Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-06-28 12:29:20
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie promocyjne -materiał Partnera
Szczególnie niekorzystnie wyglądają tzw. worki pod oczami i opadające powieki. Związane jest to z rozciąganiem się skóry na powiekach i wiotczeniem mięśni odpowiedzialnych za ich podtrzymywanie. Wielką pomocą w tym zakresie są różne zabiegi oferowane przez specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej. Plastyka powiek, czyli blepharoplastyka, pozwala na przykład przywrócić powiekom ich młodzieńczy kształt, co znacznie poprawia wygląd calej twarzy.
Blepharoplastyka należy do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w obrębie twarzy. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry i części wiotczejących włókien mięśni powiek, zarówno górnych, jak i dolnych. Chirurg może dokonać korekty opadającej powieki i usunąć worki pod oczami, czyli tzw. przepuklinek tłuszczowych. Powstają one w wyniku przemieszczania się części tkanki tłuszczowej, która wyściela oczodół, tuż pod powierzchnią skóry. Plastyka powiek może również obejmować kantopexię (przywrócenie napięcia zewnętrznego kąta oka) oraz kantoplastykę (przywrócenie napięcia więzadła zewnętrznego kąta oka). Zabiegi te nie eliminują zmarszczek, czyli tzw. kurzych łapek, ani problemu obniżonych brwi. Pozwalają jednak złagodzić zaciemnienie i opadanie skóry pod oczami. Nacięcia na górnych i dolnych powiekach wykonuje się w takich miejscach, aby blizny zostały ukryte w naturalnym załamaniu skóry powiek.
Przed przeprowadzeniem blepharoplastyki niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Sporządzana jest również dokumentacja fotograficzna. Zakres i charakter zabiegu zostaje szczegółowo ustalony z pacjentem. Przed operacją chirurg dokładnie wymierza i zaznacza na powiekach pacjenta linie nacięć i obrysowuje nadmiar skóry przeznaczonej do usunięcia. Zabieg przeprowadza się z reguły w znieczuleniu miejscowym i trwa on od jednej do dwóch godzin. Podczas operacji chirurg precyzyjnie nacina skórę powiek i usuwa nadmiar skóry, tkanki tłuszczowej i ewentualnie zwiotczałe mięśnie. Po zabiegu plastyki powiek lekarz zszywa brzegi skóry cienkimi szwami, nakłada na nią maść z antybiotykiem i zakłada na dwie do sześciu godzin uciskowy opatrunek na okolicę oczu.
Blepharoplastyka powiek dolnych jest bardziej skomplikowana. Polega ona na nacięciu powieki tuż poniżej brzegu rzęskowego (alternatywną techniką jest nacięcie na wewnętrznej stronie powieki dolnej przez spojówkę). Skórę oddziela się od mięśnia okrężnego oka i usuwa się jej nadmiar oraz zbędną tkankę podskórną. Często modeluje się także mięsień okrężny oka. Odwarstwiony płat skóry zostaje podciągnięty ku górze, a następnie zeszyty.
Pacjent po zabiegu opuszcza klinikę niemal natychmiast, jednak co najmniej przez dwie doby powinien stosować opatrunki chłodzące, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i dbać o wysokie ułożenie głowy podczas snu. Należy również bezwzględnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza. Szwy zdejmowane są po ok. 5 – 7 dniach. Przez dwa tygodnie nie powinno się zakładać soczewek kontaktowych. Po upływie 10 – 14 dni pacjent powraca do pełnej aktywności życiowej, jednak obrzęki i zaczerwienienia ustępują stopniowo, nawet do ok. 3 tygodni po zabiegu.
Ostateczny efekt operacji zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz właściwej pielęgnacji ran, a także blizn i jest osiągany po upływie od 6 do 18 miesięcy po zabiegu. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Należą do nich: nie domykanie powiek, nieostre widzenie, wrażliwość na światło, zespół suchego oka, asymetria szpar powiekowych, uszkodzenie mięśnia oka. W ekstremalnych przypadkach powikłań stosuje się reoperację.
Wskazaniem do przeprowadzenia blepharoplastyki jest opadanie powiek wywołane przez naturalny proces starzenia się organizmu lub czynniki genetyczne. Nieestetycznie wyglądające powieki i brak akceptacji swojego wyglądu rodzą problemy psychologiczne, mogące wywołać kompleksy, a nawet depresję. Plastyka powiek stwarza możliwość odmłodzenia twarzy, zwiększenia atrakcyjności i poczucia zadowolenia z własnego wyglądu. Wielu pacjentów, poza defektem estetycznym, skarży się na zmęczenie oczu, ciężkość powiek i bóle głowy. Zdarzają się również przypadki ograniczenia pola widzenia. Zabiegowi podnoszenia fałdu na górnych powiekach poddają się również często osoby pochodzenia azjatyckiego, chcące nadać swojej twarzy europejski wygląd.
Nie zaleca się przeprowadzania plastyki powiek u osób z wytrzeszczem gałek ocznych oraz o bardzo nisko położonych i nawisających na górne powieki brwiach. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, miesiączka, astma, znaczna otyłość, ropna infekcja skóry i błon śluzowych, leczenie lekami sterydowymi. Nie zaleca się wielokrotnego wykonywania blepharoplastyki. Więcej informacji na temat wskazań do zabiegu można znaleźć w artykule: „Operacja powiek – kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek?".
Chociaż sam zabieg plastyki powiek jest mało inwazyjny, wymaga jednak dużej precyzji i profesjonalizmu oraz użycia wysokiej jakości sprzętu. Dlatego wybór odpowiedniej kliniki i właściwego specjalisty jest niezwykle ważny. Warto szukać na tourmedica.pl – na stronie można zapoznać się z opiniami pacjentów, kwalifikacjami specjalistów oraz wyposażeniem gabinetów.
Prawidłowo wykonany zabieg daje stuprocentową gwarancję sukcesu i brak ewentualnych powikłań. Plastyka powiek, poprzez przywrócenie właściwego napięcia skóry, pozwala uzyskać młody i zdrowy wygląd okolic oczu oraz właściwy kontur i kształt powiek.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.