Opublikowany przez: Marcin1984 2011-06-16 08:25:33
…gdy dziecko się zachłyśnie
Jak sobie z tym poradzić – Kładziemy dziecko na kolanach, plecami do góry, w pozycji antygrawitacyjnej, czyli głowa niżej, pupa wyżej i delikatnie uderzamy otwartą dłonią między łopatki. Potem dobrze jest dać coś popić, aby dziecko mogło zwilżyć śluzówki jamy ustnej i gardła.
Jak zapobiegać – Należy obserwować, co dziecko zjada i pije oraz uważać, żeby nie robiło tego zbyt łapczywie.
Kiedy iść do lekarza – Gdy mimo naszej interwencji dziecku nie robi się lepiej. Jeśli przez trzy do pięciu minut stan dziecka nie poprawia się lub duszności się nasilają, należy szybko wezwać karetkę, albo taksówkę i udać się do szpitala.
…gdy dziecko się udławi
Jak sobie z tym poradzić – Jeśli widzimy ciało obce w przedsionku jamy ustnej, staramy się usunąć przedmiot z buzi palcem, nawet powodując wymioty. Jeśli nie, kładziemy dziecko na kolanach w pozycji antygrawitacyjnej, czyli głowa niżej, pupa wyżej i delikatnie uderzamy między łopatki. Potem dobrze jest dać dziecku coś do picia, najlepiej wodę mineralną . U przedszkolaków i dzieci starszych można zastosować jeszcze jedną metodę. Stajemy z tyłu za dzieckiem, łapiemy je oburącz w okolicy pasa, poniżej przepony i energicznie,mocno ściskamy. To powoduje, że ciśnienie w klatce piersiowej dziecka wzrasta i w ten sposób można pozbyć się ciała obcego.
Jak zapobiegać – Najważniejsze, to zabrać z zasięgu wzroku wszystkie małe przedmioty, szczególnie jeśli w domu są dzieci poniżej 3 roku życia. Dziecko, zwłaszcza małe powinno być pod ciągłą opieką, bo czasem do nieszczęścia wystarczy sekunda nieuwagi.
Kiedy iść do lekarza - Gdy dziecku nie poprawia się przez trzy do pięciu minut, należy szybko wezwać karetkę, albo taksówkę i udać się do szpitala.
…gdy dziecko się uderzy
Jak sobie z tym poradzić – Gdy dziecko się uderzy należy podać leki przeciwbólowe i obserwować trzy charakterystyczne objawy:
1. Jak dziecko reaguje na leki przeciwbólowe, czy ból zamiast łagodnieć, wciąż się nasila
2. Czy pojawiają się wymioty (zwłaszcza rano)
3. Czy dziecko ma rozszerzone źrenice, nie reagujące zwężeniem na światło
Jak zapobiegać – Trzeba bez przerwy dziecko obserwować, a w miarę możliwości również zabezpieczyć teren, po którym się porusza, żeby ryzyko wystąpienia wypadku maksymalnie zmniejszyć.
Kiedy pójść do lekarza – Gdy pomimo podania leków przeciwbólowych ból nie ustępuje, lub występują podane wyżej objawy, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.
…gdy dziecko często wymiotuje
Jak sobie z tym poradzić – Skutkiem częstych wymiotów może być odwodnienie dziecka. Żeby tego uniknąć trzeba dziecko prawidłowo nawadniać. Podajemy płyny letnie - słaba herbata, woda niegazowana - w małych ilościach, ale często. Trzeba też uzupełnić elektrolity. Można do dzbanka z wodą dodać szczyptę soli i odrobinę cukru, zamieszać i podawać do picia albo kupić w aptece gotowe preparaty nawadniające.
Jak zapobiegać – Nie pozwolić dziecku się odwodnić. Należy pamiętać iż, jest ono ciągle w ruchu i zwłaszcza latem traci dużo energii i wody, dlatego płyny w jego organizmie powinny być na bieżąco uzupełniane. Warto zaznaczyć, że jak dziecko wraca z podwórka i mocno chce mu się pić, to znaczy, że ma już cechy odwodnienia. Dziecko powinno pić mało, ale regularnie i często. Latem powinniśmy starać się nie przebywać z dzieckiem na słońcu pomiędzy godzinami 11 a 15, zawsze pamiętać należy o okryciu głowy i starać się przebywać w miejscach zacienionych.
Kiedy iść do lekarza – Do lekarza należy się udać, gdy zauważymy u dziecka cechy odwodnienia, czyli suche śluzówki jamy ustnej (biały obłożony język), gorączkę, gdy dziecko rzadziej oddaje mocz, lub gdy zauważymy ogólne osłabienie organizmu dziecke (przelewa nam się przez ręce)
…gdy dziecko zje coś brudnego z podłogi
Jak sobie z tym poradzić – Należy jak najszybciej usunąć dany produkt z buzi dziecka. Następnie warto popsikać jamę ustną i gardło preparatem odkażającym.
Jak zapobiegać – Dziecko powinno być nauczone, że jeśli coś jest zabrudzone, nie wolno wkładać tego do buzi, a tym bardziej jeść. Dziecko powinno mieć też nawyk mycia rąk po każdym wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem.
Kiedy iść do lekarza – Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy pojawią się powikłania związane z wzięciem do buzi brudnego przedmiotu. Najczęstsze powikłania to afty lub drożdżakowe zapalenie jamy ustnej (w buzi dziecka pojawiają się białe plamki).
