Opublikowany przez: apis74 2011-08-01 15:03:44
Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum Mill.) – to roślina należąca do rodziny psiankowatych . Pochodzi z Ameryki Południowej lub Środkowej, a do Europy trafiła po odkryciu Ameryki przez znanego podróżnika i żeglarza – Krzysztofa Kolumba. Natomiast na polskich stołach pomidory zagościły za sprawą królowej Bony.
Pomidor jest rośliną jednoroczną. W uprawie szklarniowej osiąga wysokość do kilku metrów, natomiast w uprawie gruntowej około 1,5 metra. Do dobrego wzrostu i obfitego owocowania potrzebuje gleb żyznych, próchniczych, oraz miejsc osłoniętych od wiatru i nasłonecznionych. Owoce ma duże i soczyste, mogą osiągać od 20 do nawet 100 mm średnicy. Kształt owoców zależy od odmiany. Możemy spotkać pomidory o ładnym kulistym kształcie, bardziej podłużne (czereśniowe), a także o kształcie przypominającym paprykę. Dominują pomidory o barwie czerwonej, ale występują też odmiany pomarańczowe, żółte, zielone, oraz czarne.
Pomidory są bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają również likopen – przeciwutleniacz , który zapobiega nowotworom i chorobom serca. Naukowcy dowiedli, że likopen zapobiega utlenianiu tzw. złego cholesterolu - LDL - zapobiegając tym samym rozwojowi miażdżycy, która jest początkiem kłopotów z układem krążenia. Jeśli zaś chodzi o raka prostaty, specjaliści z Harvard Medical School, po sześcioletnich badaniach obejmujących prawie 50 tys. mężczyzn, udowodnili, że choroba atakuje zdecydowanie rzadziej tych, którzy jedzą przetwory z pomidorów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Naukowcy podejrzewają też likopen o łagodzenie skutków działania promieniowania ultrafioletowego, wspomaganie działania limfocytów T (limfocyty grasicozależne, które niszczą komórki obce dla organizmu), a więc i całego układu odpornościowego, a także ochronę przed nowotworami układu pokarmowego. Oprócz likopenu owoce pomidora zawierają takie składniki pokarmowe jak: woda - 94,5 g (w 100 g owocu), błonnik - 1,4 g, białko - 0,9 g, tłuszcze - 0,2 g, węglowodany - 2,8 g. Posiadają również składniki mineralne: magnez - 10 mg, fosfor - 24 mg, żelazo - 0,4 mg, sód - 1,2 mg, wapń - 10 mg, znaczne ilości potasu - 280 mg oraz kobalt , miedź , cynk , fluor , chlor , jod , karoten . Z witamin najwięcej jest witaminy C - 15 mg, ale występują również witamina A - 0,36 mg, witamina B1 - 0,06 mg, witamina B2 - 0,04 mg, witamina B6 - 0,11 mg, witamina PP - 0,7 mg, oraz śladowe ilości witaminy E, K i H. Jeśli chodzi o kwasy to w pomidorze znajdziemy kwas pantotenowy , foliowy i szczawiowy, a także śladowe ilości innych substancji, m.in. nikotyny . Pomidor zawiera tylko 18 kcal w 100 gramach owocu i jest bardzo często składnikiem wielu diet odchudzających, właśnie ze względu na swoją niską kaloryczność.
Pomidor zaczyna mieć coraz większe zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Za sprawą witaminy C świetnie wpływa na stan skóry – zwiększa jej dotlenienie i wzmacnia naczynia krwionośnie, a witaminy A i E chronią przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się skóry.
Potas zawarty w pomidorach ułatwia usuwanie nadwyżek wody z organizmu, dlatego firmy kosmetyczne dodają go do preparatów antycellulitowych.
Na naszym rynku pojawiły się już kremy i maseczki z wyciągiem z pomidora. Można również przygotować w domu maseczkę na twarz, szyję i dekolt wykorzystując w tym celu zmiksowany miąższ pomidora oraz płatki owsiane, lub jogurt (działanie antybakteryjne i rozjaśniające), lub mąkę ziemniaczaną (działanie oczyszczające). Aby mieć ładną cerę (lub pozbyć się trądziku) należy regularnie rano i wieczorem plasterkiem pomidora przecierać twarz - pomidor oczyści skórę twarzy z wszelkich zanieczyszczeń powodujących trądzik.
Ale największą popularność pomidor „zdobył” w kuchni. Pojawia się w tak prostych potrawach jak kanapki, sałatki, zupy, sosy, kremy, soki, po bardziej zaawansowane z dodatkiem mięs, makaronów, różnych zapiekanek, aż po bardziej „wyszukane” jak np. dżem z zielonych pomidorów.
Obecnie na rynku występuje kilkadziesiąt odmian pomidorów, które możemy podzielić na czereśniowe (podłużne) – Sweet 100, Evita, Mirabell; średnioowocowe – Martina, Brylant, Morden; typu Lima – Roma, New Yorker; oraz wielkoowocowe – Master, Beefmaster, Jawor.
Sierpień to miesiąc, w którym dojrzewają pomidory i ich ceny są najniższe. Dlatego może już dziś warto pomyśleć o zrobieniu soku, przecieru, czy sałatki pomidorowej, aby w czasie mroźnych, zimowych dni móc cieszyć się niepowtarzalnym smakiem tego zdrowego i smacznego warzywa.
Źródła:
http://www.stylistka.pl/pomidory-w-kosmetyce/
http://mediweb.pl/nutrition/wyswietl.php?id=1075
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomidor_zwyczajny
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.