Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-03-30 13:39:36
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne Muszynianka
Sprawność fizyczna i umiejętności ruchowe pomagają dziecku radzić sobie w różnych sytuacjach życia codziennego. Osoby aktywne fizycznie są lepiej dotlenione, łatwiej jest im się uczyć, rozwijać, pokonywać trudności.
Sport uprawiany w dzieciństwie wspiera motorykę, zapobiega zaburzeniom rozwoju i chorobom, które ujawniają się w dorosłym życiu, jak otyłość, miażdżyca (sport obniża cholesterol), czy osteoporoza (aktywność fizyczna sprzyja zwiększeniu masy kostnej).
Mniej oczywisty, ale równie korzystny wpływ sport ma na rozwój intelektualny. Dziecko poznaje otaczające je środowisko oraz obserwuje nowe zjawiska. Rozwojowi intelektualnemu towarzyszy rozwój psychologiczny. Dziecko uczy się pokonywać trudności, znosić porażki oraz kontrolować emocje. Poznaje nowych przyjaciół i uczy się współpracy zespołowej.
To chyba wystarczające powody, by wspierać aktywność fizyczną naszych dzieci. We wczesnym dzieciństwie jest ona raczej duża i spontaniczna. Wystarczy dzieciom stworzyć do niej warunki, tzn. zapewnić przestrzeń, czas, zainteresowanie, zabawki i sprzęt do zajęć ruchowych. Nie należy zostawiać dziecka przed komputerem, czy telewizorem na cały dzień. Dziecko potrzebuje się „wyżyć”.
U dzieci i młodzieży w wieku szkolnym niezbędne są zajęcia bardziej usystematyzowane oraz dopasowane do ich potrzeb. Warto zwrócić szczególną uwagę na czas ich trwania oraz intensywność dopasowaną do możliwości.
Pasję do sportu należy w dzieciach rozwijać od samego początku. Zapytaj je co lubi, co chciałoby robić i razem poszukajcie odpowiednich zajęć.
Specjaliści zalecają minimum 30 minut aktywności fizycznej dziennie.
Nie jest tajemnicą, że we wszystkich krajach rozwiniętych dzieci ćwiczą zbyt mało. Skąd się to bierze? Wśród najczęściej wymienianych czynników jest brak odpowiedniego wzorca ze strony rodziców, a także brak atrakcyjnych miejsc do zabawy. Problemem okazuje się również powszechna wygoda rodziców, którzy coraz częściej wożą dziecko autem, zamiast wyrobić nawyk spacerowania. Niebezpieczne są coraz bardziej powszechne zwolnienia z wf-u, na które przyzwalamy, kiedy dziecko bardzo prosi. Co za tym idzie – zmniejsza się sprawność ruchowa, a zwiększa niechęć do kolejnych aktywności.
Od nas rodziców zależy, jak potoczą się losy naszego dziecka. Przede wszystkim musimy pamiętać o dawaniu dobrego przykładu i zabieraniu dziecka na świeże powietrze. W zimie sanki, narty, w lecie wędrówki, jazda na rowerze i wszelkie aktywności na zewnątrz. Jeśli widzimy u dziecka zdolności w zakresie tańca lub zamiłowanie do sportów zespołowych – warto jak najszybciej zareagować i zapisać je na zajęcia dodatkowe. Pasja zmotywuje pociechę do aktywności i sprawi, że nie trzeba będzie nikogo zmuszać do wysiłku.
Każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego nawodnienia.
Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. To zalecenia dla dzieci, które ważą do 10 kg. Na każdy z kolejnych 10 kg przypada 50 ml wody, a na następne dziesięć kilogramów - 20 ml.
Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie będzie większe, jeśli dziecko jest aktywne fizycznie. Na każde zajęcia ruchowe wyposaż dziecko w butelkę Muszynianki. Doskonale ugasi pragnienie, uzupełni składniki mineralne wydalane z potem podczas treningu i właściwie nawodni organizm. Co więcej może Twoje dziecko połączy nawyk picia wody z cieszącą je aktywnością.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Stokrotka 2017.04.03 15:04
Moi zawsze marudzą jak wyganiam na podwórko, a teraz mam argument! hahahah
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.