Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-05-15 15:56:22
Autor zdjęcia/źródło: Polskie wesele, Meditations Pixabay CC0 Public domain
Nawet jeśli ktoś jest bardzo nowoczesny i w taki sposób widzi swoje wesele, to wykorzystuje niektóre zwyczaje weselne i ślubne. Nie można oddzielać wesela od ślubu, ponieważ to ślub rozpoczyna serię tradycyjnych polskich obrzędów.
Błogosławieństwo
Ta dla wielu najważniejsza uroczystość w życiu rozpoczyna się już w domu panny młodej, gdzie państwo młodzi przyjmują błogosławieństwo od swoich rodziców. Przyszli małżonkowie klęczą a rodzice obydwojga młodych stawiają na ich głowach znak krzyża życząc im szczęścia i dobrego życia. Błogosławieństwo jest jednocześnie symbolicznym opuszczeniem rodzinnego gniazda przez młodych, chociaż fizycznie zazwyczaj opuszczają rodzinny dom wcześniej. Po tej ceremonii państwo młodzi udają się na ślub.
Życzenia
Niezależnie od tego, gdzie para młoda wzięła ślub (w kościele czy USC) wszyscy przybyli na uroczystość goście składają parze młodej życzenia. Składanie życzeń rozpoczyna najbliższa rodzina. Wyjściu z kościoła (USC) towarzyszy też zazwyczaj sypanie ryżem lub drobniakami, które młodzi muszą zgodnie pozbierać. Obyczaj ten ma zapewnić młodym dostatek.
Powitanie w miejscu wesela
Po dotarciu młodej pary do miejsca wesela (wszyscy goście powinni już na nich czekać), jeśli powitanie odbywa się na sali weselnej, pan młody przenosi żonę przez próg. Zanim rozpocznie się wesele nowożeńcy witani są przez rodziców chlebem i solą. Po powitaniu chlebem i solą młodzi wraz z gośćmi wznoszą toast zazwyczaj szampanem i rzucają kieliszki za siebie tak, aby się rozbiły. Jeśli powitanie młodej pary odbywa się przed salą weselną (przed budynkiem) państwo młodzi najpierw są witani przez rodziców i wznoszą toast a dopiero później pan młody przenosi nowo poślubioną żonę przez próg.
Pierwszy taniec
Po pierwszym ciepłym posiłku w sali weselnej, nowożeńcy tradycyjnie tańczą swój pierwszy (jako małżeństwo) taniec do wybranej, ulubionej muzyki. Pod koniec tańca do młodej pary przyłączają się pozostali goście i tak w naturalny sposób rozpoczyna się rozrywkowa część wesela.
Oczepiny
Zazwyczaj po północy, gdy goście bawią się w najlepsze następują oczepiny. Zwyczaj ten polega na tym, że panna młoda rzuca swoim wiankiem, welonem lub podwiązką a wszystkie niezamężne panny próbują go złapać. Panna która złapie, jako następna wyjdzie za mąż. Pan młody rzuca muchą lub krawatem i łapią go kawalerowie. Cel jest taki sam jak u panien – kawaler, który złapie atrybut pana młodego jako następny się ożeni. Tradycyjnie zwyczaj oczepin stanowi przejście panny młodej ze stanu panieńskiego w zamężny.
Krojenie tortu
Po oczepinach państwo młodzi kroją wspólnie, jednym nożem tort weselny. Najpierw kroją kawałek tortu dla siebie i wzajemnie się nim częstują a potem kolejno dla rodziców i innych gości. Po krojeniu tortu, nowożeńcy zazwyczaj dziękują swoim rodzicom za wychowanie i wsparcie, po czym para młoda i rodzice państwa młodych wychodzą na parkiet i do wybranej muzyki tańczą. Jest to symboliczne zakończenie uroczystości, chociaż zabawa trwa nadal.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.05.18 15:28
Polskie wesela są piękne.. lubię na nie chodzić a i swoje wspominam z przyjemnością
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.