Opublikowany przez: TanjaSz 2015-02-18 10:35:10
Dzieci to prawdziwy skarb i chyba nikt nie zaprzeczy, że zaraz po narodzinach lub nawet jeszcze podczas ciąży stają się oczkiem w głowie swoich rodziców. Przyjście na świat malucha traktowane jest często jak najważniejsze święto – kupuje się ubranka, przygotowuje pokój, czasem myśli o zmianie mieszkania na większe. Jednak, aby zapewnić nowemu członkowi rodziny prawidłowy rozwój, należy przede wszystkim zadbać o jego zdrowie. Pamiętaj, że to właśnie niemowlaki potrzebują najściślejszej opieki i stałej kontroli medycznej.
Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u lekarza?
Na samym początku życia dziecko powinno odbyć wizyty patronażowe. W tym przypadku to lekarz przychodzi do domu, by sprawdzić ogólny stan noworodka i jego mamy. Takie odwiedziny następują w przeciągu czterech pierwszych tygodni od narodzin. Wcześniej (tj. kilka dni po przewiezieniu noworodka do mieszkania) przychodzi także położna lub pielęgniarka. Co ważne, obie konsultacje są bezpłatne, ponieważ są przeprowadzane jako badania na NFZ.
Do gabinetu pediatry najlepiej więc udać się między czwartym a szóstym tygodniem po porodzie. Obecnie nie powinno być najmniejszego problemu z umówieniem się na wygodną dla ciebie godzinę (najlepiej moment, w którym dziecko staje się najmniej marudne) – zwykle wystarczy sam kontakt telefoniczny. Bardzo prawdopodobne, że uda ci się nawet zapisać na popołudnie.
Jak się przygotować?
Na samym początku dobrze się zastanów nad wyborem właściwej przychodni. Aktualnie nie masz obowiązku udawania się tylko do poradni, która podlega pod twój rejon zamieszkania. Dlatego przed samą wizytą warto zrobić rozeznanie, podpytać koleżanki, by w rezultacie trafić pod skrzydła najlepszego lekarza.
Nie zapomnij też o zabraniu ze sobą odpowiedniej wyprawki. Pierwsza na twojej liście rzeczy niezbędnych powinna znaleźć się tetrowa pieluszka, na której położysz niemowlaka podczas badań oraz kocyk do jego ewentualnego przykrycia. Postaraj się założyć maluchowi wygodne, łatwe do zdjęcia ubranka, by nie męczyć się niepotrzebnie już na miejscu i jednocześnie nie przedłużać wizyty. Nie zaszkodzi pomyśleć o czymś do przebrania i akcesoriach do przewijania, gdyby przytrafiła wam się jakaś niespodzianka oraz o zapasowym smoczku (pierwszy może wypaść). Koniecznie spakuj także książeczkę zdrowia dziecka, uprzednio upewniwszy się, czy wpisany jest tam jego PESEL – bez niego nie kupisz przepisanych lekarstw.
Przed samą wizytą nakarm dziecko, by nie było głodne, ale jednocześnie staraj się go nie przekarmić, by uniknąć przykrych następstw. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, dotyczące stanu malucha, zapisz je sobie koniecznie na kartce, by móc porozmawiać na ten temat z lekarzem. By czuć się raźniej, rozważ towarzystwo bliskiej osoby – może zatroskani dziadkowie postanowią pójść z wami?
Czego należy się spodziewać?
Podczas wizyty zostaną przeprowadzone podstawowe badania. Lekarz oceni rozwój fizyczny (mierzenie, w tym również obwodu główki, ważenie, sprawdzenie ciemiączek) i neurologiczny dziecka, a także sprawdzi jego ogólny stan zdrowia. Ponadto, przygotuj się na szczegółowy wywiad – licz się z tym, że właśnie twoje obserwacje będą stanowiły podstawę do wydania wstępnej diagnozy. Na pewno padnie pytanie odnośnie tego, w jaki sposób karmisz swoją pociechę, aby wiedzieć, co mu zapisać (w przypadku karmienia piersią będzie to zapewne witamina D3). Lekarz oczywiście przejrzy książeczkę zdrowia niemowlaka, aby wiedzieć, jak przebiegała ciąża i jakiego rodzaju choroby mały pacjent już przebył.
Ze swojej strony, jeśli lekarz nie poruszy tej kwestii, dowiedz się o najbliższe szczepienia. Istnieją różne rodzaje szczepionek. Zwłaszcza w przypadku wcześniaków rodzaj szczepionki jest bardzo istotny.
Dobro dziecka najważniejsze
Nie wahaj się pytać o wszystko, co cię kiedykolwiek zaniepokoiło w zachowaniu malucha. Gdyby lekarz przeprowadzający wywiad zbywał cię lub przesadnie się śpieszył, niezwłocznie powtórz wizytę w innym gabinecie. Nie bój się wymagać od personelu profesjonalizmu i dbania o przyjazną atmosferę. Podczas badania staraj się zachować spokój, ponieważ nerwowość może się udzielić dziecku. W końcu chodzi tutaj przede wszystkim o jego zdrowie!
A jakie są Wasze doświadczenia z pierwszej wizyty u pediatry? A może jeszcze macie ją przed sobą i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.