Po co ludzie piszą o sobie w Internecie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Po co ludzie piszą o sobie w Internecie

Po co ludzie piszą o sobie w Internecie, gdzie każdy – wychowawczyni, mąż, sąsiadka czy kolega z pracy – może przeczytać to, co napisali? Dlaczego ludzie nie strzegą swoich tajemnic? Pisanie o sprawach bardzo intymnych, bolesnych, lub wręcz wstydliwych nie jest rzadkością na polskich blogach

Tytuł. Treść. Podpis. Data. W ten sposób swoje pamiętniki publikuje w Internecie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Największa grupa użytkowników blog.pl to szesnastoletnie dziewczęta wykrzykujące rozterki wieku dojrzewania i mające słabość do śledzenia statystyki odwiedzin swojej strony.

Po co ludzie piszą o sobie w Internecie, gdzie każdy – wychowawczyni, mąż, sąsiadka czy kolega z pracy – może przeczytać to, co napisali? Dlaczego ludzie nie strzegą swoich tajemnic? 


Większość badanych internautów używających serwisu blog.pl odpowiada, iż zależy im na wyrzuceniu z siebie emocji, wygadaniu się i wypisaniu, by lepiej zrozumieć to, co się dzieje (34 proc.). Chcą też wyrazić opinie i podzielić się doświadczeniami z innymi (25 proc.).


Pisanie o sprawach bardzo intymnych, bolesnych, lub wręcz wstydliwych nie jest rzadkością na polskich blogach. Każdy może opublikować długi list, relację z dalekiej podróży albo jednozdaniową notkę na temat polityki, fizyki, ostatnio przeczytanej książki bądź niespełnionej miłości, zachowując przy tym dowolny poziom anonimowości.


Publikowanie treści prywatnych w Internecie przypomina rozmowę z przypadkowym nieznajomym w pociągu. W rezultacie autorzy sieciowych pamiętników często ujawniają swoje głęboko skrywane uczucia.


Pisanie o stresujących wydarzeniach jest znaną metodą terapeutyczną
, stawianą na równi z mówieniem o problemach czy ich odgrywaniem. Jeżeli piszemy o urazach w naszym przeszłym życiu lub o troskach dnia codziennego, może mieć to zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne

Badania naukowe potwierdzają, że pisanie o emocjach zmniejsza między innymi częstość wizyt u lekarzy, ciśnienie krwi i rozmiar odczuwanego stresu po przeżyciach traumatycznych.
Naukowcy dowodzą również, że 20 minut dziennie poświęconych pisaniu na temat problemów dnia codziennego może znacząco wpłynąć na polepszenie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pisanie o przeżywanych emocjach i prowadzenie sieciowego pamiętnika zaspokaja potrzebę autoprezentacji i jest dobrym sposobem na pozbycie się dręczących nas frustracji. Mając możliwość komentowania wpisów innych bloggerów, uzyskujemy szansę społecznej wymiany myśli i emocji na poruszający nas temat. Okazuje się to szczególnie przydatne w przypadku wydarzeń traumatycznych.

Warto więc chyba tworzyć blogi i strony www, na których osoby dotknięte tragedią mogłyby dzielić się swoimi emocjami z innymi internautami, i w ten sposób radzić sobie z problemami.


Więcej przeczytacie :

http://charaktery.eu/artykuly/Po-co-zyje/598/Dlaczego-piszemy-blogi/1/

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika alanml
    alanmlIkona zgłaszania komentarza
    <span>Ludzie coraz chętniej piszą o sobie. Ja także mam bloga, piszę na forum itd. Nie zdajemy sobie jednak sprawy ile informacji podajemy o sobie, bliskich, stylu życia itd.</span>
  • Awatar użytkownika oliwka
    oliwkaIkona zgłaszania komentarza
    <span>A ja bloga zaczęłam pisać bo troszeczkę miałam swoich wierszy i chciałam by ujrzały <strong>światło dzienne</strong>... a potem to już tak z górki posżło... bo mój najwiekszy skarb to moja wnusia Oliwci i głównie o niej piszę od czasu do czasu... Też kiedyś myślałam, jak tak można  o sobie w necie pisaś, o swoich osobistych sprawach... ale tu na Familie.pl atmosfera jest taka miła, rodzinna, że człowiek chce się podzielić swoimi radościami czy smutkami... ot tak po prostu...</span>
  • Awatar użytkownika marteczka
    marteczkaIkona zgłaszania komentarza
    <span>ja podobnie jak Isabelle zaczęłam od pisania w szkole średniej i potem jeszzce chwilę pamiętnika. Blog to dla mnie w tej chwili taki zbiór mysli, czasem refleksja.. Stoisz, jakas myśl czy pytanie w głowie, coś co chcesz zapamiętać , czasem to  cytat, jedno krótkie zdanie, słowa dzieci, chwila po rozmowie, ...masz ochotę to "wyklikać" robisz to... Ktoś mówi, że blogujący obnażają sie w pewien sposób? Nie uważam tak...<u>Nie sprzedaję</u> tu swojego zycia... </span>