Opublikowany przez: sand 2013-12-02 09:33:34
Balon w brzuchu
Dla osób otyłych ogromnym wyzwaniem jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Po latach przejadania się trudno bowiem nagle zmniejszyć wielkość porcji nakładanych na talerz czy wyeliminować z diety określone produkty. Podejmowane próby zrzucenia nadwagi często kończą się w dodatku efektem jo-jo, który zmniejsza motywację i zniechęca do kontynuowania walki z nadprogramowymi kilogramami. Dlatego jednym z popularnych sposobów leczenia otyłości jest umieszczenie w żołądku balonu Orbera. – Pusty silikonowy balon wprowadza się przez usta pod kontrolą endoskopu, a następnie wypełnia go solą fizjologiczną i pozostawia w żołądku na sześć miesięcy – wyjaśnia dr Wojciech Kosmala, gastroenterolog ze szpitala Medicover.
Zabieg jest małoinwazyjny, trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w znieczuleniu. Szpital można opuścić po upływie doby, ale trzeba przygotować się na to, że przez kilka kolejnych dni, podczas których żołądek przyzwyczaja się do obecności balonu, odczuwa się pewien dyskomfort. Mogą też wtedy wystąpić, nudności i wzdęcia, które są zupełnie naturalną reakcją i szybko mijają.
Balon Orbera pozwala stracić nawet do 25 kilogramów w ciągu pół roku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samo umieszczenie go w żołądku nie gwarantuje efektów.
Mniejszy żołądek, mniej kilogramów
Innym sposobem wykorzystywanym w leczeniu otyłości jest założenie na żołądek specjalnej silikonowej opaski. W ten sposób ściska się górną część tego narządu, zmniejszając jego objętość, a tym samym ilość jedzenia, którą można spożyć za jednym razem. W razie potrzeby opaskę można poluzować lub zacieśnić, a także w dowolnym momencie zdjąć. Żołądek można również pomniejszyć poprzez tak zwaną częściową resekcję – w odróżnieniu od opaski taki zabieg nie jest jednak odwracalny. Zwykle resekcji poddaje się tę część żołądka, która zawiera gruczoły wytwarzające grelinę, czyli hormon głodu, który – jak wskazują naukowcy – w dużej mierze odpowiada za nagłe i niepohamowane napady apetytu.
Wiele osób sądzi, że tego typu operacje muszą wiązać się z długotrwałym pobytem w szpitalu i szpecącą brzuch blizną. – Można tego uniknąć, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony techniką laparoskopową. Wtedy wymaga tylko niewielkich nacięć jamy brzusznej, dzięki czemu nie jest tak inwazyjny, ewentualne blizny są mniejsze, a pacjent odczuwa mniejszy ból operacyjny i szybciej wraca do pełnej sprawności – wyjaśnia dr Andrzej Lewczuk ze szpitala Medicover.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.67.*.* 2014.06.08 17:06
do Dunia - koniecznie trzeba przebadać dziecko! odradzałabym w tej materii NFZ, bo są na maksa nieprofesjonalni jeśli chodzi o otyłość. c
46.76.*.* 2014.03.18 15:37
do dietetyka ? najpierw powinno sie iśc do bariatry!
95.40.*.* 2014.03.16 14:21
trzeba ustalic przyczyne tej otyłosci, czasami jest on spowodowany chorobą albo genami, tarczycą, hormonami itd. przyczyn może byc wiele, mi koleżanka pracująca w medicoverze, gdzie leczą pacjentów otyłych mowila, ze najpierw trzeba isc do lekarza pierwszego kontaktu i dowiedziec sie, dlaczego ta otyłośc wystąpiła. nie powinno sie leczyć samemu, bo to tylko moze sprawe pogorszyc.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.