Opublikowany przez: Familiepl 2021-09-03 13:51:33
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Filip Mroz on Unsplash
Pierwsza kąpiel noworodka to wydarzenie dla całej rodziny. Nieczęsto zdarza się, aby odbywała się ona jeszcze w szpitalu, po porodzie, ponieważ zwykle rodzice przebywają tam zbyt krótko. W pierwszych dobach zdecydowanie wystarczy przemywanie buzi i oczu dziecka miękkim gazikiem z wodą oraz pielęgnacja okolicy pieluszkowej. Jak pielęgnować skórę noworodka i niemowlaka w domu, aby była zdrowa? Zobacz nasze porady.
Terminem noworodek określamy malucha, który nie skończył jeszcze pierwszego miesiąca życia. „Starszak” to już niemowlak, ale jego pielęgnacja nadal odbywa się na podobnych zasadach, co wcześniej, dlatego dobrze wiedzieć, jak pielęgnować skórę małego dziecka od pierwszych dni życia.
CZYTAJ TEŻ:
Kąpiel noworodka i niemowlaka powinna się odbywać w ciepłym pomieszczeniu (temperatura powietrza minimum 22 stopnie), a woda właściwa do kąpieli malucha dobrze by miała 37 stopni Celsjusza. Noworodka opieramy podczas kąpieli na przedramieniu, trzymając jego główkę na rozwartej dłoni. Podobnie możemy też kąpać niemowlaka. W pierwszych tygodniach ważne jest jednak, aby nie moczyć w wodzie kikuta pępowiny, który powinien zaschnąć i odpaść. Skórę niemowlaka myjemy czule i bardzo delikatnie, wystarczy dłonią.
Ale do kąpieli koniecznie zastosujmy żel do mycia na bazie emolientów – jak LINOMAG. Co ważne, można w nim kąpać malucha od 1. dnia życia.
LINOMAG® Żel do mycia ciała i głowy – delikatnie myje, odżywia i chroni skórę dziecka, może być stosowany dla skóry wrażliwej, suchej i alergicznej. Substancje aktywne stanowią połączenie łagodnych środków myjących, oleju lnianego bogatego w NNKT, w tym kwasy omega-3 i omega-6 oraz pantenolu. Stosowanie Żelu Linomag pomaga zachować zdrową i elastyczną skórę ciałka i głowy dziecka. Co ważne: nie szczypie w oczy.
Skóra małego dziecka jest wyjątkowo delikatna łatwo ulega podrażnieniom i przesuszeniu. Dlatego po kąpieli osuszmy malucha miękkim ręcznikiem (bez zbędnego pocierania), a skórę i okolicę pieluszkową posmarujmy delikatnie kremem lub balsamem.
Przydatny będzie Krem do ciała Krem LINOMAG Bobo A+E, który możesz stosować już 1. dnia życia, bo substancje aktywne stanowią połączenie oleju lnianego bogatego w NNKT, witamin A i E oraz lanoliny.
Doskonale łagodzi, nawilża, natłuszcza, koi i uelastycznia skórę, a także zapobiega podrażnieniom i nadmiernej suchości skóry. Dobrze sprawdzi się też w przypadku skóry przesuszonej, ponieważ łagodzi dolegliwości z nią związane i zapobiega pękaniu oraz swędzeniu. Krem Bobo A+E chroni również przed działaniem środków drażniących, jak również przed mrozem i wiatrem.
Niezwykle ważną kwestą w pielęgnacji noworodka jest także zadbanie o ciemieniuchę, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy, które dotyka niemal wszystkie noworodki. Charakteryzuje się ono zgrubieniami skórnymi lub łuszczącymi się strupkami w okolicy czołowej, które wymagają specjalnej pielęgnacji.
Niezbędny będzie tutaj LINOMAG Płyn na ciemieniuchę, który zawiera mieszankę odpowiednio dobranych olejów naturalnych (olej ze słodkich migdałów, olej lniany, olej rycynowy, olej jojoba) oraz skwalan.
Dzięki takiemu składowi płyn na ciemieniuchę zmiękcza naskórek, łagodzi podrażnienia i stan zapalny, a także zapobiega powstawaniu nowych zmian. Polecany jest do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, również ze skłonnością do atopii, już od 1. dnia życia. Preparat nanosimy na skórę za pomocą wygodnego aplikatora, wcieramy delikatnie w skórę głowy dziecka, zakładamy czapeczkę i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie wyczesujemy delikatnie resztki łusek miękką szczoteczką.
Pamiętajmy także o właściwej pielęgnacji okolicy pieluszkowej, która u malucha szybko może się odparzyć (zaczerwieniona i nieprzyjemna dla dziecka). Dlatego ważne jest przemywanie wacikiem z wodą okolicy pieluszkowej podczas zmiany pieluszki, a potem nasmarowanie jej odpowiednim kremem pielęgnującym.
Zakładając pieluszkę noworodkowi pamiętajmy również, aby nie dotykała ona kikuta pępowiny, ponieważ może podrażniać to miejsce. Dla noworodka warto wybierać pieluszki, które z przodu są nieco niższe lub można je wywinąć.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.