Opublikowany przez: Kasia P. 2014-06-25 15:14:53
Metoda rodzenia w wodzie sięga najdawniejszych czasów. Ciepła woda jest środowiskiem naturalnym zarówno dla rodzicielki, jak i potomka. Wcześniactwo, czy niewłaściwe ułożenie płodu mogą być przeciwskazaniami do wykorzystania tej metody, ale poród w wodzie jako całkowicie bezpieczna metoda, jest także w wielu przypadkach wręcz zalecany kobietom. Dzisiaj wiele kobiet decyduje się na pobyt w wannie na kilka godzin przed porodem, a nawet całkowity poród w wodzie. Dlaczego?
ZOBACZ FILM!
Warto zastanowić się nad tym jak wiele zalet niesie poród w wodzie. Korzyści z tej metody są odczuwalne tak dla mamy, jak i dla dziecka.
Co czuje mama?
Przede wszystkim zmniejsza się jej poziom odczuwania bólu. Ciepła woda ma działanie odstresowujące i rozluźniające. Przy okazji wytwarzają się w organizmie mamy tak ważne podczas porodu endorfiny. Relaks emocjonalny z kolei wpływa na poczucie bezpieczeństwa, które udziela się także maluszkowi. Ponadto woda oszczędza energię kobiety rodzące, ponieważ łatwo i lekko można się w niej poruszać. Dodatkowo wanna tworzy intymną przestrzeń do porodu. Badania wykazują także, że kobiety rodzące w wodzie mają mniejsze skłonności do urazów krocza i infekcji. Co także ważne podczas takiego porodu pierwsza faza porodowa jest krótsza, a kobieta traci mniej krwi. Co jednak sprawia, że wiele kobiet unika tej metody? Przede wszystkim strach przed zakrztuszeniem się dziecka. Zatem przy porodzie konieczny jest wykwalifikowany specjalista.
Co czuje dziecko?
Można powiedzieć, że dla dziecka poród w wodzie jest porodem delikatniejszym. Woda tłumi wiele bodźców takich jak światło, czy dźwięk, dzięki czemu dziecko doznaje mniejszego szoku po porodzie. Woda jest przecież dla naszego malca środowiskiem naturalnym. Dlatego też nie należy obawiać się zachłyśnięcia, ponieważ dziecko posiada wiele mechanizmów chroniących je przed utratą tlenu podczas porodu, jak np. wrodzony odruch nurkowania i umiejętność rozpoznawania płynów w jakich się znajduje, a także bezdech i odruch połykania jako reakcja na chwilowy brak tlenu. Dzieci rodzone tą metodą są też spokojniejsze z innego powodu. Mianowicie udzielają się im emocje mamy, która w wannie czuje się bezpieczniej.
Poród w wodzie wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą i jego obecności podczas porodu. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę dostosowaną do fazy porodu i indywidualnie do potrzeb matki. Można także taką wodę zasalać solą morską o odpowiednim stężeniu co także wpływa na odczucie komfortu. Jak widać cały zabieg jest na swój sposób skomplikowany, ale nie wymaga większej ilości przygotowań niż przed zwyczajnym porodem.
Poród w wodzie – akceptujesz taką metodę? Skorzystałaś z niej? Podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniem.
POROZMAWIAJMY NA FORUM >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.