Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2012-02-24 15:08:19
To niewątpliwie trudny okres, ale oprócz nieprzespanych nocy, ton pieluch, butelek i wiecznego zmęczenia to okres niezapomnianych chwil pierwszych razów – uśmiechów, siadania, raczkowania, pierwszych kroków, pierwszych kłótni i pierwszych czułości między rodzeństwem.
Taki czas bliskości nie powtórzy się już nigdy, będą inne fazy rozwoju, równie ciekawe i frapujące, ale inne. Dlatego ważne jest, aby znaleźć czas na docenienie chwil spędzonych z dziećmi, cieszyć się nimi i patrzeć, jak nasze dzieci rosną i zmieniają się z tygodnia na tydzień.
Aby było to możliwe warto skorzystać ze sprawdzonych metod, część porad usłyszałam, część przeczytałam, wszystkie spraktykowałam sama. Oto kilka sposobów mamy po dwóch latach z bliźniaczkami:
W pierwszych miesiącach najważniejsza jest wygoda dziecka. Z ubranek polecam pajacyki, to wygodny, prosty i szybki sposób na ubranie bliźniąt. Bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa, które można osiągnąć używając otulaczków i becików – ułatwiają zasypianie i uspokajają dzieci, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. W przypadku bliźniąt, które mają niską wagę urodzeniową jest to szczególnie ważne. Nie są to produkty pierwszej potrzeby, jednak z pewnością ułatwiają opiekę nad bliźniętami – w moim przypadku sprawdziły się fantastycznie.
Możliwe jest jednoczesne karmienie piersią - właściwa poduszka do karmienia bliźniąt to oszczędności czasu i energii mamy. Nie wszystkie poduszki przeznaczone dla pojedynczych dzieci sprawdzą się w przypadku „podwójnego szczęścia”, dlatego warto zainwestować w sprawdzoną poduszkę zaprojektowaną i skonstruowaną specjalnie dla bliźniąt. Bardzo przydatną rzeczą jest również laktator, elektryczny na dwie piersi oszczędzi czas mamy, a przy opiece nad bliźniętami to niesamowicie ważna sprawa.
Kiedy bliźniaki zaczynają przyjmować pokarmy stałe sprawa jedzenia również nie jest prosta. Jestem zwolenniczką dawania dzieciom swobody i zachęcania ich do jak największej samodzielności. Ma to swoje wady – małe rączki pozostawione sam na sam z talerzem mogą wyrządzić wiele szkód. Zalety są moim zdaniem ważniejsze – dzieci szybko uczą się posługiwania łyżeczką i widelcem, z chęcią próbują nowych potraw, a mama ma możliwość zjedzenia swojego posiłku, czasem to naprawdę niełatwe zadanie.
Na spacer zabieram tylko najpotrzebniejsze rzeczy i staram się bardzo, żeby nie były ciężkie – składany przewijak, lekki kocyk, dodatkowe pieluchy, to wszystko musi się zmieścić w jednej torbie (dobrze, kiedy torba ma dłuższe ramię, tak aby można je było założyć na rączkę podwójnego wózka, torby z krótkimi uchwytami są niepraktyczne i niewygodne). Najczęściej wychodzę z bliźniaczkami sama, musiałam tak zorganizować wyjścia, żeby wszystkie potrzebne rzeczy były pod ręką.
W ciągu roku zabawy bliźniąt przechodzą różne fazy, tak jak w przypadku pojedynczych dzieci na pewno przyda się odpowiednia mata edukacyjna. Mówiąc odpowiednia mam na myśli odpowiednio dużą, tak aby dzieci miały na niej sporo miejsca, żeby mogły się okręcać, przemieszczać, badać otoczenie, ale także być odpowiednio grubą, tak, aby można ją było położyć na każdym podłożu bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń - czyli taką, która nie tylko stymuluje rozwój dziecka, ale także jest bezpiecznym placem zabaw, na którym mali odkrywcy mogą poznawać swoje możliwości .
Pod koniec roku niezbędnym przedmiotem w każdym domu będzie odpowiedni kojec, szczególnie kiedy w domu są starsze dzieci. Uchroni on nasze pociechy przed małymi zabawkami rodzeństwa, a jeśli to pierwsze dzieci, będzie gwarantem bezpieczeństwa, jeśli na chwilę będziemy musieli zostawić dzieci same – np. żeby wrócić po wózek, wstawić herbatę czy odebrać paczkę od listonosza.
Bliźnięta to nie inny gatunek ludzki – mają identyczne potrzeby, jak wszystkie dzieci, potrzebują opieki, czułości, muszą być bezpieczne, wyspane i najedzone, jeśli spełnimy te warunki dzieci będą szczęśliwe, a rodzice zadowoleni, a po pewnym czasie coraz bardziej wypoczęci, bo bliźnięta dość szybko uczą się bawić ze sobą, a wtedy rodzice mają trochę czasu dla siebie. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to indywidualność każdego z bliźniąt.
Ważne jest, aby podkreślać różnice między nimi, gdyż dla większości ludzi dookoła i tak będą najczęściej jednością. Myślę, że jest to szczególnie istotne w przypadku bliźniąt tej samej płci. Rolą rodziców jest dostrzeżenie charakteru każdego z bliźniąt i pielęgnowanie różnic, bo każde z nich zasługuje na specjalne traktowanie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.