Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-10-17 10:49:31
Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe
W każdym jednak wypadku powinieneś spodziewać się osoby, która wysłucha Twoich problemów oraz zaproponuje potencjalne formy terapii, pozwalającej na poradzenie sobie z nimi. Najczęściej wybierane formy to psychoterapia oraz farmakoterapia, które stosowane łącznie pozwalają uzyskać najbardziej zadowalające efekty. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat, dedykowanego dla wszystkich osób niepotrzebnie odwlekających swoją pierwszą wizytę u psychiatry lub niepotrzebnie stresujących się zbliżającym się terminem wizyty.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizyty w poradni zdrowia psychicznego nie należy odwlekać, aż Twoje problemy pogłębią się lub staną się bardziej intensywne. Często najlepszym momentem na zasięgnięcie profesjonalnej pomocy jest sam początkowy etap występowania problemów. Lekarz psychiatra powinien już po pierwszej wizycie zaproponować konkretne działania, dopasowane do Twoich symptomów, niezależnie od stopnia ich intensywności.
Pierwsza wizyta u psychiatry ma zazwyczaj charakter wstępny, dlatego nie powinieneś spodziewać się uzyskania precyzyjnej diagnozy pod jej koniec. Najczęściej ma formę rozmowy, w trakcie której psychiatra przeprowadza wywiad ze swoim pacjentem, dopytuje o sposoby przejawiania się symptomów oraz o przebieg i warunki jego życia codziennego. Typowa pierwsza konsultacja psychiatryczna trwa od 40 do nawet 60 minut, a kolejne - 20-30 minut.
W trakcie pierwszej oraz kolejnych wizyt psychiatra będzie zadawał Ci szereg pytań. Najważniejsze dotyczą Twoich objawów oraz częstotliwości ich występowania. Ważna jest cała historia Twoich dolegliwości, dlatego warto przygotować sobie ten temat i nieco odświeżyć pamięć. W trakcie opowieści psychiatra może zadawać kolejne pytania oraz kierować tak rozmową, by zgromadzić wszystkie dane konieczne do postawienia diagnozy.
Niekiedy też lekarz będzie pytał o relacje łączące Cię z osobami bliskimi oraz rodziną. Jest to sprawa niezwykle ważna, której nie należy ukrywać. Często to właśnie przyczyny środowiskowe - takie jak problemy rodzinne lub w grupie rówieśniczej - mogą być przyczyną wystąpienia problemów natury osobowościowej lub psychicznej. Ponadto możesz się spodziewać pytań dotyczących dzieciństwa oraz młodości, a także pytań (mniej i bardziej szczegółowych) dotyczących Twojej aktualnej sytuacji życiowej.
Psychiatrzy są lekarzami często odwiedzanymi w naszym kraju; dotyczy to szczególnie dużych ośrodków miejskich i aglomeracji. Polecamy zwłaszcza kontakt psychiatra Wrocław, z poradnią świadczącą także usługi w formie teleporad, dla pacjentów zamieszkałych w innych regionach kraju. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę, że do rejestracji w poradni zdrowia psychicznego nie jest wymagane dysponowanie skierowaniem. Oznacza to, że możesz zarejestrować się na wizytę w dosłownie dowolnym momencie, bez przymusu uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.