Pediatra wyjaśnia: Czy rodzic może oblizać smoczek zanim poda go dziecku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pediatra wyjaśnia: Czy rodzic może oblizać smoczek zanim poda go dziecku?

Pediatra wyjaśnia: Czy rodzic może oblizać smoczek zanim poda go dziecku?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Wielu rodziców nie widzi w tym nic złego, jednak innych to oburza. Lekarz wyjaśnia, czy powinniśmy tak robić.

Gdy w domu pojawia się małe dziecko, rodzice zdecydowanie bardziej zaczynają dbać o higienę i czystość otoczenia, aby niedojrzały jeszcze układ opornościowy malucha mógł sobie poradzić z ewentualnym bakteriami czy zanieczyszczeniami. Również smoczek malucha staje się obiektem wzmożonej higieny i sterylizacji. Jednakże wielu rodziców uważa, że gdy smoczek maluchowi wypadnie na ziemię można go oblizać i ponownie dać dziecku.

Są jednak tacy, których ten sposób oburza ze względu na brak higieny, a także możliwość przeniesienia różnych chorób na dziecko. Jak jest z oblizywaniem smoczka, gdy ten upadnie? Nad tym tematem pochylił się znany pediatra dr hab. nauk med. Wojciech Feleszko, który prowadzi popularny i lubiany wśród rodziców kanał dr­_feleszko.

Czy można oblizywać smoczek dziecka, gdy upadnie?

- Ostatnio w jednej z moich rolek kontrowersje wzbudziła informacja, że oblizanie smoczka przez rodzica (gdy upadnie na ziemię) i podanie go dziecku niesie za sobą korzyści… W tym nagraniu rozszerzam ten temat. Są 2 strony medalu – napisał w swoim poście dr Feleszko.

- Pierwsza opcja mówi tak, oblizujmy smoczek. Dlatego, że badania pokazują, że jeżeli mama podniosła smoczek z chodnika, czy podłogi, następnie oblizała go i podała dziecku, to jest mniejsza szansa rozwoju alergii i astmy u tego dziecka w wieku 6 lat. Są to badania szwedzkie i dwukrotnie powtórzone w różnych systemach eksperymentalnych – wyjaśnia pediatra w poście.


- Z drugiej strony stomatolodzy i gastrolodzy mówią nie -  nie oblizujmy smoczka, dlatego, że złe bakterie znajdujące się w jamie ustnej mamy, przekazane dziecku w ten sposób, mogą zasiedlić przewód pokarmowy dziecka na przykład bakterią helicobacter pylori, co prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka oraz choroby wrzodowej. A zaś stomatolodzy zwracają uwagę, że próchnica, która jest chorobą zakaźną, może być również przekazana właśnie w ten sposób –dodaje pediatra.

CZYTAJ TEŻ >> Apteczka na wyjazd z dzieckiem - co ze sobą zabrać?