Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-09-22 12:35:11
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Pierwsza wizyta kontrolna u dentysty
Na pierwszą wizytę kontrolną do dentysty powinno się zabrać dziecko, biorąc pod uwagę kolejność ząbkowania - ok. 6 miesięcy po wyrznięciu się pierwszego mlecznego zęba, czyli w wieku ok. 1 roku. Następnie należy odwiedzać dentystę dwa razy do roku podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Te pierwsze wizyty u stomatologa są niezwykle istotne z dwóch powodów. Budują wieź dziecka z lekarzem i jego nastawienie psychiczne do odwiedzania dentysty. Po drugie wyrabiają w dziecku i rodzicu pewien nawyk kontrolowania zębów.
Jeśli zauważysz, że Twoją pociechę boli ząb, ma krwawienie zęba lub zęby wydają się stłoczone albo jeśli zaniepokoi Cię coś innego, od razu umów się na wizytę.
Dzieci oswajają nowe rzeczy przez zabawę, dlatego też i tym razem warto wypróbować taką metodę. Pobaw się z dzieckiem „w dentystę”. Opowiedz dziecku przy okazji, że dentysta to lekarz od zębów i każdy do niego regularnie chodzi, ponieważ zęby są bardzo ważne. Potem pobaw się z dzieckiem w przykładową wizytę. Zamieniajcie się rolami. Wytłumacz dziecku, że u dentysty wchodzi się do specjalnego pokoju w którym jest wyjątkowy fotel z różnymi narzędziami, których używa jedynie dentysta. Naucz dziecko otwierać buzię na fotelu i przytrzymywać ją otwartą. Powiedz też o świetle, które pada na buzię i może razić. Wyjaśnij, że dzięki temu dentysta widzi wszystkie ząbki. Wytłumacz także, że czasami dentysta wkłada narzędzie do ust, by coś zobaczyć lepiej lub dotknąć zęba i sprawdzić, czy ten jest zdrowy.
Warto dziecko oswoić z dentystą wcześniej przy okazji własnej wizyty. Tym razem to Ty będziesz siedzieć na fotelu, ale dzieci są bacznymi obserwatorami i taka wizyta zostaje w ich pamięci. Dziecko może Ci się wtedy położyć na kolanach i na koniec pozwolić, żeby dentysta w formie ćwiczenia również i jemu przejrzał uzębienie. Ważne żeby była to wizyta kontrolna, a nie od razu taka z borowaniem, czy leczeniem kanałowym, żeby nie przestraszyć malucha.
Powiedz dziecku o wizycie tego samego dnia rano albo tuż przed nią, żeby nikt nie miał okazji wcześniej dziecka nastraszyć.
Nigdy nie strasz dziecka dentystą! Tak często słyszymy przestrogi: „Nie wolno Ci jeść cukierków, bo zrobią Ci się dziury w zębach i dentysta będzie musiał w nich wiercić. To bardzo boli”. Takie straszenie spowoduje tylko niechęć dziecka do stomatologa.
Warto świadomie wybierać lekarzy dla dziecka. Dlatego też wybór dentysty jest tak ważny. Stomatolog, który specjalizuje się w wizytach dziecięcych będzie idealnym rozwiązaniem. Najlepiej wybierz takiego, który ma po prostu dobre podejście do dzieci i będzie mieć zawsze jakiegoś asa w rękawie w postaci wesołego malunku na suficie w gabinecie itp.
W bajkach opowiadających o wizycie dziecka u dentysty można przebierać. Warto wybrać jedną, która spodoba się Twojemu dziecku i którą wspólnie przeczytacie w kolejce do dentysty. Będzie to doskonałe i łagodne zarazem wprowadzenie dziecka w nowe zadanie jakie ma przed sobą.
Przykładowe bajki opowiadające o wizycie dziecka u dentysty: „Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby.”, „Kamyczek. U dentysty”, „Moje zęby. Dlaczego są i jak należy o nie dbać”, „Dlaczego myjemy zęby”.
Jeśli pierwsza wizyta u dentysty nie wypadła pomyślnie, np. dziecko nie chciało w ogóle otworzyć ust, nie poddawaj się. Od razu zaplanuj kilka wizyt, by malec mógł oswoić się z miejscem. Widocznie Twoje dziecko potrzebuje więcej czasu.
Zanim udacie się na pierwszą wizytę do gabinetu dentystycznego Twoje dziecko będzie przechodzić ząbkowanie. Czasami bolesne ząbkowanie u dzieci wymaga stosowania odpowiedniego preparatu, który będzie łagodzić objawy ząbkowania. Wielu rodziców udaje się wtedy po poradę do dentysty aby polecił im odpowiedni żel dla dzieci na ząbkowanie. Takim wypróbowanym przez rodziców preparatem jest Dentinox N żel, który zawiera substancje przeciwbólowe oraz przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z rumianku.
Partnerem artykułu jest:
Aniabal 2017.12.16 18:50
Ja ze swoim dzieckiem zaczynałam wizyty u stomatologa od trzeciego roku życia w klinice [wymoderowano]. Na początku tylko kontrola na kolejnych delikatne zabiegi. Dzisiaj dziecko nie ma lęku przed dentystą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.