Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: pokój dla rodzeństwa Designed by Freepik
Większość z nas pewnie jeszcze pamięta swoje doświadczenia z dzieciństwa dotyczące wspólnego pokoju z rodzeństwem. Dla przedszkolaków jest całkiem fajnym rozwiązaniem – zawsze można się razem bawić, ktoś odgoni potwora wychodzącego wieczorem z szafy, a zabawki sprząta się na pół. Sprawa nabiera innego wymiaru kiedy dzieci wkraczają w wiek szkolny. Każde wtedy chce mieć już swoją przestrzeń, zwłaszcza jeśli rodzeństwo nie jest tej samej płci.
Urządzając pokój dla swoich dzieci warto przypomnieć sobie swoje doświadczenia. Nie chodzi tu o zapobieganie za wszelką cenę konfliktom między rodzeństwem, bo są one nieuniknione, ale o to, żeby dzieci czuły się równo i sprawiedliwie. Umiejętność wytyczania granic owocuje w dorosłym życiu: w pracy i w związkach. Jeśli pokój jest duży postaw w nim dwa łóżka, wtedy w sposób naturalny każdy będzie miał swoją przestrzeń. Do małych pomieszczeń wybieraj łóżko piętrowe. Nie jest to złe rozwiązanie, bo dzieci leżąc, każde u siebie, nie mają kontaktu wzrokowego i mogą na chwilę o sobie zapomnieć. Uczniowie potrzebują w pokoju strefy do nauki. Ta może już bardziej wspólna – sprawdza się jeden długi blat pod oknem z dwoma osobnymi miejscami do siedzenia i przechowywania drobiazgów lub biurka ustawione naprzeciw siebie. W pokoju dwóch chłopców lub dziewczynek nie ma potrzeby wprowadzania różnej kolorystyki, dzieci i tak zaznaczą swoją połowę charakterystycznymi dodatkami. Trochę inaczej jest gdy urządzamy pokój dla chłopca i dziewczynki.
Wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca potrafi być wyzwaniem. Maj różne zainteresowania i potrzebują osobnej przestrzeni Jeśli wielkość pokoju pozwala, wstaw dwa osobne łóżka. W pokoju prostokątnym możesz ustawić je jedno za drugim oddzielając przepierzeniem lub regałem z otwartymi półkami, przepuszczającymi światło dzienne w głąb pomieszczenia. W pokoju o kształcie zbliżonym do kwadratu, ustaw łóżka tak żeby też można było umieścić pomiędzy nimi chociaż optyczną przegrodę. Dzieci często mają też zupełnie inne preferencje kolorystyczne. Pozwól im na takie dodatki jak lubią, ale kolor ścian pozostaw jednolity lub wyróżnij poszczególne strefy jedynie dwoma odcieniami tej samej barwy. Wnętrze wygląda wtedy bardziej harmonijnie i nie przytłacza nadmiarem bodźców. Pamiętaj, że decydując się na przepierzenia zapewnij w miarę równomierny dostęp światła dziennego do całego pokoju. Jeszcze innym pomysłem na pokój dla rodzeństwa różnej płci jest ustawienie dwóch mebli wielofunkcyjnych składających się z łóżka na górze, biurka i półek lub szafy na dole. Niektóre meble możesz modyfikować wymieniając poszczególne elementy, gdy zmienią się potrzeby dziecka.
>>> Gdy dziecko nie chce się uczyć: co robić, czy i jak pomagać?
>>> Wybieramy farby do wnętrz – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
>>> Czy ogrzewanie farelką jest bezpieczne?
>>> Dwójka dzieci w małym pokoju – łóżko piętrowe sposobem na większą przestrzeń>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kazimierska1 2018.09.06 14:26
Jakiś czas temu odświeżałam pokój moich chłopców przed nowym rokiem szkolnym. Postawiłam na neutralne kolory mebli. Chłopcom się podobają, nie lubią wariacji, przejrzeliśmy sporo projektów ale stanęło na meblach z Halmara. Zostały jeszcze dodatki, które cały czas dobieramy :)
Stokrotka 2018.09.03 07:33
Oj trudno czasem wszystkim dogodzić. .. ale dzieciaki czasem fajnie się dogadują i same ustalą co im się podoba co nie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.