Opublikowany przez: apis74 2011-10-13 17:13:21
Współczesne kobiety i dziewczęta wiedzą jak ważna jest odpowiednia higiena ciała, a zwłaszcza higiena miejsc intymnych. To nie jest już zwykły wybór, ale codzienny świadomy obowiązek. Każde zaniedbanie, czy zlekceważenie tych „wyjątkowych miejsc” może doprowadzić do nieoczekiwanych zakażeń i chorób. I dlatego tak ważne jest używanie odpowiednich - przeznaczonych do higieny intymnej - płynów, żeli, oraz pianek.
Stosowanie niewłaściwych środków do higieny intymnej, niezależnie od wieku, jest najczęstszą przyczyną niszczenia mechanizmu obronnego intymnych części ciała w postaci bakteriobójczego, kwaśnego w swej naturze, odczynu pochwy.
Kwaśne fizjologiczne pH, niszczy wnikające bakterie chorobotwórcze i wirusy, a przede wszystkim, w takim środowisku nie rozwijają się grzyby. Ta naturalna bariera ochronna może zostać utrzymana, przez stosowanie właściwych preparatów, które nie niszczą naturalnej równowagi intymnych okolic i stanowią barierę dla mikroorganizmów chorobotwórczych.
Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów, które posiadają kwaśne pH i dobre właściwości myjące. Poza tym, istotne jest aby zawierały również związki biologicznie czynne, obecne w wyciągach ziołowych. Do najczęstszych ziół, jakie możemy znaleźć w środkach do higieny intymnej są: kwiat nagietka, ziele krwawnika, kwiat rumianku, ziele jasnoty, liść orzecha, ziele bylicy, korę dębu, ziele przywrotnika oraz ziele tymianku.
Kwiat nagietka – ma działanie przeciwzapalne, antybiotyczne i przyspiesza gojenie się ran. Wyciąg stosuje się głównie zewnętrznie w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, pochwy oraz odbytu.
Ziele krwawnika – ma działanie grzybobójcze, antybakteryjnie i osłaniające i dlatego szczególnie jest polecane przy uporczywych upławach. Sprzyja gojeniu drobnych otarć, chroni przed infekcjami i zapobiega zmianom śluzówki. Ekstrakty z krwawnika są również stosowane przy dolegliwościach okołomenopauzalnych. Zawarte w nim fitoestrogeny, czyli związki pochodzenia naturalnego, dobrze imitują działanie żeńskich hormonów płciowych.
Kwiat rumianku – posiada przede wszystkim właściwości przeciwzapalne. Zewnętrznie napary i wyciągi alkoholowe, są stosowane w stanach zapalnych błon śluzowych, jamy ustnej, narządów płciowych, odbytu oraz skóry. Likwiduje upławy i wraz z szałwią leczy zapalenie sromu.
Ziele jasnoty – wykazuje działanie przeciwzapalne i regenerujące na uszkodzony nabłonek. Stosuje się je nieżytach odbytu i dróg moczowych, przy zapaleniu zewnętrznych narządów płciowych, skóry, oraz przy prostacie. Długotrwałe wykorzystanie tego ziela jest wskazane przy przewlekłych zapaleniach wymienionych narządów, gdy nie poddają się one innym sposobom leczenia (nawet stany ropne i krwawienia), w obfitym, bolesnym, przedłużonym i nieregularnym miesiączkowaniu i przy białych upławach. Powstrzymuje lekkie krwawienie maciczne.
Liść orzecha – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.
Ziele bylicy - przede wszystkim ma właściwości odkażające.
Kora dębu – stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, śluzówki w obrębie narządów płciowych i odbytu. Wskazana jest również w dolegliwościach proktologicznych.
Ziele przywrotnika – ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające, przeciwzapalne i zmniejszające intensywność krwawień miesiączkowych. Ma zdolność hamowania drobnych krwawień, likwidowania stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Pobudza gojenie ran. Zalecane jest w zapaleniu odbytu, chorobie hemoroidalnej, oraz przy nadmiernym i bolesnym krwawieniu miesiączkowym.
Ziele tymianku – przede wszystkim ma działanie bakteriobójcze i dezynfekujące.
Jaki więc powinien być odpowiedni środek do higieny intymnej? Przede wszystkim nie powinien podrażniać ani błoń śluzowych, ani skóry. Powinien działać kojąco i łagodząco. Delikatnie, ale dokładnie myć miejsca, do których jest przeznaczony i pozostawiać długotrwałe uczucie czystości i świeżości.
Stosowany regularnie powinien zmniejszyć skłonności do odparzeń, a także wspomagać leczenie wszelkiego rodzaju infekcji intymnych części ciała takich jak: świąd, upławy, pieczenie, stany zapalne. Powinien gwarantować utrzymanie właściwego, lekko kwaśnego odczynu skóry. Łagodzić pojawiające się na niej podrażnienia, drobne otarcia i ranki.
Źródła:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.