Opublikowany przez: Kasia P. 2015-08-12 14:09:38
Karmiąc dziecko piersią, matka przekazuje mu najlepszy, najwartościowszy pokarm, jaki istnieje. Ponadto daje mu poczucie bezpieczeństwa w najlepszy sposób okazuje mu miłość i bliskość. Jednak, czy zawsze tak się dzieje? Palenie a karmienie to ważny temat. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie co się dzieje z naszym dzieckiem, gdy dostarczamy mu w pokarmie nikotynę...
Palenie a karmienie @ pixabay.com
Palenie a karmienie - 4000 substancji w mleku matki!
Nikotyna i inne zwiążki smoliste zawarte w papierosach wnikają w mleko matki. Ich stężenie jest większe niż we krwi. Co za tym idzie wszystkie te toksyny przekazywane są wraz z pokarmem dziecku. Komitet upowszechniania Karmienia Piersią opublikował dane, z których wynika, że podczas karmienia piersią przez palącą mamę, do organizmu dziecka dostaje się ok. 4000 substancji, z czego 40 jest rakotwórcze.
Palenie a karmienie - pokarm bez witamin!
Palenie papierosów podczas karmienia piersią zaburza laktację, może spowodować zmniejszenie, bądź zanik pokarmu. Nikotyna jest odpowierdzialna za zmniejszenie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Mleko staje się też pozbawione witamin, zawiera mniej jodu i tłuszczu. Podobno jest też gorzkie w smaku. Alternatywą jest podawanie mleka modyfikowanego, bądź karmienie mieszane, jednak przez co najmniej pierwsze pół roku życia dziecka to właśnie mleko matki jest najbardziej wskazane, gdyż zawiera nie tylko substancje odżywcze, ale i przeciwciała, chroniące przed chorobami.
Palenie a karmienie - wpływ na zdrowie i rozwój dziecka!
Nikotyna jest substancją pobudzającą, zatem po karmieniu dziecko nie będzie mogło zasnąć. Udowodniono również, że dzieci karmione piersią przez palaczki częściej płaczą. Narażone są też bardziej na zachorowania na astmę oskrzelową, zapalenie ucha środkowego, bakteryjne zapalenie opon mózgowych, choroby układu oddechowego czy też większe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej w przyszłości. Ponadto istnieje większa prawdopodobność wystąpienia u dziecka nagłej śmieci łóżeczkowej. Nikotyna jako psychostymulant może powodowac zmiany w mózgu dzieci, sprawiając, że będą miały problemy w nauce oraz zaburzone zachowania. Badania wykazały też, że kontakt z nikotyną w mleku matki może zwiększyć predyspozycje do palenia tytoniu w przyszłości.
Należy też pamiętać, że nikotyna w organizmie człowieka utrzymuje się ok. 12 godzin i dopiero po tym czasie można karmić dziecko. Istnieją jednak poglądy, że jeśli kobieta nie jest w stanie rzucić całkowicie palenia, to powinna je ograniczyć do minimum, zaś zapalenie papierosa odłożyć na „po karmieniu” a nie przed. Niemniej jednak dla zdrowia dziecka powinno się rzucić palenie, nie pozwalać palić papierosów w obecności dziecka oraz zdrowo się odżywiać. Ważna jest też motywacja partnerów i rodziny- nie powinni oni palić przy karmiącej kobiecie, ani jej namawiać do zapalenia. Wręcz przeciwnie. Piekne są sytuacje, gdy partner, ojciec dziecka również rzuca palenie, by nie truć maleństwa biernie.
Palenie a karmienie? Nie ma nad czym się zastanawiać. Każda mama przyzna, że zdrowie dziecka jest dla niej najważniejsze, nie ma nic ponadto. Dlatego warto się poświęcić.
Kochasz? Nie pal!
Zapraszamy na bloga autorki artykułu:
Blogowa akcja: Nie palę w ciąży - również biernie!
Autorka tekstu zaprasza wszystkich chętnych blogerów do wspólnej akcji na rzecz wspierania kobiet podczas ciąży i zaraz po niej w rzucaniu palenia.
"Udało mi się zebrać kilkanaście blogerek, ciągle też zgłaszają się kolejne. Od 17 do 21 sierpnia będziemy pisać na swoich blogach o złych skutkach palenia w ciąży, również tego biernego. Patronat nad akcją objął serwis Familie.pl oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Chciałybyśmy poprzez tą akcję uświadomić kobietom, mężczyznom, że w ciąży się nie pali! Podważymy krążący często mit, że nie wolno rzucać palenia papierosów w ciąży i co gorsze- że lekarze na to pozwalają! Zależy nam, by grono odbiorców było jak największe, by się zmieniło myślenie w tej sprawie..."
Wciąż jeszcze można dołączyć do akcji.
Wystarczy dołączyć do wydarzenia tutaj >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2015.08.12 16:24
Idę poczytać bloga;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.