Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-07-21 17:24:43
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Oskrzela pełnią ważną funkcję w całym układzie oddechowym człowieka. Swoim wyglądem przypominają cienkie, rozgałęzione korzenie drzewa i to dzięki nim wdychany tlen dostaje się do płuc. Stan zapalny oskrzeli może prowadzić do niedotlenienia, a także przyczynić się do rozwoju bardzo groźnej choroby, jaką jest zapalenie płuc.
Zapalenie oskrzeli może mieć charakter zarówno wirusowy, jak i bakteryjny. To najczęściej od czynnika wywołującego chorobę zależy jej typ oraz objawy. Zapalenie oskrzeli dzielimy na ostre oraz przewlekłe.
Najczęściej stanowi powikłanie grypy i jest powodowane przez wirusy. Ostra odmiana zapalenia oskrzeli nie jest specjalnie groźna, jednak może być uporczywa i zaburzać codzienne funkcjonowanie. Silne objawy mogą utrzymywać się nawet przez 14 dni, co powoduje duże osłabienie organizmu. Choć ostra postać choroby rzadko prowadzi do powikłań, należy ją leczyć, aby nie przerodziła się w postać przewlekłą oraz aby infekcja nie rozszerzyła się na płuca.
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli są dość silne. Choroba rozpoczyna się najczęściej katarem oraz bólem gardła, a dopiero po kilku dniach pojawia się uporczywy, mokry kaszel i wysoka gorączka. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do odkrztuszania flegmy. U dzieci i osób wrażliwych mogą pojawić się także wymioty.
Schorzenie to najczęściej wywołane jest czynnikami środowiskowymi, takimi jak palenie tytoniu czy zanieczyszczenie powietrza. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o obniżonej odporności oraz astmatycy. W tym typie choroby wirusy i bakterie mogą wnikać do organizmu bardzo szybko, przez co zapalenie szybko się rozwija, a stan chorego pogarsza w dużym tempie. W przypadku osób z astmą praktycznie każdy przypadek zapalenia oskrzeli wymaga leczenia antybiotykami.
Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli są podobne, jak w przypadku postaci ostrej, aczkolwiek utrzymują się przez dłuższy czas. Charakterystyczny jest silny kaszel z odkrztuszaniem żółto-zielonej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu oraz problemy z oddychaniem.
Leczenie zapalenia oskrzeli zależy od odmiany choroby, dlatego w każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie sterydów wziewnych lub antybiotyki, a także cholinolityki. Chorym zazwyczaj zapisuje się także leki z ambroksolem, takie jak Flavamed, w celu szybszego usuwania wydzieliny z dróg oddechowych i zmniejszenia męczliwości kaszlu. Ponadto warto mieć przy sobie leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w otoczeniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.