Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-08-05 15:09:25
Rodzaje parków linowych
Parki linowe zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa to parki powstałe na naturalnie rosnących drzewach. Druga grupa to parki zbudowane na słupach bądź palach na terenie pozbawionym drzew. W obu przypadkach zasada jest ta sama, trzeba pokonać trasę zbudowaną na kilkumetrowej (czasem kilkunastometrowej) wysokości. Przy czym jak sama nazwa parku wskazuje, jest to trasa skonstruowana z lin, pomiędzy kolejnymi odcinkami na drzewach lub palach, umieszczone są platformy. Można na nich przystanąć, odpocząć i przygotować się do kolejnego odcinka. Budowanie parku na istniejącym drzewostanie jest zdecydowanie prostsze niż stawianie go na słupach czy palach. W przypadku tych drugich bardzo ważne jest solidne ustawienie i zabezpieczenie słupów przed przewróceniem się. Jest to mało prawdopodobne w przypadku drzew, a bardzo prawdopodobne w przypadku niedbale postawionych i słabo zabetonowanych słupów.
Dla kogo park linowy?
Każdy kto uwielbia wspinaczkę wysokogórską, nie ma lęku wysokości i uwielbia czuć adrenalinę z pewnością polubi parki linowe. Miejsca te zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach lubiących ekstremalne przeżycia. Dreszczyk emocji jest wpisany na stałe w wyzwanie polegające na przejściu przez cały park linowy, wykazując się talentem i umiejętnościami alpinistów.
Zdj. mat.prasowe
Bezpieczeństwo w parku linowym
Osoba, która po raz pierwszy przychodzi do parku linowego liczy na zagwarantowanie jej dwóch rzeczy: ekstremalnej rozrywki i bezpieczeństwa. O ile o to pierwsze w parku linowym nie jest trudno, o tyle bezpieczeństwo to kluczowa sprawa nad którą zarządca parku musi czuwać nieustannie. Nie wystarczy zbudować park i zacząć sprzedawać bilety. Ze względu na specyficzny rodzaj, nie oszukujmy się, ryzykownej rozrywki, przegląd konstrukcji parku linowego i jej poszczególnych elementów powinien być wykonywany codziennie. Zużywanie się lin, bloczków, platform jest naturalnym procesem, a ze względu na bezpieczeństwo użytkowników wszelkie usterki powinny być lokalizowane jak najszybciej.
Podstawowym obowiązkiem osoby zarządzającej parkiem jest zapewnienie profesjonalnego instruktora, który nauczy nowicjuszy na czym polega przemieszczanie się po przeszkodach, udzieli technicznych wskazówek oraz wytłumaczy na czym polega prawidłowa asekuracja przy poruszaniu się po parku. Żądny wrażeń gość parku powinien, na dzień dobry, zostać zaopatrzony w kask, bloczek, karabinki, lonżę i uprząż. Nie zaszkodzi przyniesienie ze sobą rękawiczek, gdyż pokonanie parku linowego wymaga ciągłego chwytania lin.
Bezpieczeństwo parku linowego
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa w parkach linowych określają następujące normy:
PN-EN 15567-1:2008 Urządzenia sportowe i rekreacyjne -- Tory linowe -- Część 1: Wymagania bezpieczeństwa i metody badań
PN-EN 15567-2:2008 Urządzenia sportowe i rekreacyjne -- Tory linowe -- Część 2: Wymagania eksploatacji
Normy te wymagają między innymi, aby przed oddaniem parku do użytku przeszedł on inspekcję niezależnej jednostki badawczej, co gwarantuje całkowitą bezstronność. Ponadto takie inspekcje każdy park linowy powinien przechodzić raz w roku. Podczas kontrolowania parku sprawdza się nie tylko stan techniczny torów linowych, ale także czy sprzęt wręczany użytkownikom parku posiada odpowiednie atesty. Nieatestowany sprzęt nie gwarantuje bezpieczeństwa, w krytycznej sytuacji może zawieść, co przy upadku z dużej wysokości może skończyć się tragicznie. W Polsce potrzebę przeprowadzenia inspekcji w parku linowym właściciel obiektu może zlecić TÜV Rheinland Polska. Jest to instytucja mająca odpowiednie uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania kontroli w parkach linowych. Pozytywna opinia tej jednostki świadczy o tym, że park linowy spełnia wymagania wyżej wymienionych norm i może być bezpiecznie użytkowany.
Zanim pójdziesz do parku linowego...
Przed pierwszą wyprawą do parku linowego warto odwiedzić jego stronę internetową, zapoznać się z ilością i stopniem trudności tras, oraz sprawdzić, czy park przeszedł odpowiednie inspekcje odbiorcze.
Więcej o wymaganiach bezpieczeństwa dla parków linowych można przeczytać tu>>
77.253.*.* 2018.05.10 16:42
Fajne są takie parki i na szczęście coraz bezpieczniejsze. Nie ma się co dziwić - zainteresowanie jest spore, więc nikt nie może sobie pozwolić na wpadkę. Stosuje się w nich profesjonalny osprzęt do lin i łańcuchów [ wymoderowano] - a powiedzmy sobie jasno, że bez takich akcesoriów nie ma mowy o tym, żeby w takim parku było bezpiecznie. Chodzi zarówno o dzieci, jak i dorosłych.
Sonia 2015.09.22 19:31
Chętnie skorzystałabym z rozrywki w takim parku:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.