Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-08-18 14:21:24
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały fotolia_Enfamil
Rozwijające się twoim łonie maleństwo zmienia się w niesamowitym tempie. Pierwsze jego ruchy poczujesz około 18-20 tygodnia, choć ono do tego czasu wcale nie próżnuje. Między 10. a 12. tygodniem harmonijnie rusza już rączkami i nóżkami, łapie za pępowinę, dotyka twarzy, a nawet ssie kciuk. W 20. tygodniu w odpowiedzi na twoje głaskanie będzie ochoczo kopać. Nie przejmuj się, że twoje dziecko jest najaktywniejsze w nocy – to całkiem naturalne. W ciągu dnia dużo się ruszasz i to kołysanie bardzo często je usypia. Od 16. tygodnia po poczęciu maleństwo zaczyna słyszeć, a bicie twojego serca będzie dla niego kojącym dźwiękiem jeszcze długo po narodzinach.
Wiedza na temat tego, jak z tygodnia na tydzień zmienia się twoje dziecko i ile już potrafi, sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej sytuacji. Warto zatem, byś miała pod ręką jej rzetelne źródło – to zadanie spełni np. spersonalizowany, fachowo przygotowany newsletter Klubu Enfamama. Wszystkie informacje w nim zawarte są dostępne w formie dedykowanej dla okresu ciąży lub wieku twojego dziecka. Otrzymujesz zatem informacje dokładnie na tym etapie rozwoju maluszka, na którym są one dla ciebie najważniejsze. Ponadto dzięki rejestracji mama uzyskuje dostęp do poradników dedykowanych konkretnym tematom żywieniowo-rozwojowym. Wskazówki pomagają rozwiać codzienne bolączki, na które próżno szukać odpowiedzi w sieci. Co więcej, Klub współpracuje z położnymi dostępnymi poprzez infolinię, które mogą udzielić dodatkowych informacji w kwestiach rozwoju, a w późniejszym etapie także żywienia maluszka.
Gdy życzliwi mówią ci, że teraz powinnaś jeść za dwoje, zignoruj to. Ciąża to nie czas na objadanie się, lecz na jedzenie z głową. Pamiętaj, by jeść małe, bogate w błonnik porcje i przyjmować dużo płynów – to pomoże ci uniknąć zaparć i zgagi. Z diety na czas ciąży postaraj się wykreślić surowe mięso i ryby, mocną kawę i herbatę, sery pleśniowe oraz napoje gazowane. Do woli za to możesz objadać się sardynkami, migdałami i suszonymi owocami (szczególnie bogatymi w żelazo morelami). Pamiętaj, że cokolwiek zjesz, trafi to również do maluszka. Posiłki mają być zdrowe i pełnowartościowe. To, co musisz zwiększyć, to ilość witamin i składników mineralnych. Zapotrzebowanie na nie jest zależne od stanu twojego organizmu i konkretnego trymestru, ale zamiast działać na własną rękę, poproś lekarza ginekologa, by określił, czego najbardziej ci potrzeba i ewentualnie pomógł dobrać odpowiedni preparat witaminowy. Wskaże on również, jakie badania powinnaś zrobić i jak często je powtarzać, a także wyznaczy termin badania USG.
Im bliżej porodu, tym częściej będziesz się zastanawiać, jak lepiej urodzić: siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. Czasem może się okazać, że nie masz wyboru i ze względu na zdrowie twoje lub dziecka lekarz zarządzi cesarskie cięcie. Sama na nie specjalnie nie nalegaj – to mit, że jest bezpieczniejsze niż poród siłami natury. Przede wszystkim jest to operacja z otwarciem jamy brzusznej, wiążąca się z różnymi powikłaniami. Niech więc decyzja o tym, jak zamierzasz urodzić, będzie dobrze przemyślana i skonsultowana z twoim lekarzem.
Ciąża to zachodzący w twoim ciele mały cud. Wiąże się on nie tylko z radością, ale też ze strachem i niepewnością. Przyswajanie kolejnych fachowych informacji to najlepszy sposób, by te uczucia oswoić i przygotować się do narodzin małego człowieka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.