Podczas upałów nie nakrywaj wózka pieluchą! To niebezpieczne! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podczas upałów nie nakrywaj wózka pieluchą! To niebezpieczne!

Podczas upałów nie nakrywaj wózka pieluchą! To niebezpieczne!

Autor zdjęcia/źródło: Nie nakrywaj wózka pieluchą @ Mircea Iancu/pixabay.com

Jak co roku podczas upałów powraca temat nakrywania dziecięcych wózków pieluchą w celu osłonięcia dziecka przed promieniami słonecznymi. Czy to dobry sposób ochrony malucha przed słońcem czy może raczej śmiertelna pułapka?

Prażące słońce w czasie upalnych, bezchmurnych dni doskwiera nie tylko dorosłym, ale też dzieciom, a szczególnie niemowlakom, które jeszcze nie chodzą. W czasie spacerów czy ogólnie podczas przebywania poza domem większość czasu spędzają one leżąc w gondoli lub siedząc w spacerówce. W takiej sytuacji nie zawsze da się iść tylko pod słońce i niejednokrotnie świeci ono malcowi prosto w twarz. Zatroskani rodzice chcąc uchronić dziecko przed ostrymi promieniami słonecznymi nakrywają budkę wózka pieluszką czy to tetrową, bambusową czy muślinową. Nie ważne jaką ważniejsze jest raczej w jaki sposób to robią, bo o to właśnie chodzi najbardziej.

W sieci aż wre od oskarżycielskich tekstów na temat smażenia dzieci w wózkach przykrytych pieluszkami lub innymi materiałami. Czy jednak można w tym przypadku używać aż tak ostrych słów?

Pieluszka na wózku – w czym problem?

Rodzice raczej nie zamierzają zrobić dziecku krzywdy osłaniając je przed słońcem. Robią to z troski, ale nie zawsze wychodzi to z korzyścią dla dziecka. Przy temperaturze sięgającej 30 st. C w gondoli dziecięcego wózka jest naprawdę gorąco. Niestety przykrycie jej pieluszką lub innym materiałem wcale nie przynosi dziecku ulgi, a raczej jeszcze pogarsza ten stan. Sprawdzili to szwedzcy dziennikarze gazety „Svenska Dagbladet”. Postawili oni wózek dziecięcy w pełnym słońcu i zmierzyli temperaturę w środku, wynosiła ona 22 st. C, tyle samo co na zewnątrz. Następnie wózek przykryli cienkim kocykiem. Wtedy temperatura zaczęła bardzo szybko wzrastać i osiągnęła 34 st. C!

Szczelne przykrycie wózka z dzieckiem pieluchą powoduje:

  • raptowne podwyższenie temperatury,
  • ograniczenie cyrkulacji powietrza,
  • zmniejszenie wilgotności powietrza.

Największym zagrożeniem jest więc szczelne zakrycie wózka z dzieckiem pieluchą, kocykiem czy innym materiałem nawet bardzo przewiewnym, które może doprowadzić do pieluszkowego udaru cieplnego. Skóra malca staje się wtedy zaczerwieniona, gorąca i sucha, a dziecko jest bardzo niespokojne. Przedłużanie się takiego stanu może doprowadzić do przyspieszenia pulsu, spowodować szybki, płytki oddech oraz wymioty, a nawet wprawić dziecko w stan letargu, aż po utratę przytomności.

Nie nakrywaj wózka pieluchą! – zachowaj zdrowy rozsądek

Trzeba podkreślić, że chodzi tu o szczelne zakrycie wózka z dzieckiem pieluszką. Nie czuj się więc jak przestępca, gdy w celu ochrony dziecka przed promieniami słonecznymi zakryjesz częściowo i tylko na chwilę budkę wózka pieluszką, bo przechodzisz akurat w miejscu bardzo nasłonecznionym i nie masz innej możliwości osłonięcia dziecka przed słońcem świecącym mu prosto w oczka. Jak w każdym przypadku zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Miej więc na uwadze powyższe zagrożenia i stosuj się do tych zasad:

