Lato w pełni sprzyja podróżowaniu, a z dzieckiem chyba najwygodniej jeździ się autem. Można spakować wiele potrzebnych rzeczy, nie martwisz się dźwiganie bagaży, a przerwy robisz kiedy chcesz. Pamiętaj jednak, że to Twój plan – dziecko może mieć zupełnie inny na waszą cudowną wyprawę autem. Dlatego warto zadbać o kilka szczegółów i zabaw, aby podróż z dzieckiem samochodem była dla wszystkich przyjemna. Rady od doświadczonych rodziców ułożyliśmy według kategorii wiekowych dziecka.
Podróż samochodem z niemowlakiem
To wyzwanie, bo u tak małego człowieka jeszcze trudno przewidzieć, czy akurat tego dnia będzie w dobrym nastroju. Siedzenie na tylnym siedzeniu, bez mamy, przez kilka godzin może okazać się nierealne. Dlatego przede wszystkim zapewnij sobie pomoc i towarzystwo, jeśli masz być w tym czasie kierowcą. Jeśli będziesz pasażerem, sprawa jest prostsza – usiądź obok dziecka, będzie na pewno spokojniejsze. Pamiętaj aby do auta zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, które mogą się nagle okazać potrzebne: mleko, pieluszki, przekąski (proponujemy, aby jeść podczas postojów, bo dziecko może się zadławić w trakcie jazdy). Bardzo małemu dziecku wystarczy towarzystwo mamy i miarowy warkot silnika – maluchy wtedy zwykle śpią. A jeśli dopasujesz czas podróży do drzemek dziecka, będzie ona wyjątkowo spokojna.
Podróż samochodem z dzieckiem 1-3
Tutaj sprawa będzie nieco trudniejsza, bo takie dzieci szybko się nudzą. Dlatego powinnaś zaplanować przerwy i postoje, aby maluch rozprostował nóżki. Małe dzieci nadal śpią jeszcze w ciągu dnia, więc postaraj się tak zaplanować podróż, aby czas drzemki wypadał w trakcie drogi. Pamiętaj o przekąskach i zabawkach na drogę. Sprawdzą się misie towarzysze, kolorowe książeczki, czy wspólne śpiewanie lub recytowanie wierszyków.
Wybierasz się w podróż samochodem z dzieckiem 4-7? O tym pamiętaj
Ze starszym dzieckiem sytuacja ma się nieco lepiej, bo zdecydowanie więcej rzeczy może ono robić bez udziału dorosłych. W trakcie drogi samo obejrzy książkę, a nawet spróbuje przeczytać, może rysować czy składać coś z papieru (do fotelika można przystawić specjalny stolik na drogę). W trakcie przerw możecie na przykład zwiedzić jakieś miasteczko, które właśnie mijacie. W trakcie podróży polecamy posłuchać razem ciekawego audiobooka dla dzieci albo bajek. Ze starszakami sprawdza się również zabawa w słowa – po kolej mówimy jakiś wyraz, a kolejna osoba wymyśla wyraz na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Czas szybciej upłynie także podczas liczenia mijanych samochodów w określonym kolorze (np. kto pierwszy zobaczy czerwony samochód). Przekąski i posiłki zaplanuj takie, aby były łatwe do zjedzenia, a dziecko się nie wybrudziło.
CZYTAJ TEŻ >> Nie szczepisz dziecka? Lekarz będzie musiał Cię zgłosić