Opublikowany przez: Anna Jastrzębska 2013-07-23 19:57:58
Naszym celem jest rozwianie wątpliwości i uszeregowanie pewnych informacji. Zacznę od tego, że suplementacja witamin jest potrzebna. Natomiast inne potrzeby mają dzieci zdrowe urodzone o czasie, na których dzisiaj się skupię, a zupełnie inne wcześniaki lub dzieci cierpiące na różne zespoły chorobowe.
Jak już wiadomo pokarm kobiecy ma korzystne działanie na organizm dziecka. Pozytywnie wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego, bakteryjną florę jelitową, wspomaga wydzielanie enzymów trzustkowych, krążenie żółci. Karmienie piersią ma pozytywny wpływ na mięśniówkę przewodu pokarmowego. Mleko matki zawiera witaminy i minerały. Niestety brakuje mu odpowiedniego stężenia witamin D i K, które trzeba dostarczać w formie suplementów.
Witamina D3
Odgrywa ważną rolę w regulacji wapnia i fosforu w organizmie oraz w procesie mineralizacji kości. Naświetlanie promieniami ultrafioletowymi ma pozytywny wpływ na wytwarzanie jej przez organizm. Niedobory witaminy D3 w okresie rozwojowym powodują krzywice kości, często ze zmianami nieodwracalnymi. Objawami krzywicy są: rozmiękanie kości potylicy, spłaszczenie kości potylicy, późniejsze zarastanie ciemienia przedniego i wyrzynanie się zębów. Nadmierne pocenie okolicy czołowej (często podczas karmienia piersią). W zaawansowanej postaci deformacje klatki piersiowej, kończyn i kręgosłupa. W celu wykrycia niedoborów D3 wykonuje się badania laboratoryjne.
Suplementacja witaminy D3
- kobiety ciężarne (od II trymestru) i karmiące piersią 800 IU/dobę;
- noworodki (urodzone o czasie) karmione pokarmem matki: w pierwszym tygodniu życia 400 IU/ dobę, jeśli matka przyjmowała witaminę D3 w ciąży, noworodkowi podajemy ją od 3. tygodnia życia;
- noworodki karmione sztucznie, o ile nie zaleci tego lekarz, nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D3;
- u noworodków karmionych w sposób mieszany dawkę ustala indywidualnie lekarz.
Takie same zasady dotyczą suplementacji niemowląt, dawka również wynosi 400 IU/dobę. Dzieci i młodzież do lat 18, 400 IU/dobę w okresie od października do marca. Przy małej ekspozycji na słońce, przez cały rok. Najwygodniejszą formą podawania są kapsułki np. firmy Bobik.
Witamina K
Bierze udział w procesach syntezy białek, głównie czynników krzepnięcia krwi. Najbardziej narażone na niedobory są noworodki. Konsekwencją tego mogą być: krwawienia z przewodu pokarmowego, błon śluzowych i pępka. W późniejszym okresie: krwawienia śródczaszkowe.
Suplementacja witaminy K
- w szpitalu po porodzie fizjologicznym wszystkie noworodki dostają 2 mg doustnie, po porodach zabiegowych: 0,5 mg domięśniowo;
- zdrowe noworodki karmione piersią: 25 µg /dobę od 2. tygodnia życia do 3. miesiąca;
- noworodki i niemowlęta karmione mieszankami nie wymagają podawania witaminy K.
DHA
Czyli kwasy omega 3 są idealny uzupełnieniem diety niemowląt, dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych. Stymulują rozwój umysłowy i rozwój narządu wzroku u niemowląt, a także spełniają kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Nasz organizm nie ma możliwości samodzielnej produkcji kwasów omega 3, dlatego ważna jest ich suplementacja. Niedobory DHA powodują osłabienie organizmu, podatność na infekcje, zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, przyspieszają procesy starzenia się organizmu, wpływają na obniżenie samopoczucia.
Ważne jest, aby pamiętać o regularnej suplementacji diety dziecka preparatami zawierającymi rekomendowane dzienne dawki witaminy K i D (opcjonalnie DHA+D). Godne uwagi są tutaj preparaty przeznaczone do postępowania dietetycznego dla noworodków, niemowląt i dzieci: Bobik D, Bobik K, Bobik DK oraz Bobik DHA - zawierający obok witaminy D wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-3 (DHA pochodzące z alg Ulkemia) .
Charakterystyczny dla tej marki jest skład. Witaminy D i K oraz DHA zawieszone są w oliwie z oliwek, często stosowanej w diecie dla alergików. Skład ten został opracowany z myślą o delikatnych i wrażliwych brzuszkach maluchów.
Dla wygody i bezpieczeńswa podania, pojedyncza dawka witamin zawarta jest w kapsułce twist off, która zapewnia rodzicom, jakże ważny, komfort w podawaniu dziecku dziennej, zalecanej dawki witamin. Każda kapsułka jest oddzielnie i sterylnie zapakowana.
Artykuł powstał w ramach tematu miesiąca Witaminy w diecie dziecka, którego partnerem jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.