Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Podwórkowe zabawy@flikr.com/Dan Jewell
Zachęcaj dziecko do zabaw w gronie rówieśników, bo ma to ogromny wpływ na jego rozwój społeczny i fizyczny. Zabawy wspomagają rozwój dziecka, trenują podzielność uwagi, poprawiają koordynację i refleks.
Letnie zabawy na świeżym powietrzu
Dla ciebie zabawa na podwórku była najwspanialszym z możliwych sposobów spędzenia wolnego czasu, ale dla wielu dzieci podwórko jest po prostu nudne. Jak możesz zachęcić dziecko do przebywania na dworze? Pokaż mu w co się bawiłaś, jak byłaś w jego wieku. Przypomnij sobie najlepsze podwórkowe zabawy. Do zabaw na świeżym powietrzu przyda się z pewnością piłka, skakanka, guma, monety, kapsle kamyki. Oto jak niewielkim nakładem kosztów dzieci mogą fantastycznie spędzić wolny czas
Głupi Jaś
Do zabawy potrzebne są minimum 3 osoby. Jedna jest Jasiem i staje w środku, pozostałe 2 stają naprzeciw siebie. Jeśli osób jest więcej, jedna staje w środku, pozostałe tworzą koło. Jasia wybiera się na ogół przez wyliczankę lub na ochotnika. Gra polega na tym, by rzucać piłkę nad Jasiem, aby jej nie złapał. Jeśli Jaś złapie piłkę wychodzi na zewnątrz, a osoba, która rzucała staje się Głupim Jasiem. Zabawę kontynuuje się aż do znudzenia.
Baba jaga patrzy
Do zabawy potrzebne są conajmniej cztery osoby, a jedno z dzieci jest Babą Jagą. Pozostałe stają w odległości 10 metrów od Baby Jagi na wyznaczonej linii, narysowanej patykiem na piasku. Baba Jaga odwraca się tyłem do graczy i mówi: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, po czym się odwraca. W tym momencie dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli któreś się poruszy Baba Jaga eliminuje je z gry. Potem znów Baba Jaga się odwraca i sytuacja się powtarza. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze dotrze do Baby Jagi i zamienia się z nią rolą.
Zbijak
Do zabawy potrzebna jest grupa dzieci, którą dzielimy na dwie równe drużyny. Boisko dzielimy na dwie równe części i wybieramy dwie matki, po jednej z drużyny. Na każdej połowie boiska staje jedna z drużyn. Za linią końcową stają matki, za drużyną przeciwnika. Gra polega na tym, aby matka trafiała piłką członków drużyny przeciwnika, aż do momentu, gdy zbije wszystkich graczy. Jeśli któryś z graczy złapie piłkę 3 razy pod rząd, zyskuje dodatkowe życie. Wygrywa ta drużyna, której członek zostanie zbity jako ostatni.
Kapsle
Do zabawy są potrzebne kapsle i minimum dwoje dzieci. Na początek należy narysować trasę i wyznaczyć jej początek i koniec. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się podłoże piaszczyste, z górkami, nasypami, przeszkodami. Trasę można także narysować kredą na chodniku. Im trasa bardziej kręta i nierówna, tym lepiej. Gracze pstrykają kapsle na zmianę. Ten, który pierwszy dotrze na metę, wygrywa.
Król skoków
Do tej gry niezbędna jest ściana i piłka. Dzieci ustawiają się około metra od ściany. Zabawa polega na tym, aby piłkę odbić od ściany a następnie ją przeskoczyć. Jeśli dziecku się uda idzie na koniec kolejki, jeśli nie – staje pod ścianą, a pozostałe dzieci rzucają piłkę nad jego głową i skaczą przez nią. Gra trwa do momentu, gdy zostanie jedno dziecko, a pozostałe będą pod ścianą. Dziecko musi wybawić tych stojących pod ścianą podrzucając nad każdą z osób 3 razy z rzędu piłkę i przeskakując przez nią. Jeśli skusi, staje pod ścianą, a postali uczestnicy są wybawieni.
Gra w gumę
Do zabawy potrzebna jest długa guma i minimum 3 osoby. Dwie osoby stoją w gumie, a jedna skacze. Na początek proponujemy prostą zabawę: Dwie osoby stają w środku z rozstawionymi nogami, naciągając gumę na wysokości kostek, tak by powstały równoległe, dobrze napięte linie. Osoba wskakuje z jednej strony ze złączonymi nogami do środka gumy, następnie na zewnątrz, aby linie znalazły się między nogami, znów do środka gumy i wyskakuje na drugą stronę. Czynność powtarza się na różnych wysokościach tj. łydki, kolana, uda, pupa, pas, do momentu, gdy osoba skacząca skusi. Wówczas zamienia się z jedną z osób stojących w gumie i ta skacze. Jeśli osoby są tylko dwie, gumę można zaczepić o drzewo, ławkę, śmietnik.
Zabawa w chowanego
Im więcej osób do zabawy, tym lepiej. Jedna osoba kryje, czyli zasłania oczy i liczy np. do 20, w tym czasie pozostałe osoby chowają się. Osobę kryjącą wybrać najlepiej na podstawie wyliczanki lub na ochotnika. Zabawa polega na tym, aby odnaleźć dzieci, które się schowały i zaklepać w miejscu, w którym się liczyło. Schowany może zaklepać się sam, korzystając z chwili nieobecności lub nieuwagi kryjącego. Zabawa trwa dopóki wszyscy schowani zostaną odnalezieni lub zaklepią się sami. W kolejnej rundzie kryjącym zostaje dziecko, które jako pierwsze zostało odnalezione.
Skakanie przez skakankę
Do zabawy potrzebne są minimum trzy osoby i długi sznur, ewentualnie kilka skakanek związanych ze sobą: dwie do kręcenia skakanką i jedna skacząca. Im więcej dzieci, tym lepiej. 2 osoby kręcą skakanką w jednym rytmie, a pozostałe wskakują kolejno i skaczą przez skakankę, a następnie wyskakują i ustawiają się na końcu kolejki do skakania. Kto skusi, zmienia się z kręcącym.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Podwórkowe BHP, czyli plac zabaw ma swoje prawa>>
Rowery elektryczne — dlaczego warto je wybrać?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Karina11 2017.01.16 10:53
Jak dla mnie plac zabaw to świetna sprawa. Cieszę się, że moje dzieciaki, odkąd wybudowano plac zabaw w ramach budżetu obywatelskiego, chętnie chodzą na plac ;) W ogóle jak kogoś interesuje budżet obywatelski to polecam zajrzeć na tę stronę http://budzet-obywatelski.pl/
gocha2323 2016.07.28 00:28
ze synkiem bawimy się bardzo czesto w chowanego! jaką ma frajde wtedy!
Stokrotka 2016.07.27 15:36
Bardzo wiele można działać na podwórku! U nas powstało boisko społecznościowe! Jeden pan dał łąkę, taki nieużytek, drugi wykosił a trzeci bramkę dzieciakom zrobił! Oj wesoło tam teraz!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.