Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-01-17 11:54:08
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jak wspomnieliśmy, najczęściej chorują dzieci, rzadziej dorośli, a najrzadziej osoby starsze, których układ odpornościowy lepiej radzi sobie z wirusami i bakteriami, które już zna. Przeziębienie należy do jednych z najczęstszych przyczyn nieobecności w szkole i pracy. Według danych National Institute of Health w USA stanowi ono powód 22 milionów dni nieobecności w miejscu zatrudnienia i 20 milionów dni nieobecności w szkole. Najczęściej przeziębiamy się jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Przeziębieniem bardzo łatwo możesz się zarazić. Dojść może do tego drogą kropelkową i poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami. W przypadku drogi kropelkowej mowa o sytuacji, kiedy chory kichnie czy zacznie kaszleć, a ty znajdujesz się w tym samym pomieszczeniu. Wirusy mogą przetrwać na przedmiotach codziennego użytku nawet kilka godzin. Zatem wystarczy, że dotkniesz tej samej klamki, co osoba chora, a następnie twarzy i już możesz się zarazić.
Najczęściej za przeziębienie odpowiadają wirusy – nawet w 90 proc. przypadków. Może to być jeden z około 200 wirusów. Z reguły sprawcami zakażeń są:
Nieleczona lub leczona niewłaściwie infekcja wirusowa może doprowadzić do infekcji bakteryjnej, która wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami.
Pierwsze możliwe objawy infekcji wirusowej to:
Objawy występują najczęściej w ciągu 1–2 dni od zakażenia. Na początku doskwierać ci będzie złe samopoczucie. Jednocześnie może być odczuwalne pieczenie lub drapanie w nosie. Często pojawia się ból gardła i chrypka, a także katar i kichanie. W pierwszych dniach katar jest wodnisty, ale z czasem staje się gęsty i ma ropny charakter. Początkowo infekcja objawia się najczęściej stanem podgorączkowym, który po kilku dniach ustępuje. Z reguły objawy infekcji mijają po około 7 dniach, ale wiele zależy od właściwej reakcji. Co istotne, pojawienie się ropnego kataru nie oznacza, że masz do czynienia z infekcją bakteryjną. Objaw ten jest wynikiem aktywizacji sił obronnych organizmu. O chorobie wywołanej przez bakterie możemy mówić dopiero wtedy, kiedy pojawi się gorączka, ale nawet ona nie daje gwarancji właściwej oceny przyczyn wystąpienia objawów.
Dzięki odpowiedniej i natychmiastowej reakcji nie sprawisz, że objawy od razu ustąpią, ale nie będą one tak nasilone i szybciej miną. Stosuj leczenie objawowe, a w tym dostępne bez recepty leki na ból głowy, gardła czy preparaty na katar. Możesz również wypróbować jedne z wielu domowych sposobów radzenia sobie z infekcją. Na ból gardła warto pić herbatę z miodem, pamiętaj jedynie, by dodać miód, kiedy herbata wystygnie. Skuteczny w walce z infekcją może być również czosnek, nie tylko jego jedzenie, lecz nawet sam zapach. Możesz również robić inhalacje – nie potrzebujesz do tego żadnego urządzenia. Wystarczy wlać 2 litry gorącej wody do miski i dodać do niej kilka kropel olejku eterycznego lub soli fizjologicznej.
Bardzo ważne jest również ograniczenie aktywności. Jeśli pójdziesz do pracy, będąc przeziębionym, to możesz nie tylko zarazić kolegów, ale również wydłużysz czas infekcji. Przy okazji twój osłabiony organizm może łatwo zarazić się kolejnymi wirusami czy bakteriami. W czasie leczenia pij dużo wody, staraj się utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu i wietrz je. Unikaj także alkoholu. To kilka stosunkowo prostych kroków, które pozwolą ci szybciej wrócić do zdrowia.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pelafenlek.pl/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.