Opublikowany przez: ULA
Przy jakich wskazaniach rodzice powinni zdecydować się na operację plastyczną u dziecka?
Odpowiadając na to pytanie muszę wyjaśnić, że pod powszechnie używanym pojęciem operacji plastycznych kryje się jego złożoność, nie zawsze wszystkim dokładnie znana.
Używając dużego skrótu pod pojęciem „operacja plastyczna” rozróżniłbym: operacje rekonstrukcyjne, operacje plastyczne korekcyjne i operacje-zabiegi kosmetyczne [estetyczne].
Najczęściej przy operacjach rekonstrukcyjnych rodzice „nie muszą” podejmować decyzji, czy i kiedy poddać dziecko operacji, bo przeprowadzane są one z powodu wskazań życiowych, często dotyczą wad wrodzonych.
Podobnie w przypadku operacji plastycznych korekcyjnych, wykonywanych z potrzeby naprawy uszkodzonego narządu czy tkanki w wyniku choroby czy urazu. Względy zdrowotne dziecka nakazują wykonanie takiej operacji.
Defekty kosmetyczne powodujące odstępstwa od przyjętych norm estetycznych pozornie nie wiążą się z naszym stanem zdrowia, ale czy na pewno? Otóż nie.
Wygląd zewnętrzny znacząco wpływa na samopoczucie i samoocenę dziecka, jego psychika może być przez to bardzo zaburzona, co przełożyć się może na stan zdrowia fizycznego.
Reasumując nie ulega kwestii decyzja rodziców o operacji w przypadku wad wrodzonych, lub kiedy w wyniku jakiegoś zdarzenia doszło do upośledzenia funkcji narządu, tkanki, a także wyglądu dziecka. Kiedy jednak pozornie mniej znaczący fakt [odstające ucho, znamię, blizna w widocznym miejscu] ma dla dziecka znaczenie, z obserwacji rodziców, decyzja o operacji może mu pomóc. Czasem jeśli to możliwe możemy poczekać do wieku, kiedy dziecko samo zdecyduje.
Jakie operacje plastyczno-korekcyjne najczęściej wykonuje Pan Doktor u najmłodszych?
Już od około dwudziestu lat zajmuję się leczeniem wad rozwojowych głowy, głównie dotyczących twarzoczaszki, takich jak rozszczep wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia, leczeniem wad zewnętrznych np. odstające uszy. Deformacje twarzoczaszki są najczęstszymi wadami u dzieci. Zajmuje się także innymi drobnymi mało inwazyjnymi zabiegami, które w efektowny sposób poprawiają niedostatki urody np. wycięcie znamion barwnikowych, zabieg laserowy blizn.
W jakim wieku dziecka można najwcześniej przeprowadzić je do lekarza?
Jak najwcześniej, czyli w wypadku wad wrodzonych już w okresie noworodkowym. Wszystko po to, by móc zaplanować leczenie, przygotować pacjenta do operacji i wyznaczyć jej optymalny termin. W przypadku operacji rekonstrukcyjnych twarzoczaszki około 5-6 miesiąca życia. Dlaczego? Jeśli wada jest wrodzona, to każde zniekształcenie, niedorozwój elementu twarzy będzie pociągał za sobą kolejne nieprawidłowości w innym układzie mięśniowym czy kostnym, a co za tym idzie także w funkcji organizmu i wyglądzie zewnętrznym.
Czy maluchy są do operacji w jakiś sposób przygotowywane – np. poprzez rozmowę z psychologiem?
To zależy oczywiście od ich wieku. Jeśli są już świadome czynności, jakim zostaną poddane, to z pewnością powinny. Chociaż różnie to bywa. Myślę tu o niedostatecznej świadomości rodziców o ważności problemu, często bagatelizowania go, braku rozmowy z dzieckiem, przygotowania malucha do operacji przez osoby najbardziej mu zaufane.
Przeprowadzane są również rozmowy z rodzicami. Zawsze, gdy mam wykonać operację plastyczną, kosmetyczną u „dużego” pacjenta, proszę o badanie psychologiczne. Ocena psychologa niejednokrotnie uzasadnia wskazanie medyczne dla NFZ do wykonania operacji kosmetycznej czy estetycznej.
Jak mali pacjenci zazwyczaj znoszą operacje plastyczne? Co jest najtrudniejsze?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kamilla36 2018.07.04 10:02
Faktycznie, moje dziecko też przeszło operację plastyczną. Mała miała skrzywione przegrody nosowe, co jej utrudniało oddychanie. W związku z tym często występowały krwawienia z nosa i choroby. Dlatego też zabrałam ją do dr. Pabiańczyka, który dokonał korekty jej noska, a mała może swobodnie oddychać.
agnieszka_wisniewska 2017.07.03 16:16
Mój syn miał odstające uszy i czuł się przez to niekomfortowo. Dzieci w szkole go nie akceptowały i zaczął zamykać się w sobie. Na szczęście w porę zareagowaliśmy z mężem, umówiliśmy syna do doktor Żukowskiej (swoją drogą wspaniały lekarz i specjalista) i zdecydowaliśmy zgodnie z zaleceniem na plastykę uszu. Dziś przynajmniej syn jest szczęśliwy a więc my jako rodzice również.
89.74.*.* 2015.02.13 16:25
Doktor Surowiec potrafi wyleczyć niemal wszystko. Nie znam lepszego chirurga plastyka. Działa bardzo szybko i sprawnie. Specjalizuje się w jednoetapowych operacjach leczenia wad wrodzonych, które to operacje nie wymagają wiele czasu ani stresu od dzieci. A przecież takie sprawy są też bardzo ważne. Krótka operacja plus wspaniały efekt - czego można chcieć od chirurga więcej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.