Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Pokój dziecka w kolorze białym, fot. materiały prasowe: Nizio
Pokój dziecka mieści w sobie 3 funkcje:
Odpoczynku (spania)
Zabawy
Przechowywania
Nauki (rysowania)
Przestrzeń dla malucha powinna być zatem podzielona na strefy z odpowiednim wyposażeniem: meblami, oświetleniem i dodatkami. W strefie do odpoczynku najważniejszym meblem jest łóżko. Tak, jak łóżeczko niemowlaka rośnie razem z nim, tak samo łóżko dla przedszkolaka może mieć możliwość powiększania – w ten sposób kupujesz jeden mebelek, który jest dobry przez kilka lat. W strefie przechowywania najważniejsza jest szafa, komody i półki. W zależności od wielkości pokoju dziecka, żonglujemy wielkością i liczba tych mebli. Strefa do nauki charakteryzuje się biurkiem. Jednak już 2-3 latek lubi mieć swoje wygodne miejsce do rysowania. Wstawiamy więc odpowiedni do wzrostu i wieku stolik z krzesełkiem, w miejscu dobrze oświetlonym światłem dziennym, tak jak biurko. Strefa do zabawy, to najczęściej podłoga.
Szafka domek, mat.prasowe Nizio
Wszystkie wymienione strefy funkcjonalne wymagają odpowiedniego oświetlenia - nawet w pokoju dziecka nie wystarczy oświetlenie pod sufitem.
Następnym krokiem jest wybór kolorów i dodatków. Proponujemy stworzyć jak najbardziej neutralną bazę kolorystyczną, która przetrwa najdłużej i stanie się tłem dla zabawek. W pokoju dziecka wbrew pozorom, świetnie sprawdzają się białe meble. Dlaczego?
Białe meble, na tle jasnych ścian w pokoju dziecka stanowią neutralną i spokojną bazę. Wcześniej niż później, pojawi się na nich wiele kolorowych zabawek i książek. Białe meble będą stanowiły dla nich ramę i porządkowały wielofunkcyjną przestrzeń. Jeszcze jedną zaleta białych mebli jest to, że żonglując jedynie dodatkami sprawicie, że pokój będzie “doroślał” razem z dzieckiem. Urządzając pokój dziecka zastanawiasz się także czy lepsze będą meble nowoczesne czy klasyczne. Nie ma reguły. Wybierz meble, takie które ci się podobają, a pokój będzie spójny z resztą mieszkania. Dobrym pomysłem są białe mebelki stylizowane kojarzące się ze stylem angielskim lub francuskim, wykonane z drewna lub nowoczesnych materiałów. Świetnym przykładem są ponadczasowe meble Niziohome. W ofercie znajdziesz mebelki funkcjonalne: łóżka, komody, szafy, przewijaki, ale i praktyczne meble do zabawy, np. szafki - domki.
Pokój dziecka pełni trzy funkcje, właściwe oświetlenie jest więc kluczowe w jego aranżacji. Dziecko dużo czasu spędza na podłodze układając klocki, grając w planszówki czy bawiąc się lalkami. Najlepsze będzie wiec lampa umieszczona pod sufitem, oświetlająca miejsce do zabawy. Nastrój w pokoju będzie przyjemny, jeśli źródło światła będzie miało barwę zbliżoną do naturalnej lub ciepłą (3000K lub mniej). Lampka powinna się także znaleźć na stoliku, przy którym maluch rysuje lub biurku dla starszego dziecka. Wreszcie lampka z ciepłym światłem jest niezbędna przy łóżku. Ułatwi wspólne czytanie bajek przed snem przed snem. W pokoju z białymi meblami ważny jest kolor światła - zbyt zimne sprawi, że pokój będzie mało przytulny i nieprzyjazny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolorowe dodatki świetnie wypełnią białą bazę (ściany i meble) w pokoju dziecka. I tu mamy radę: by utrzymać spójną i stonowaną aranżacją pokoju dziecka wybierzcie maksymalnie 3 dodatkowe kolory, na dużych powierzchniach typu: dywan, tapeta na jednej ścianie lub zasłony, zamiast wielu małych różnokolorowych dodatków w całym pokoju.
Białe meble do pokoju dziecka, mat. prasowe Nizio
O ile maluch nie jest uczulony na kurz lub roztocza, w pokoju nie może zabraknąć miękkich tkanin. Zasłony, pled, poduszki, baldachim na łóżeczkiem dodadzą wnętrzu przytulności. Przyjemniej też bawić się na podłodze z miękkim dywanem. Do pokoju dziecka nie proponujemy nieskazitelnie białych dywanów ani wykładzin, bo pewnie przetrwałym pierwszego tygodnia, ale już jasne z delikatnym, ale gęstym wzorem sprawdza się znakomicie. Tkaniny w pokoju maluszka poprawią także akustykę.
Dziecięce motywy, najczęściej kolorowe sprawią, że pokój będzie przytulny i nikt nie będzie miał wątpliwości, że wchodzi do pokoju dziecka. Ulubieni bohaterowie z bajek, którzy “zamieszkają” na pólkach, pościeli lub na ścianie pokrytej tapetą nie zginą w natłoku barw i sprawią, że maluch będzie chciał przebywać w swoim pokoju.
Czytaj też:
>>> Jak wygląda nauczanie hybrydowe KROK PO KROKU
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.