Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-10-23 17:15:48
Przed zabiegiem powiedz swojemu dentyście o wszystkich chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach. Informacje te mogą mieć wpływ na rodzaj i dawkę podanego Ci znieczulenia.
Sama ekstrakcja nie wymaga szczególnych przygotowań. Na poprzednich wizytach zostały ustalone wszystkie szczegóły i wykonane niezbędne badania. Na co zwrócić uwagę w dniu wyrwania zęba?
Dentysta po zabiegu umieści na ranie jałowy wacik i poprosi Cię, żeby go zagryźć. Utrzymuj mocny, stały nacisk przez ok. 30 minut. W ten sposób spowolnisz krwawienie i ułatwisz formowanie się skrzepu.
Stosuj zimne okłady na policzek. Zmniejszą obrzęk i ukrwienie tkanek, a dzięki temu złagodzą ból. Powstrzymaj się od papierosów i alkoholu przez 24-48 godzin, ponieważ używki nasilają krwawienie. Unikaj też wysiłku fizycznego, ponieważ podwyższone tętno również może zaburzyć procesy krzepnięcia krwi.
Przez pierwszą dobę spożywaj płynne lub miękkie posiłki, np. zupy czy koktajle. Unikaj potraw gorących, kwaśnych, chrupiących i twardych. Zęby czyść miękką szczoteczką, omijając miejsce wyrwania.
Dla prawidłowego gojenia najważniejsze jest powstanie skrzepu. Bolesnym powikłaniem wyrwania zęba jest suchy zębodół, który powstaje w wyniku usunięcia tego skrzepu. Może się to stać, jeśli np. zjesz coś zbyt szybko po zabiegu lub zbyt wcześnie wypłuczesz jamę ustną[1]. Dlatego wstrzymaj się z tym, dopóki od zabiegu nie upłynie 48 godzin.
Badania pokazują, że tabletka przeciwbólowa zastosowana przed zabiegiem może skutecznie zahamować rozwój stanu zapalnego w jego trakcie. Tym samym zmniejszy ból odczuwany już po wyrwaniu zęba[2]. Nie stosuj jednak żadnych leków samodzielnie i bez konsultacji z dentystą. Lekarz musi wiedzieć o wszystkich zastosowanych przez Ciebie preparatach.
Substancją skuteczną w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego po wyrwaniu zęba jest np. deksketoprofen. Co ważne, wykazuje on niewielkie ryzyko działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego. Dzięki temu możesz zażyć go na pusty żołądek. Przyspieszy to jego początek działania, co w przypadku ostrego bólu po wyrwaniu zęba ma duże znaczenie[3].
Kiedy już możliwe będzie płukanie jamy ustnej, zastosuj płyn o działaniu odkażającym, np. z chlorheksydyną. Pomoże on utrzymać właściwą higienę jamy ustnej i zapobiegnie zakażeniu rany. Możesz stosować go jednocześnie z doustnymi lekami przeciwbólowymi.
Dojście do siebie po wyrwaniu zęba zajmuje zwykle 2-3 dni. Jeśli masz założone szwy, zazwyczaj są zdejmowane po 7-10 dniach. Skontaktuj się z dentystą wcześniej, jeśli:
[1]Tooth Extraction | https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22120-tooth-extraction [dostęp: 30.09.2023]
[2]Pasternak, M., & Woroń, J. (2020). Postępowanie w bólu poekstrakcyjnym. Ból, 20(1): 47-52.
[3] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.