Opublikowany przez: annas82 2010-11-11 16:51:55
Jeszcze ok. 20 lat temu w Polsce w użyciu przeważały pieluchy tetrowe. Pielucha jednorazowa była żadkim luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Jednakże gdy "pampersy" stały się powszechnością, szybko wyparły pieluche tetrową i tylko nieliczni pozostawali jej wierni lub zależnie od sytuacji, stosowali obydwie.
"Pampersy" dają nam tyle wygody, mamy mniej prania, suszenia, prasowania, a dzięki temu mamy więcej czasu dla dziecka i samych siebie. Łatwiejsze jest też przewijanie. Rodzajów jednorazowych pieluszek, mniej i bardziej znanych marek, jest na rynku wiele. Różnią się ceną,jakością, iloscią ozdób zamieszczonych na pieluszce.
Dobra pielucha jednorazowa powinna być:
- chłonna - chronić skórę dziecka przed nadmierną wilgocią. Jednorazowe pieluszki pod wierzchnią warstwą włókniny mają chłonny wkład celulozowy, który gromadzi płyn. Niektórzy producenci wzbogacają go w specjalne superabsorbenty, które zamieniają wilgoć w żel, dzięki czemu pieluszka nie przesiąka ani do wewnątrz ani na zewnątrz;
- delikatna - wewnętrzna i zewnętrzna warstwa pieluszki, jak również ściągacze wokół nóżek powinny być zrobione z miękkiej w dotyku i przewiewnej włókniny. Takie pieluszki rzadziej podrażniają delikatną skórę dziecka;
- przewiewna - porowata struktura zewnętrznej i wewnętrznej warstwy pieluszki zapewnia swobodny dostęp powietrza, w takiej pieluszce trudniej o odparzenia;
- dobrze zaprojektowana - pieluszka o anatomicznym kształcie i odpowiednim wykroju na nóżki lepiej przylega do ciała dziecka, natomiast falbanki po bokach wewnątrz pieluszki stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed przeciekaniem;
- wygodnie zapinana - najlepiej sprawdzają się zapięcia na szerokie rzepy, które można wielokrotnie odpinać i zapinać, natomiast rozciągliwe ściągacze na górze pieluszki dbają, żeby nie uciskała małego brzuszka.
Producenci prześcigają się wprowadzając nowe, ulepszone wersje pieluch dla różnych grup wiekowych, np. pieluszki dla noworodków z wycięciem ma pępek, pieluszki z balsamem pielęgnacyjnym. Dla starszych niemowląt stworzono również specjalne wersje pieluszek z rozciągliwymi boczkami, które rozciągają się i kurczą nawet o kilka centymetrów, aby jak najlepiej dopasować się do ruchliwych malców. Niektórzy producenci mają w ofercie także pieluchomajtki, które dużo łatwiej wkładać większemu dziecku lub nawet pieluszki do pływania, w których można zabrać szkraba na basen.
Jednorazowe pieluszki mimo wielu plusów, to mimo wszystko spory wydatek dla rodziny. Dlatego warto śledzić promocje organizowane w dużych sieciach handlowych, kupować większe opakowania, a także stosować wymiennie pieluchy tańsze z droższymi. Na noc czy na spacer używać bardziej chłonnych, a w dzień, kiedy dziecko częściej się przewija, wkładać tańsze.
Pieluchy tetrowe natomiast mają kilka zalet, którmi nie mogą się pochwalić "pampersy". Należy do nich fakt, iż przy zastosowaniu pieluchy tetrowej nie trzeba wiertrzyć pupy dziecka (materiał jest przewiewn,y a ponadto dziecko jest częściej przewijane). Pieluchy te nie uczulają i mogą być stosowane u dzieci, u których wystąpiła alergia na pieluchy jednorazowe. Ponadto jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za tetrą jest nawet kilkakrotnie niższy koszt takiej pieluchy niż "pampersa".
Czytajac powyższe dane widzimy, że zalety jednych pieluch są wadami drugich i na odwrót. Decydując się na pieluchę tetrową czy jednorazową musimy odpowiedzieć sobie na szereg różnych pytań i wybrać dla nas i dla dziecka najlepszy wariant.
Wychowując córkę (moje pierwsze dziecko) na początku nie wiedziałam co mie czeka. W pierwszym momencie zdecydowaliśmy się na najwyższą półkę, czyli na pampersy. Po krótkim czasie jednak życie sprowadziło nas na ziemię. Koszty były bardzo wysokie, a stosując innne, troche tańsze, choć markowe pieluchy, stwierdziliśmy że nasza córka dobrze się w nich czuje. Tanie pieluchu też stosowałam, ale odradzam, chyba że dziecko ma bardzo odporną skórę (moje takiej nie miało).
Pieluchy tetrowe też były u nas w użyciu, ale miały inne zastosowanie. Córka po urodzeniu miała małe problemy z bioderkami i lekarz zalecił szerokie pieluchowanie. Dziecko miało zakładanego"pampersa", a na niego przychodziła pielucha tetrowa, tak żeby nóżki cały czas były lekko rozstawione. Dzieki temu wszystko wróciło do normy i dziecko rozwijało sie dalej prawidłowo.
Tetra jest też niezastąpiona przy ulewaniu - nie musimy tak często przebierać siebie czy dziecka - do prania nadaje się tylko pielucha.
Jak widać obecnie królują pieluszki jednorazowe. Żyjemy w takich czasach, że czas jest dla nas najważniejszy i nie chcemy go marnować na ciągłe pranie i gotowanie pieluch tetrowych. Tetra może jednak przydać się do innych celów, nawet jako "przyjaciel" naszego dziecka, jak to jest w przypadku bratanka mojego męża.
www.edziecko.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
5.174.*.* 2015.05.13 13:14
Ja wychowuje drugiego syna na pieluszka tetrowych i nie narzekam. Jeden i drugi żadnych problemów z biodrami. Starszy miał 2 latka i siedział już sam na nocniku. A gotowanie pieluch raz dziennie tez nie problem kiedy jest pralka. A zdrowie dzieci jest ważniejsze niż woda i prąd; )
82.40.*.* 2015.02.12 12:21
pieluchy jednorazowe nie przepuszczają wody oraz powietrza - powodują że skóra dziecka jest poparzona - zaczerwieniona polecam tylko pieluchy tetrowe - oczywiscie niektore panie nie mają już czasu na pranie i prasowanie. Pozdrawiam
kasianml 2010.11.17 23:09
Gdy urodzilam syna bylo lato, wrecz upal. Moja mama postanowila po swojemu malemu zakladac tetrowe pieluchy, a ze ja nie bylam przez ponad m-c do zycia - sama je prala, wieszala, prasowala itd. Potem juz tylko pampersy. Chwala temu, kto je wymyslil! Aaa i nie wierze rowniez, ze pieluchy tetrowe sa tansze - tak jak ktoras z Was naspisala trzeba doliczyc czas, prad i srodki piorace. Zyjemy w XXI w - wiec po co utrudniac sobie zycie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.