Opublikowany przez: Ania545 2015-06-03 08:22:36
Są to jednak zęby, które często sprawiają wiele problemów ich posiadaczom, przede wszystkim z racji tego, iż łatwo się psują, a ich wyrzynaniu często towarzyszy ból. Dlaczego jednak w ogóle wyrastają i kiedy konieczna jest ich ekstrakcja?
Pozostałość po ewolucji
Podobnie jak pozostałe zęby trzonowe, również ósemki mają z założenia ułatwiać rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów. Jednakże, o ile przodkom były one niemalże niezbędne, to dla współczesnego człowieka są one raczej mało przydatne. Zmiany w budowie szczęki, będące efektem ewolucji człowieka, sprawiły, iż w wielu przypadkach ósemki z trudem mieszczą się w łuku zębowym. W rezultacie często wyrzynają się one nieprawidłowo bądź też pozostają niewyrośnięte. Tak naprawdę przypadki, w których ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo są rzadkością.
Problematyczność ósemek
Istotny problem, związany z wyrzynaniem się ósemek, to ból i dyskomfort, jaki temu procesowi towarzyszy. Biorąc pod uwagę, iż zęby mądrości często rozwijają się stopniowo i z przerwami, cały proces ich wyrzynania może trwać nawet kilka lat.
Ponadto, aby trzecie zęby trzonowe wyrzynały się prawidłowo, konieczna jest odpowiednia ilość wolnego miejsca w łuku zębowym. W przypadku, gdy miejsca jest za mało lub też nie ma go wcale, ósemki mogą stłaczać pozostałe zęby, co prowadzi do wad zgryzu, a nawet może powodować uszkodzenie korzeni sąsiednich zębów. Wyrzynanie się ósemek może także sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz wtórnej paradontozy siódemek.
Problematyczne są również przypadki, w których ósemka został wyrżnięta tylko połowicznie, w efekcie czego ząb jest częściowo przykryty przez dziąsło. Pod płatem dziąsła gromadzą się bowiem resztki pokarmów oraz bakterie, które powodują stany zapalne jamy ustnej. Z kolei w przypadku ósemek całkowicie zatrzymanych, problem wynika z faktu ich nieprawidłowego ułożenia, które przyczynia się do nacisku na korzenie trzonowców i często powoduje bóle głowy i bóle stawu skroniowo-żuchwowego. Sprzyja ono również tworzeniu się stanów zapalnych, a nawet torbieli.
Ekstrakcja zębów mądrości
Zaleceniami do usunięcia trzeciego zęba trzonowego są przede wszystkim przypadki:
Jeżeli więc pojawiają się jakiekolwiek wskazania, sugerujące konieczność ekstrakcji zęba mądrości, nie należy z tym zwlekać. Im szybciej usunie się problematyczny ząb, tym mniej kłopotów sprawi.
Co dalej?
Przynajmniej przez dobę od usunięcia zęba, zabronione jest przede wszystkim palenie papierosów oraz czyszczenie zębów w okolicy miejsca ekstrakcji.
Po ekstrakcji zęba mądrości zazwyczaj pojawia się opuchlizna i ból. Aby zmniejszyć ich intensywność, zaleca się przykładanie zimnych okładów oraz przyjmowanie środków przeciwbólowych. Jeśli po kilku dniach od usunięcia zęba, ból i opuchlizna nie ustępują, a nawet się nasilają, należy skonsultować się ze stomatologiem.
We współpracy z http://odent.pl/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.