Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Pierwszy dzień jesieni@ kolaż:flikr.com/Nicholas A. Tonelli,pixabay.com
Czy astronomiczne i kalendarzowe terminy kolejnych pór roku mogą się połączyć. Oczywiście, tak było w ubiegłym roku, kiedy to kalendarzowa i astronomiczna jesień rozpoczęły się 23 września. Tak też będzie w 2018 i 2019 roku. Jednak, gdy jesień się zbliża co innego zazwyczaj nas interesuje i zarazem martwi. Boimy się szaro-burej jesiennej pogody, a także przypisanych do niej temperatur pomiędzy 5 a 15 st.C. Początki września są jeszcze zazwyczaj ciepłe, powyżej 20 st.C. , jednak następujące z czasem coraz krótsze dni i chłodne noce przypominają nam o końcu „pogodowej sjesty” W nocy z sobotę na niedzielę 29 października cofniemy zegarki z godziny trzeciej na drugą i pośpimy trochę dłużej. Jednak ta niepozorna rekompensata snu zabierze nam kawałek jasnego dnia, gdyż wcześniej zacznie się robić ciemno.
Jesienne skarby
Nie bez przyczyny wymyślono powiedzenie „jesienne smuteczki.” Jednak, choć dorośli często kojarzą tą porę roku z depresją, opadającymi liśćmi i deszczową aurą, dzieciaki w tym czasie zbierają żołędzie, kasztany oraz zasuszone, kolorowe liście i zamieniają te dary przyrody w najróżniejsze domowe stworki, a liczne jesienne kałuże wykorzystują jako dobry pretekst do niecodziennych, ku zgrozie rodziców, zabaw.
Czas na grzyby
Prawie każdemu jesień kojarzy się z grzybami i wielu z nas wybiera się na grzybobranie. Pamiętajmy jednak, że jeśli przez ostatnich kilka dni nie padało, nie mamy co liczyć na obfite zbiory. Wilgoć jest niezbędna do rozwoju grzybów i nie chodzi tu o delikatne opady, ale o takie, które dotarły do najniższych warstw lasu.
Przeciw jesiennej chandrze
Kiedy czujesz, że dopada cię jesienna chandra, zacznij być bardziej aktywna. Wybierz jakiś sport i chodź często na spacery, spotykaj się z przyjaciółmi i jak najwięcej przebywaj na świeżym powietrzu. W coraz dłuższe jesienne wieczory nie zakopuj się pod kocem. Te godziny to wspaniały czas na ciekawe rodzinne zajęcia, kulinarne rewolucje we własnej kuchni oraz łyk kultury w formie dobrej książki lub kina.
Ważne daty jesieni:
30 września - Dzień Chłopaka
14 października - Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
2 listopada – Zaduszki
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.