  • jeśli chcesz osłonić dziecko przed słońcem stosuj budkę wózka, parasolkę przeciwsłoneczną lub osłonkę na wózek – dzięki temu ochronisz dziecko przed bezpośrednim światłem prosto w oczy i równocześnie zachowasz odpowiednią cyrkulację powietrza w gondoli.
  • nie zakrywaj wózka szczelnie pieluszką ani innym materiałem – jeśli nie masz akurat żadnej innej osłony od słońca możesz użyć pieluszki, ale nie osłaniaj nią wózka szczelnie. Zakryj tylko górną lub boczną część budki, przez którą słońce świeci wprost w oczy malca w taki sposób, aby nie ograniczać cyrkulacji powietrza. Możesz też przymocować pieluchę do górnej części budki, a zwisające dwa rogi przyczepić do rączki wózka. Utworzysz w ten sposób baldachim zasłaniający nie tylko twarz, ale też nóżki dziecka od słońca.
  • jeśli osłaniasz w ten sposób wózek to tylko na chwilę – po wejściu w cień zdejmuj lub odsuwaj pieluchę.
  • nigdy nie zostawiaj zasłoniętego wózka – zawsze nadzoruj i sprawdzaj czy dziecku nie jest za gorąco dotykając co jakiś czas jego karku. Jeśli jest spocony to znaczy, że malcowi jest za ciepło. Nie zostawiaj nawet na chwilę zakrytego malca w wózku bez opieki np. gdy zaśnie w czasie spaceru. Jeśli chcesz, aby spał w wózku na dworze to postaw wózek w cieniu i nie zakrywaj go żadnym materiałem, możesz okryć go jedynie moskitierą lub przykryć dziecku nóżki cienkim materiałem, jeśli uważasz, że w czasie snu może mu być za chłodno.
  • nie przegrzewaj dziecka – to najważniejsza zasada i dotyczy nie tylko zakrywania wózka pieluchą, ale także zakładania zbyt grubych ubrań lub zbyt wielu warstw ubrań, przykrywania grubymi kocykami w czasie upałów lub zakładania zimowych butów i czapek. Pamiętaj, że przegrzanie dziecka jest o wiele groźniejsze niż chwilowe wychłodzenie.

Nie nakrywaj wózka pieluchą – spaceruj bezpiecznie podczas upałów

Promieniowanie UV jest bardzo niebezpieczne dla skóry dziecka, a zwłaszcza niemowlaka. Poparzenia słoneczne zaistniałe w dzieciństwie wielokrotnie podwyższają ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości.

Dziecko nie powinno więc być wystawiane na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Jednak przykrywanie wózka i doprowadzanie w ten sposób do przegrzania malca prowadzące do udaru cieplnego również stwarza duże zagrożenie.

We wszystkim więc należy zachować umiar. Aby uniknąć obu tych zagrożeń w czasie upałów stosuj się do zasad bezpieczeństwa:

  • nie przegrzewaj malca – tę zasadę powtarzaj sobie jak mantrę. Przy temperaturze powyżej 27 st. C niemowlę w wózku może być ubrane tylko w body z krótkim rękawem. Nie potrzebuje żadnych dodatkowych ubrań ani nakryć w postaci kocyków, ocieplanych wkładek do wózka czy pieluszek.
  • osłaniaj główkę dziecka – w przypadku leżących niemowląt wystarczy budka wózka, dziecku nie potrzebna jest czapka. Jeśli malca wyjmujesz z wózka zakładaj mu cienką czapeczkę nie zakrywającą uszu lub kapelusz. Jeśli dziecko już siedzi świetnie sprawdzi się czapka z daszkiem lub kapelusz z szerszym rondem.
  • przebywaj jak najwięcej w cieniu – unikaj mocno nasłonecznionych miejsc, planuj trasy spacerów tak, aby nie przebywać w pełnym słońcu, wybierz park lub las.
  • unikaj godzin największego nasłonecznienia – staraj się nie wychodzić z dzieckiem w godzinach pomiędzy 11 a 15. W upalny dzień przyjemniej jest spacerować, gdy słońce chyli się już ku zachodowi.
  • stosuj kremy z filtrem - niemowlęta oraz małe dzieci, a szczególnie alergicy i dzieci z rażliwą skórą powinny stosować kremy z filtrem mineralnym o faktorze SPF 50+. Smaruj malca 20 minut przed wyjściem z domu i podczas przebywania na dworze powtarzaj tę czynność co 2 godziny.

ZOBACZ TAKŻE:

Udar cieplny u dziecka: objawy i zapobieganie>>

Teraz łatwo o przegrzanie organizmu, więc szukamy ochłody!>>