Opublikowany przez: Familiepl 2020-06-23 11:13:01
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Troy T/Unsplash
W ostatnich dniach GIS uszczegółowił nieco zalecenia sanitarne dla placów zabaw. Nowe wytyczne mają na celu zabiegać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest to w pełni zrozumiałe, że przebywanie w miejscach publicznych w dzisiejszych czasach wymaga większego reżimu higienicznego, jednakże niektóre zalecenia GIS zdecydowanie zaskakują. Spotkały się też ze sporym odzewem rodziców na forach internetowych, którzy wymieniają się doświadczeniami, a także narzekają na nieco oderwane od rzeczywistości zalecenia.
Zdziwienie rodziców wywołuje kilka punktów z wytycznych GIS, które większość posiadających dzieci interpretuje jako niewykonalne. Na przykład punkt dotyczący niedzielenia się zabawkami lub zakazu jedzenia i picia na placu zabaw. Bywalcy placów zabaw doskonale wiedzą, że większość zwłaszcza mniejszych dzieci chętnie dotyka i bawi się wszystkimi zabawkami, które znajdują się na miejscu (np. w piaskownicy, przyniesione przez inne dzieci z domu). Ale wytyczne GIS są jednoznaczne:
„W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.”
Zdziwienie wzbudza również zakaz jedzenia i picia na placach zabaw – jeśli chodzi o jedzenie, jest to możliwe, ale przy 26 stopniowym upale zakaz spożywania napojów wydaje się nieco irracjonalny.
Według nowych wytycznych na placach zabaw mogą przebywać wyłącznie dzieci zdrowe, to dotyczy także opiekunów. Zaleca się także zachowanie dystansu 2 m dla opiekunów i nie korzystania z placów, jeśli są one wyjątkowo zatłoczone. Jak już wspominaliśmy na placu zabaw nie zaleca się jedzenia i picia. Należy też bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie.
Również nie należy prosić opiekunów powyżej 60. roku życia, albo z problemami zdrowotnymi, aby towarzyszyli dzieciom podczas zabawy na placu (np. dziadkowie i babcie).
Właściciele oraz zarządcy placów zabaw zobowiązani są do dezynfekcji sprzętów na placu i zachowania należytego stanu sanitarno-technicznego . Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób.
CZYTAJ TEŻ:
>> Bon turystyczny 2020 - gdzie i jak składać wnioski
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.