…gdy dziecko ma biegunkę
Jak sobie z tym poradzić – Przede wszystkim o biegunce mówimy wtedy, gdy dziecko oddaje powyżej 5 stolców na dobę lub gdy w stolcu pojawia się krew, ropa albo śluz. W tym przypadku nie tyle biegunka jest straszna, co jej powikłanie w postaci odwodnienia organizmu. Dziecko w takim przypadku należy przede wszystkim nawadniać. Robimy to płynami obojętnymi (słaba herbata, woda niegazowana). Dajemy je dziecku w małych ilościach, ale często. Trzeba też uzupełnić elektrolity. Do dzbanka z wodą dajemy szczyptę soli i odrobinę cukru, mieszamy i taki napój dajemy również dziecku do picia. Przy biegunce należy zastosować także leczenie dietetyczne.
Jak zapobiegać – Nie pozwolić dziecku się odwadniać. Dziecko jest ciągle w ruchu i zwłaszcza latem traci dużo wody, dlatego płyny w jego organizmie powinny być na bieżąco uzupełniane. Należy też szczególnie uważać na to, co podajemy dziecku do jedzenia, żeby nie dopuścić do sytuacji, że zatruje się nieświeżymi składnikami pokarmu.
Kiedy iść do lekarza - Do lekarza należy się udać, gdy zauważymy u dziecka cechy odwodnienia.
…gdy dziecko ciągle płacze
Jak sobie z tym poradzić – Każdy wysokotonowy płacz dziecka, który trwa dłużej niż 3 godziny jest niepokojący. W takiej sytuacji bierzemy dziecko na ręce, przytulamy i podajemy lek przeciwbólowy (paracetamol). U niemowlaków przed podaniem leku przeciwbólowego trzeba najpierw sprawdzić, czy nie oddało moczu lub kału albo czy dziecko nie jest głodne.
Jak zapobiegać – Przytulać dziecko, uspokajać, być przy nim, w miarę możliwości przebywać w chłodnych pomieszczeniach, regularnie karmić , poić i przewijać.
Kiedy iść do lekarza – Gdy objawy nie ustępują przez 2-3 dni. Gdy pojawiają się też inne oznaki tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego: gorączka, wymioty, biegunka.
…gdy dziecko zostanie ugryzione przez owada
Jak sobie z tym poradzić – Po ukąszeniu przez owada, powinno się szybko w miejscu ukłucia zrobić dziecku zimny okład (np. worek z lodem, albo żel chłodzący) i posmarować żelem, który złagodzi uczucie świądu. Rodzice dzieci szczególnie wrażliwych na ukąszenia, powinni mieć przy sobie odpowiednie lekarstwa dla dziecka, które są przepisywane przez lekarza.
Jak zapobiegać – Gdy idziemy w miejsce, gdzie jest ryzyko, że owadów będzie dużo (do lasu, nad jakieś bagno, na mokradła), to pamiętajmy o tym, aby dziecko ubrać na długi rękaw, długie nogawki oraz nakrycie głowy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można też popsikać się preparatem odstraszającym owady.
Kiedy iść do lekarza – Gdy obrzęk i zaczerwienienie po ukąszeniu jest bolesny, powiększa się. Wtedy po kilku dniach od ukąszenia, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
…gdy dziecko wsadzi sobie coś do nosa / ucha lub w inny otwór ciała
Jak sobie z tym poradzić – Jeśli przedmiot włożony przez dziecko np. do nosa jest łatwo dostępny, usuwamy go sami pod kontrolą wzroku . Jeśli nie udaje nam się usunąć idziemy do lekarza.
Jak zapobiegać – Najważniejsze, to zabrać z zasięgu wzroku wszystkie małe przedmioty, szczególnie jeśli w domu są dzieci poniżej 3 roku życia. Dziecko, zwłaszcza małe powinno być pod ciągłą opieką, bo czasem do nieszczęścia wystarczy sekunda nieuwagi.
Kiedy iść do lekarza – Gdy przedmiotu nie da się w łatwy sposób samemu wyjąć z otworu w ciele dziecka. Często zdarza się, że rodzice zamiast wyjąć przedmiot, jeszcze bardziej go wpychają (nos, jama ustna, ucho), dlatego w takim przypadku ważna jest szybka interwencja lekarza.
Marcin Osiak
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.37.*.* 2014.07.27 22:06
Przedmówczyni ma rację. To co opisują to drobnostki w porównaniu do tego co dzieci wymyślą, mimo że się człowiek stara zapewnić bezpieczeństwo.
83.21.*.* 2013.07.30 17:21
A co zrobić gdy dziecko np zacznie gryźć płytkę na komary którą znalazło w śmietniku? co z chemią? płynami? Artur kiedyś wyjął zakrętkę po płynie do prania z kubła i sobie ją lizał! co wtedy zrobić? mój roczny syn znajdzie wszystko! i otworzy wszystko. Chwila nieuwagi i potrafi wyjąć nawet pranie zrobione odplamiaczem z pralki! :( Uderzenia? owady? wy myślicie że matki mają TYLKO takie problemy? to pikuś w związku z tym, co potrafi zrobić małe dziecko nawet jak się staje na głowie żeby był porządek a chemia na wysokości sufitu ...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.