Autor zdjęcia/źródło:
mat. partnera artykułu
Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Kiedy możesz poczuć pierwsze subiektywne dolegliwości wskazujące na zajście w ciążę?
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
Wiele kobiet często pyta, jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu. Należy pamiętać, że wczesne objawy ciąży mogą być zauważone przez kobietę około kilkunastu dni po zapłodnieniu. Oczywiście zmiany występujące na tle fizjologicznym można wykryć już wcześniej, potrzeba do tego jednak odpowiednich badań. Zacznijmy od objawów subiektywnych, które mogą być odczuwane przez każdą kobietę w nieco inny sposób. Chodzi tu np. o zgagę czy większą tkliwość piersi. Objawy, które zaraz wymienimy, mogą mieć różne nasilenie oraz czas trwania. Dlatego też nie można ich traktować jako bezwzględnego dowodu na zajście w ciążę. Ponadto dolegliwości wskazujące na zajście w ciążę o wiele łatwiej dostrzec kobietom, które już urodziły dziecko, gdyż znacznie lepiej znają swój organizm.
O ile zaraz po samym zapłodnieniu nie występują właściwie żadne objawy wskazujące na zajście w ciążę, to subiektywne objawy mogą pojawić się po pewnym czasie. Najczęściej są to następujące dolegliwości:
- zatrzymanie miesiączki – z powodu wzrostu produkcji progesteronu i estrogenów przez ciałko żółte krwawienie nie występuje w czasie, w którym powinno mieć miejsce (28 dni od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki). Objaw ten uznaje się za dość istotny przede wszystkim u kobiet, które charakteryzują się regularnymi cyklami miesiączkowymi.
- Należy jednocześnie pamiętać, że zahamowanie miesiączkowania może mieć wiele innych powodów, które zupełnie nie są związane z zajściem w ciąże, jak np. zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia metaboliczne, czynniki psychologiczne, stres, stosowanie używek i inne,
- wymioty i nudności – najczęściej występują w godzinach porannych wkrótce po przebudzeniu, mogą być dodatkowo prowokowane przez różnorodne pokarmy i zapachy. Zazwyczaj występują w 4-6 tygodniu ciąży, co jednak ciekawe, nie dotyczą wszystkich ciężarnych – pojawiają się u nie więcej niż ¾ kobiet w ciąży.
- Za nudności i wymioty w czasie ciąży odpowiada wzrost poziomu progesteronu i estrogenu,
- zaparcia – kłopotliwe zaparcia mogą wpływać na pogorszenie nastroju i samopoczucia. Zaparcia występują również z powodu wzrostu poziomu progesteronu, co osłabia perystaltykę jelit. W innych wypadkach zaparcia mogą być wywołane niewłaściwym odżywianiem, zbyt małą ilością aktywności fizycznej lub za małym nawodnieniem organizmu,
- częste oddawanie moczu – w wyniku powiększającej się macicy, która napiera na pęcherz moczowy, dochodzi do częstszego oddawania moczu,
- wzmożona tkliwość piersi – po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia często dochodzi do powiększenia piersi, a także przebarwienia brodawek piersiowych,
- podwyższona temperatura ciała – po upływie 3 tygodni od owulacji nieznacznie może wzrosnąć temperatura ciała (powyżej 37°C).
Pamiętaj, że wymienione powyżej objawy nie mogą w sposób jednoznaczny wskazywać na zajście w ciążę. Za każdy z nich mogą odpowiadać liczne inne czynniki. Aby ostatecznie potwierdzić zajście w ciążę, wykonaj test ciążowy i udaj się do lekarza np. na badanie USG.