Opublikowany przez: Familiepl 2023-03-06 10:22:39
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Ospę wietrzną wywołuje wirus ospy wietrznej Varicella-zoster virus – VZV. Jest ona niezwykle zakaźną chorobą, która nie musi być niebezpieczna dla większości populacji. Jednak istnieją pewne grupy ryzyka, które powinny szczególnie uważać na wirusa ospy. Ospa może być bowiem niebezpieczna dla kobiet w ciąży, osób starszych, o obniżonej odporności. O ile dzieci w większości przechodzą ospę dość łagodnie, o tyle u osób dorosłych może mieć ona ciężki przebieg, a zwłaszcza u kobiet w ciąży.
Wiele kobiet miało kontakt z ospą już w dzieciństwie i przechorowało ją, dlatego zapadalność na ospę w ciąży nie jest populacyjnie bardzo duża. Specjaliści szacują, że ospą w ciąży może się zarazić 0,7–3/1000 ciężarnych. Jednakże ospa w ciąży i u osób dorosłych może mieć o wiele cięży przebieg niż u dzieci. Występowanie ospy w ciąży często wiąże się z powikłaniami w postaci zapalenia płuc, zapalenia wątroby, a nawet zapalenia mózgu.
Istotnym ryzykiem ospy w ciąży jest możliwość przeniesienia infekcji przez łożysko, co może być niebezpieczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Rokowania zależą od trymestru, czasu rozpoczęcia i kompleksowości terapii.
Eksperci szacują, że wyjątkowo niebezpieczne może być zakażenie ospą od około 13 tygodnia ciąży, co może wywołać u płodu powstanie tzw. ospy wrodzonej (mała waga urodzeniowa, zaburzenia neurologiczne, wady oka i wady umysłowe u dziecka.
Do zarażenia się wirusem ospy dochodzi drogą kropelkową. Choroba bywa nazywana również wiatrówką, ponieważ wirusy mogą przenosić się przez wiatr na odległość nawet do kilkudziesięciu metrów. Można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec, który wywołuje ten sam wirus, co ospę. Choroba dość długo rozwija się w ludzkim organizmie i pierwsze objawy może dać dopiero 2-3 tygodnie po zakażeniu.
Pierwsze objawy ospy – zwłaszcza u dzieci - często mylone są z przeziębieniem. Charakterystyczne dla ospy będzie uczucie osłabienia, rozbicia i gorączka. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest swędząca wysypka na tułowiu, która wraz z rozwojem choroby rozprzestrzenia się na całe ciało, np. nos oraz twarz, rzadziej stopy i wewnętrzną część dłoni. Krosty na ciele przybierają postać czerwonych plam, które dosyć szybko zamieniają się na wypukłe wykwity z surowiczym płynem.
W przypadku wystąpienia ospy u kobiety ciężarnej lub potwierdzonego kontaktu z osobą chorą i braku przechorowania ospy przez ciężarną w wywiadzie, konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz oceni ryzyko i skieruje kobietę w ciąży na badania krwi w celu potwierdzenia ospy. Konieczne może się również okazać pilne podanie immunoglobuliny lub zastosowanie leków antywirusowych.
CZYTAJ TEŻ
>> Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Gabrysia_Kałka18 2023.03.07 10:39
Ospa to niestety nic przyjemnego :( dbajmy o siebie i uważajmy, szczególnie w ciąży.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.