Opublikowany przez: monika.g 2016-03-08 10:16:08
Ostropest pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest on rośliną z rodziny astrowatych, tak jak oset, ma również podobne do niego kwiaty o fioletowej barwie, ale różni się charakterystycznymi, ozdobnymi liśćmi z białymi plamkami. Znany był już za czasów starożytnych oraz biblijnych. Jego łacińska nazwa Silybum marianum pochodzi od imienia Matki Boskiej. Jedna z legend na temat ostropestu mówi, że Maryja karmiła Dzieciątko Jezus i kilka kropli mleka spadło na roślinę, powodując powstanie na jej liściach białych plam.
(Pixabay.com @ Ostropest plamisty – jak stosować?)
Ostropest plamisty – co zawiera?
Ostropest zawiera sylimarynę, stosowaną w schorzeniach wątroby. Poza tym jest źródłem flawonoidów, zawiera także aminy biogenne (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, błonnik, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, olej z dużą ilością kwasu linolowego (50%) i sole mineralne (miedź, selen i cynk).
Ostropest plamisty - właściwości
Roślina ta działa przeciwzapalnie, regeneruje wątrobę, a przede wszystkim ma właściwości odtruwające. Chroni wątrobę i cały organizm przed zatruciem m. in. alkoholowym czy pestycydowym. Korzystnie wpływa na trawienie poprzez zwiększanie wydzielanie soków trawiennych. Pozytywnie oddziałuje także na układ krwionośny: wzmacnia ściany naczyń, zapobiega zakrzepom oraz działa przeciwkrwotocznie. Obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu chroni przed miażdżycą.
Otropest wykazuje także właściwości antynowotworowe, gdyż zwalcza wolne rodniki. Działa również na wygląd, gdyż odbudowuje skórę zniszczoną przez niekorzystny wpływ promieniowania UV, chroni ją przed fotostarzeniem i rakiem skóry.
Jego właściwości lecznicze można wykorzystywać profilaktycznie w zapobieganiu chorobom wątroby i układu żółciowego, a także w stanach chorobowych - przy marskości wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Mogą go stosować nawet kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ jest bezpieczny dla matki i dziecka. Dodatkowo u kobiet karmiących powoduje zwiększenie laktacji.
Ostropest plamisty – jak stosować?
Z nasion zbieranych pod koniec lata sporządza się odwar lub nalewkę. Gdy zbieramy nasiona sami musimy je zmielić. W sklepie możemy kupić ostropest w postaci już zmielonych nasion. Pamiętaj, że wszystkie właściwości rośliny uzyskasz poprzez systematyczne jej stosowanie.
Ostropest ma również inne zastosowania. Jego dolne liście można używać do zrobienia zdrowej sałatki, a nawet gotować i jeść jak szpinak. W kosmetyce natomiast stosuje się olej z ostropestu, który świetnie nawilża i regeneruje skórę oraz włosy.
Znacie ostropest plamisty? Stosujecie go? Zauważyliście jego pozytywne działanie na wasze zdrowie?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czystek na odporność – właściwości i zastosowanie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.