Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-05-27 08:51:02
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Rodzice w ostatnich coraz częściej wyszukują objawów choroby zwanej płonicą. Ta nieco zapomniana choroba, jak widać lubi wracać falami i pojawia się nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Płonica może też zaskoczyć latem, ponieważ nie jest ona chorobą wirusową, a bakteryjną. Jakie są objawy płonicy i co to jest za choroba?
Początkowe objawy płonicy mogą przypominać anginę lub silne przeziębienie. Jednakże w ciągu kilku dni choroba rozwija się na tyle, że lekarze nie mają już wątpliwości, z jaką chorobą mają do czynienia.
Płonica - co to za choroba? Płonica, to nieco rzadziej używana nazwa szkarlatyny, którą wywołują szczepy paciorkowców. Płonicą możemy się zarazić droga kropelkową – czyli na przykład rzez kontakt z drugą osobą, ale też przedmiotami, których ona używa. Dlatego pojawienie się źródła płonicy w szkołach, czy przedszkolach oznacza niestety, że wkrótce większe grono dzieci może na nią zachorować. Płonica jest bowiem chorobą wieku dziecięcego, jednakże chętnie rozwija się też w organizmach z osłabioną odpornością lub u osób starszych.
Płonica rozwija się od dwóch do czterech dni, potem objawy choroby rozwijają się. U malucha może się pojawić wysoka gorączka, złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Do tego dochodzi bardzo silny ból gardła i trudności w przełykaniu. W płonicy początkowo język dziecka pokryty jest białym nalotem, następnie nabiera koloru malinowego, co jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów płonicy.
Po około 3 dniach od wystąpienia gorączki pojawia się charakterystyczna dla płonicy wysypka – w postaci czerwonych, maleńkich kropeczek. Wysypka najwyraźniej występuje na brzuchu, tułowiu i klatce piersiowej, ale także w pachwinach i zgięciach łokci oraz pod kolanami. Co ważne, wysypka omija okolicę nosa i ust, pozostawiając specyficzny biały trójkąt. Wysypka w płonicy może ustępować do dwóch tygodni, powodując łuszczenie się skóry.
Płonicę leczy się przy pomoc antybiotykoterapii, a kuracja może trwać nawet do 14 dni.
CZYTAJ TEŻ >> Jak się obajwia alergia pokarmowa i jak sobie z nią poradzić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.