Opublikowany przez: Ola A. Redakcja 2023-07-05 12:08:13
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Osłabienie cieplne lub wyczerpanie cieplne u dziecka to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może wystąpić w wyniku długotrwałego narażenia na wysoką temperaturę i niedostateczne nawodnienie organizmu. W przypadku dzieci, które mają mniejszą zdolność do regulacji temperatury ciała w porównaniu do dorosłych, osłabienie cieplne lub wyczerpanie cieplne u dziecka może mieć poważne konsekwencje. Jakie są objawy, jak zapobiegać oraz co robić, gdy się pojawi?
Z wyczerpaniem cieplnym /osłabieniem cieplnym u dziecka mamy do czynienia, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Może wówczas nastąpić spadek ciśnienia krwi, objawiający się silnym zmęczeniem i wyczerpaniem.
Jak się objawia wyczerpanie cieplne / osłabienie cieplne u dziecka? U dzieci może wystąpić:
* zwiększone pocenie się;
* brak sił;
* zimna, blada i wilgotna skóra;
* szybkie ale słabo wyczuwalne tętno;
* nudności lub wymioty;
* zasłabnięcia.
* ból głowy i zawroty.
Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy wyczerpania cieplnego / osłabienia ciepłego, należy je szybko przenieść w chłodne i zacienione miejsce, napoić. Możesz też spróbować schłodzić ciało dziecka poprzez okładanie go chłodnymi ręcznikami, kąpiel w chłodnej (nie zimnej!) wodzie.
Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie dziecka nie minie lub jego stan będzie się pogarszał, może istnieć podejrzenie udaru cieplnego i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.
CZYTAJ TEŻ >> Wybierasz się nad morze? ZOBACZ ten FILM!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.