Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-07 10:04:30
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Przybieranie na wadze przebiega bardzo indywidualnie, dlatego nie zaleca się porównywania masy ciała dziecka do jego rówieśników. Eksperci rekomendują siatki centylowe, które powstały w oparciu o dane statystyczne szerokiej grupy niemowląt. Stanowią więc bardziej wiarygodne źródło informacji.
Polskie wykresy zostały opracowane w 1999 roku na podstawie informacji o dzieciach karmionych mlekiem modyfikowanym. Problem w tym, że tempo wzrastania takich niemowląt różni się od tempa przybierania na wadze maluchów karmionych wyłącznie piersią. Stąd może okazać się, że dziecko przyjmujące wyłącznie pokarm mamy waży zdecydowanie za mało w porównaniu do obowiązujących norm.
Dlatego karmiąc piersią, warto skorzystać z siatek centylowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)[1]. Powstały w 2006 roku w odniesieniu populacji niemowląt karmionych wyłącznie piersią przez 4-6 miesięcy, których dieta w późniejszym okresie została rozszerzona.
W badaniu pozwalającym na opracowanie siatek centylowych wzięło udział 8840 dzieci do 5 roku życia pochodzących z sześciu krajów świata (USA, Norwegia, Brazylia, Ghana, Indie, Oman) – z terenów zróżnicowanych etnicznie i geograficznie. Były to dzieci zdrowe, które miały zapewnione dobre warunki do rozwoju i odżywiania.
Kobiety karmiące piersią nie muszą ograniczać się wyłącznie do siatek centylowych stworzonych przez WHO. Warto zapoznać się także z wykresami opracowanymi w maju 2009 roku przez Royal College of Paediatrics and Child Heath. Zostały one połączone z brytyjskimi siatkami dla dzieci urodzonych przedwcześnie[2].
Chcąc ocenić tempo przybierania dziecka na masie na podstawie siatek centylowych, należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym ważeniu.
Warto także sprawdzić poprawność działania wagi. Słaba bateria czy brak możliwości uśrednienia wyniku to parametry, które mogą wpłynąć na zaburzenie wyniku.
[1] https://www.who.int/childgrowth/en/
[2] https://www.rcpch.ac.uk/resources/uk-who-growth-charts-0-4-years
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.