Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-10-25 00:08:10
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Już w latach 40. zeszłego stulecia jedno z amerykańskich miast w stanie Michigan zdecydowało się ulepszać wodę z kranu fluorem. Z czasem stało się to powszechną praktyką, a liczne badania potwierdzały spadek występowania problemu próchnicy wśród amerykańskiej młodzieży. Co się zmieniło od tego czasu i dlaczego warto zwracać uwagę na fluor wybierając pastę do zębów dla niemowlaka?
Według tego raportu długotrwałe spożywanie fluoru może prowadzić do kruchości kości, która jest przyczyną częstych złamań. Należy pamiętać, że fluor w dużych ilościach może niekorzystnie wpływać zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a nadmierne połykanie przez dzieci tego pierwiastka, np. pasty dla niemowlaków z fluorem, może doprowadzić do fluorozy, czyli zatrucia.
Udowodniono, że dzieci są bardziej podatne także na wchłanianie fluoru, a jego nadmiar w przypadku maluszków może powodować:
Większość krajów, które dodawały fluor do wody pitnej, zrezygnowało już z tej praktyki. W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie podaje, że średni poziom fluorków w wodzie wynosi ok. 0,2 – 0,5 mg/l. Normy unijne nawołują, by w wodzie zawartość tego pierwiastka nie była większa niż 0,5 części na milion, jednak np. w okolicach Gdańska czy Kielc dawka ta jest przekraczana nawet trzykrotnie. Choć wodę naturalnie warto podawać dziecku, godne zastanowienie jest to od kiedy w takim razie podawać dziecku pastę z fluorem.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca stosowanie pasty z fluorem od pierwszego ząbka, ale moim zdaniem trzeba brać wszystko pod uwagę. Bardzo ważne jest żeby towarzyszyć dziecku podczas mycia zębów. Trzeba pilnować, czy robi to dokładnie i czy lubi połykać pastę. Bezpieczniej jest w przypadku niemowlaków i pierwszych zębów wybierać pastę bez fluoru. Taką sprawdzoną w moim domu pastą do zębów dla niemowlaków jest Nenedent Baby, której skład całkowicie odpowiada młodym zębom dziecka. Od czwartego roku życia, kiedy nauczymy już dziecko prawidłowych nawyków, możemy wybierać pastę z fluorem. Przyjemną dla dzieci pastą jest również Nenedent z fluorem. Co ważne pasta ta nie zawiera cukru, tylko hamujący rozwój bakterii ksylitol i też ma przyjemny dla dzieci smak. Ważne jest także, by zwracać uwagę na to ile pasty kładzie się dziecku na szczoteczkę. Wystarczy kulka wielkości grochu, ponieważ z większą ilością pasty dziecko może sobie nie radzić lub ją połykać.
Problemy z zębami we wczesnym wieku są szczególnie dotkliwe. Starajmy się oszczędzać dzieciom cierpień i dbajmy o prawidłową higienę ich jamy ustnej. Warto stosować się do trzech podstawowych zasad. Po pierwsze nie odpuszczaj dziecku mycia zębów i wyrób w nim nawyk mycia zębów minimum dwa razy dziennie. Staraj się ograniczać dziecku słodycze i często podawaj mu do picia wodę mineralną. Asystuj dziecku przy szczotkowaniu i bądź dla niego wsparciem przy myciu zębów. Warto też zatroszczyć się o to, by zęby były myte przez dzieci po posiłku w przedszkolu.
ZOBACZ TAKŻE:
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.