Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-06-13 13:29:42
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Skąd mamy wiedzieć – my, młodzi rodzice – w którym momencie wybrać się do stomatologa, aby odpowiednio wcześnie zacząć korygować wady zgryzu? Na te i wiele innych pytań odpowie lekarz dentysta z olsztyńskiego gabinetu Alfa Dental.
1. Zanim przejdę do typowych pytań o zasady pielęgnacji i o leczenie zębów u dzieci, chciałabym zapytać o to, w jaki sposób stomatolog lub chirurg stomatologiczny jest w stanie pomóc już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mam tu na myśli m.in. zabieg podcinania wędzidełka, które – w przypadku, gdy jest zbyt krótkie – może utrudnić, a nawet uniemożliwić karmienie piersią.
Faktycznie ingerencja lekarza dentysty może być potrzeba tuż po urodzeniu. W zależności od tego, z jaką nieprawidłowością mamy do czynienia, takie postępowanie będzie wdrożone. Zęby wrodzone, czy noworodkowe usuwa się, o ile wykazują znaczną ruchomość i utrudniają karmienie. Wędzidełka podcina się, aby umożliwić akt ssania.
2. Co powinno zaniepokoić rodziców w czasie wyrastania mleczaków? Na ile to, jak one wyrastają (np. krzywo lub ze zbyt dużymi odstępami), ma później wpływ na ewentualną wadę zgryzu?
Proces wyrzynania się zębów mlecznych trwa około 2 lat. W tym okresie dziecko się rozwija, przez co zmienia się jego cały układ stomatognatyczny. Co za tym idzie, jeden krzywy siekacz nie warunkuje nam wady zgryzu. Jednak gdy wady zgryzu występują w najbliższej rodzinie, jest bardzo prawdopodobne, iż nieprawidłowości wystąpią także u dziecka. W takich przypadkach już od najmłodszych lat zalecane są wizyty u ortodonty.
3. A kiedy przychodzi czas na wyrastanie zębów stałych? Podobmo po 2 pierwszych szóstkach można łatwo ocenić, czy ząbki będą rosły prosto. Czy to prawda?
Pierwsze zęby stałe pojawiają się ok 6. roku życia. Są to pierwsze zęby trzonowe. Faktycznie biorą one udział w klasyfikacji wad zgryzu, jednak pamiętajmy, że dziecko w tym okresie szybko rośnie i pierwsza analiza trzonowców stałych nie zawsze musi być trafna.
4. Po co dokładnie wykonuje się lakierowanie bądź lakowanie zębów u małych dzieci? Kiedy należy wybrać się na pierwszy taki zabieg i jak często powinien on być powtarzany? A może są jeszcze jakieś zabiegi, o których rodzic powinien wiedzieć, aby zminimalizować konieczność leczenia pierwszych zębów?
Lakierowanie jest to zabieg mający na celu wzmocnić strukturę szkliwa wszystkich zdrowych młodych zębów. Polega na pokrywaniu zębów związkami fluoru. Zabieg ten wykonuje się regularnie w odstępach 3-4 miesięcznych. Natomiast lakowanie jest to zabieg jednorazowy, polegający na pokryciu materiałem wypełniającym głębokich bruzd zębów trzonowych, przedtrzonowych, a czasem i siekaczy. Ułatwia to oczyszczanie, przez co minimalizuje rozwój próchnicy. Najważniejsza jednak jest profilaktyka domowa - ograniczona podaż cukrów czy prawidłowa higiena jamy ustnej, o czym często rodzice zapominają.
5. Jakie są możliwości leczenia zębów u najmłodszych dzieci? Czy istnieje leczenie bez borowania, tj. z zastosowaniem specjalnego żelu? Dotychczas spotykałam się ze skrajnie odmiennymi opiniami na temat ich zasadności i skuteczności.
Istnieją alternatywne sposoby opracowania ubytków próchnicowych. Jednym z nich jest ozonoterapia. Ozon wykorzystywany jest do leczenia próchnicy wczesnej, czyli próchnicy obejmującej swoim zasięgiem szkliwo lub powierzchowne warstwy zębiny. Zabieg jest krótki, nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Ale niestety wymaga specjalnego sprzętu, ma ścisłe wskazania, dlatego nie jest dostępny w każdym gabinecie.
6. Proszę podpowiedzieć, w jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty – zarówno adaptacyjnej, jak i tej związanej z koniecznością rozpoczęcia leczenia ząbków.
Pierwsza wizyta w gabinecie powinna mieć miejsce około 18. miesiąca życia dziecka i powinna mieć charakter edukacyjny, zaznajamiający dziecko z gabinetem i stosowanymi narzędziami. Rodzice powinni poinformować dziecko o planowanej wizycie. Należy wytłumaczyć, że wizyta będzie przyjemna, i ma na celu obejrzenie ząbków i uzyskanie wskazówek co do higienizacji. Jednak często rodzice zgłaszają się do dentysty gdy pojawi się ból, w takich wypadkach bardzo trudno o pozytywne nastawienie dziecka .
7. Na jakie udogodnienia mogą liczyć dzieci w gabinecie Alfa Dental w Olsztynie? Proszę napisać również kilka zdań o tym, w jakich dniach i godzinach gabinet jest otwarty, oraz jak długo zazwyczaj czeka się na wizytę.
Nasz gabinet jest w pełni wyposażony w nowoczesne technologie. Posiadamy m.in. magiczną różdżkę do bezbolesnego znieczulania dzieci (system znieczuleń komputerowych The Wand), aparat RVG to zdjęć rentgenowskich i kolorowe plasteliny zębowe (plomby). Zamiast w fotelu dentystycznym, dzieci siadają do magicznego samolotu, a podczas leczenia ich ząbków nie korzystamy ze standardowych wierteł – są tylko Maja i Gucio do wyjmowania robaczków z zębów. Łatwo nam się wczuć w potrzeby najmłodszych pacjentów, ponieważ posiadając własne dzieci potrafimy przenieść je w świat magii, jednocześnie szybko wykonując zabieg.
Ze względu na to, że większość z naszych lekarzy to chirurdzy szczękowi, specjalizujemy się głównie z zabiegach mało przyjemnych, takich jak usuwanie zębów, zmian na śluzówkach jamy ustnej, czy też podcinaniu wędzidełek warg i języka. Jednak również do tych zabiegów mamy odpowiedni sprzęt magiczny w postaci lasera.
Dziękujemy bardzo za rozmowę i życzymy jak najwięcej zadowolonych pacjentów. Rodziców natomiast odsyłamy do oferty leczenia zębów dzieci.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.