Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-03-02 09:12:19
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Taki lekarz pomoże dziecku uporać się z nadmiernym stłoczeniem lub zbyt szerokim rozstawem zębów, a także przodozgryzem, tyłozgryzem i innymi nieprawidłowościami, które mogą mu utrudniać mówienie, jedzenie i oddychanie.
Ortodonta dziecięcy, podobnie jak ortodonta dla dorosłych, w stosowanym przez siebie leczeniu wykorzystuje specjalne aparaty korygujące, jednak gdy w grę wchodzi leczenie dzieci, ma do dyspozycji dużo większy ich wybór. W przypadku dorosłych zadowalające efekty przynoszą wyłącznie aparaty stałe: metalowe (klasyczne i samoligaturujące) oraz nakładkowe (alignery). Dzieciom poza aparatami stałymi zakłada się też aparaty ruchome. Potrafią one skutecznie zniwelować niewielkie wychylenie lub cofnięcie zębów, jak również ich nieduże stłoczenie i rozsunięcie, a przy tym są znacznie wygodniejsze od aparatów stałych. Mimo wszystko noszenie aparatów ortodontycznych zawsze wiążą się z dyskomfortem, dlatego dzieci za nimi nie przepadają. Zwykle jednak ortodonci dziecięcy nie mają większych problemów z przekonaniem swoich małych pacjentów do podjęcia leczenia i stosowania się do lekarskich zaleceń. Każdy dentysta dla dzieci potrafi sobie radzić z niesubordynowanymi, choćby najbardziej niesfornymi i upartymi maluchami.
Dziecko po raz pierwszy powinno odwiedzić dentystę, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki, a więc około 6. miesiąca życia. Ortodonta dziecięcy to jednak specyficzny dentysta dla dzieci, zajmujący się wadami anatomicznymi łuków zębowych, a nie ogólnym stanem zębów, dlatego do jego gabinetu należy udać się z dzieckiem dopiero, gdy skończy ono 2 lata. Kolejne kontrole powinny odbywać się regularnie co kilka lat – ich dokładne terminy ustala się z ortodontą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy u dziecka da się zauważyć widoczną nieprawidłowość w ustawieniu zębów, wtedy należy umówić wizytę u ortodonty dziecięcego jak najszybciej, bez niepotrzebnej zwłoki - na przykład w Declinic.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.