Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-31 10:43:16
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
W związku z uregulowaniem zawodu fizjoterapeuty, z dniem 31 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Oznacza to, że fizjoterapeuta jest zawodem medycznym, a prawo wykonywania zawodu wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów dotyczących wykształcenia oraz wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.
Fizjoterapeuci prowadzący własną działalność gospodarczą zobowiązani są również do uzyskania wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Organem uprawnionym do rejestracji podmiotu leczniczego w przypadku fizjoterapeuty jest Wojewoda właściwy pod względem miejsca rejestracji podmiotu. Wniosek taki składa się elektronicznie poprzez stronę www.rpwdl.csioz.gov.pl.
By uzyskać wpis do rejestru podmiotu leczniczego należy spełnić m.in. warunki dotyczące lokalu, w którym działalność ma być prowadzona. Szczegółowe wymogi, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku. Podane wytyczne są bardzo ogólne, nie ma przykładowo konkretnych wymogów sanitarnych czy technicznych.
Poniżej podajemy wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i znajdujące się w nich urządzenia zakładu rehabilitacji leczniczej:
Jeśli chodzi o wymogi NFZ co do podpisania kontraktu na zabiegi refundowane, to nie różnią się one od tych opisanych w rozporządzeniu Ministra z dn. 26 czerwca 2012 roku i należą do nich między innymi: elektroterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, światłolecznictwo, kinezyterapia, masaż, krioterapia i hydroterapia.
Ponadto, do składanego wniosku o wpis do rejestru podmiotu leczniczego trzeba dołączyć ubezpieczenie OC, umowę wynajmu lub potwierdzenie własności lokalu, który będzie przeznaczony pod działalność fizjoterapeutyczną oraz decyzję SANEPID-u.
W celu sprawdzenia, czy dany lokal nadaje się pod działalność leczniczą, należy zwrócić się do właściwego oddziału Państwowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wydanie takiej decyzji. W tym przypadku pomieszczenia i urządzenia także muszą spełniać wcześniej wspomniane wymogi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012, a warunki techniczne budynku oraz jego usytuowanie powinny spełniać warunki rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Drugą równie istotną kwestią po wymogach technicznych jest wyposażenie gabinetu rehabilitacji. To temat na osobny artykuł. Należy jednak podkreślić fakt, iż ważne jest, aby od początku swojej działalności pracować na sprzęcie o jak najwyższej jakości i funkcjonalności.
Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami sklepu rehabilitacyjnego BardoMed. BardoMed jest dystrybutorem oraz producentem najwyższej jakości sprzętu do fizykoterapii.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.