Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-04-21 14:25:48
Od paru lat przyszłe mamy mogą same zdecydować w którym szpitalu chciałybyśmy rodzić. Dodatkowo, w wielu szpitalach możemy same wybrać położną, która będzie się nami opiekowała. Czy mając takie zapewnienia i możliwość decyzji daje nam odpowiednie poczucie komfortu? Dlaczego przyszłe mamy tak chętnie decydują się na poród w domu, z dala od całego sztabu medycznego, który w razie niepokojącej sytuacji przyjdzie z pomocą? Czy warto decydować się na poród w domu?
Czy poród w domu jest legalny?
Obowiązujace od 7 kwietnia 2011 r. rozporządzenie Ministra Zdrowia o tzw. standardzie okołoporodowym stwierdza, że kobieta ma prawo wyboru miejsca do porodu, i poród może odbyć się w jej domu. Jednak jeśli zdecydujemy się na poród w domu, musimy liczyć się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Koszty te bywają różne, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale 1000-2500 zł za konsultacje w czasie ciąży, przyjęcie porodu i konsultacje w pierwszych dniach po porodzie.
Na decyzję, by zdecydować się na poród w domu składa się kilka czynników, jednak najczęściej powtarzającym jest strach przed szpitalem i jego personelem. Jakie jeszcze argumenty mogą przeważyć na decyzji o porodzie w domu?
Oto kilka z nich:
Przyszła mama w czasie porodu jest w centrum uwagi – jest w swoim domu, gdzie czuje się bezpiecznie i może sama decydować o przebiegu powitania dziecka na świecie.
Maluszek powita świat w otoczeniu i w warunkach, które przygotowała mu jego mama. Nie mamy tutaj ryzyka, że ktoś nagle włączy bardzo ostre światło, będzie krzyczał.
Poród w domu ma charakter rodzinny – nikt obcy nie przeszkodzi w tej jakże intymnej chwili. Również przyszła mama nie jest oddzielona od swoich bliskich i może w każdej chwili skorzystać z ich wsparcia podczas porodu.
Podczas samego porodu, kobieta nie musi czuć się jak przyszła mama, a jednocześnie pacjętka szpitala – nie musi odpowiadać na pytania podczas wywiadu lekarskiego, oswajać się z nowym miejscem.
Również położna zna wcześniej przyszłą mamę (zna jej stan zdrowia fizyczny, psychiczny, jej oczekiwania, itp.), posiada wszelką wiedzę na temat swojej pacjentki co jest bardzo ważne podczas porodu.
Jeśli chcesz się zdecydować na poród w domu, jakie warunki powinnaś spełniać?
Jaka jest więc wada jeśli zdecydujemy się na poród w domu? Na co warto zwrócić uwagę?
Największą wadą porodu w domu jest brak specjalistycznego sprzętu, a co za tym idzie możliwości interwencji chirurgicznej na wypadek powikłań. Bardzo często lekarze określają poród jako zmienny, gdy sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Pamiętajmy, że powikłania i komplikacje mogą pojawić się w każdej chwili, nawet w momencie, gdy nic tego nie zapowiadało. Prawidłowo przebiegająca ciąża nie daje nam gwarancji, że sam poród odbędzie się bez większych komplikacji.
Jakie kroki powinniśmy podjąć po urodzeniu dziecka w domu?
Polskie system opieki nie posiada odpowiedni regulacji na odbycie porodu w domu jak również gotowe procedury z których moglibyśmy skorzystać. Co prawda to położna ocenia stan dziecka w skali Apgar, a także waże je i mierzy, jednak bardzo ważne jest by w pierwszych dobach życia, dziecko zostało zbadane przez neonatologa. Dobrym wyjściem będzie zaplanowanie wizyty jeszcze przed porodem i dowiedzenia się czy istnieje możliwość wizyty domowej.
Pamiętajmy! Położna, która przyjmowała poród powinna wystawić następujące dokumenty:
Co może się wydarzyć podczas porodu w domu?
Istnieje ryzyko, że wystąpi: pęknięcie szyjki macicy, krwotok, nieodklejone łożysko, a nawet zatrzymanie akcji serca dziecka. To tylko kilka przykładów, które grożą przyszłej mamie i dziecku. Z niektórymi z nich być może poradzi sobie położna, ale czy jednak warto ryzykować? Odpowiedź zostawiamy Wam, drogie mamy. Pamiętajmy jednak, że oprócz naszej wizji i poczucia komfortu, istnieje również nowe życie za które jesteśmy odpowiedzialni. Przemyślmy bardzo dokładnie naszą decyzję by nie narażać zdrowia dziecka i swojego.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.