Opublikowany przez: ULA
Niezbędny sprzęt
Podczas pierwszego przewiania warto przygotować sobie wszystkie niezbędne kosmetyki i pieluchy w miejscu do tego przeznaczonym. Chociaż noworodek się nie wierci i nie ucieka, lepiej dmuchać na zimne i nigdy nie pozostawiać małego dziecka bez opieki – nawet na chwilę.
Do przewijania noworodka będziemy potrzebować: krem przeciwodparzeniom, wilgotne chusteczki lub duże waciki kosmetyczne i ciepłą wodę oraz pieluszkę.
Chwyt nóżek
Zdejmując czy też zakładając pieluszkę musimy pamiętać, że nie należy unosić pupy dziecka, przytrzymując go za stopy lub podudzie. Po pierwsze może to szkodzić delikatnym stawom biodrowym malucha, ale również uniemożliwia pełną kontrolę nad ciałem dziecka.
Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą jest wsunięcie jednej ręki pod nogę dziecka, ułożenie palców na brzuchu malucha, a kciukiem przytrzymanie jednej nóżki pod kolankiem. Dzięki temu możemy lekko przytknąć kolanka dziecka do jego brzuszka, co powoduje automatyczne lekkie uniesienie pupy. Po odpięciu pieluchy, wystarczy zsunąć ją, przy okazji wycierając częściowe zanieczyszczenia.
Pamiętajmy, że pieluszka powinna być dobrej jakości. Sprawdzając jej właściwości upewnijmy się, że pomaga ona szybko pozbyć się wilgoci, zapewnić utrzymanie suchej skóry dziecka jak najdłużej - nawet do 12 godzin. Jej boczki muszą być elastyczne i dopasowywać się do kształtu ciała dziecka oraz wykonywanych przez nie ruchów - zapewniając ochronę przed przeciekaniem.
Turlanie z przekręcaniem
Dzięki powyższej metodzie przekręcania dziecka, podczas zmiany pieluszki, możemy go dowolnie obracać, aby móc dokładnie wyczyścić narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze. Dziecko w sposób naturalny dostosowuje się do naszego uchwytu. Wystarczy delikatnie przekręcić malucha na bok, aby ułożyć pieluchę na jego pleckach.
Następnie znów przeturlać na plecki i na drugi bok, aby ułożyć pieluchę po drugiej stronie. Po czym przekręcamy dziecko ponownie na plecy i podciągamy pieluchę do zapięcia. Pamiętajmy, aby nie zaciskać zapięcia zbyt mocno, ani zbyt luźno. Pierwsza metoda sprawi, że brzuszek maluszka będzie uciskany, a druga spowoduje, wypłynięcie nieczystości na body. Warto również pamiętać o wywinięciu brzegów pieluchy na zewnątrz, aby nie uciskały pachwin.
Ta metoda sprawdza się zarówno w przypadku noworodków, jak i kilkumiesięcznych dzieci. Te pierwsze dopiero poznają czynność higieniczną, którą przy nich wykonujemy. Warto, aby miały jak najlepsze wspomnienia i kojarzyły zmianę pieluszki ze spokojem i wygodą, a nie podciąganiem, gwałtownym przewracaniem i unoszeniem.
Wilgotne chusteczki
Na koniec jeszcze kilka słów o wilgotnych chusteczkach. Stosując, to niezwykłe udogodnienie na co dzień do wycierania pupy dziecka, pamiętajmy, aby wcześniej, choć przez chwilę, ogrzać je we własnej dłoni. Dzięki temu maluch nie przeżyje szoku, gdy dotkniemy jego pośladków zimną, mało przyjemną chusteczką.
Wilgotne husteczki pomagają troszczyć się o odpowiednie oczyszczenie i ochronę delikatnej skóry maluszka, przywracając jej naturalne pH. Dzięki wyjątkowo mięsistej strukturze chusteczek (np. Pampers Baby Fresh), przy ich pomocy można dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc na skórze dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
lilkaa858 2015.10.07 10:17
Cenne uwagi. Jeśli chodzi o chusteczki ja dla noworodka mogę polecić ze swojego doświadczenia Kindii New Baby Care z emolientami, bardzo delikatne, łagodnie działają. Nigdy nie wywołały podrażnienia a skóa była pokryta taką jakby warstwą ochronną.
lilkaa858 2015.10.07 10:16
Cenne uwagi. Jeśli chodzi o chusteczki ja dla noworodka mogę polecić ze swojego doświadczenia Kindii New Baby Care z emolientami, bardzo delikatne, łagodnie działają. Nigdy nie wywołały podrażnienia a skóa była pokryta taką jakby warstwą ochronną.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.