Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: oparzenia słoneczne objawy @ 123 RF
Twoja skóra piecze lub swędzi, a dziecko łapie się za głowę, płacze i przypomina małego buraka? Jednym słowem nastały wakacje, a Twoja rodzinka przeholowała ze słońcem. No cóż zdarza się najlepszym. Dlatego radzimy jak rozpoznawać nawet najmniejsze oparzenia słoneczne. Objawy nie zawsze są tak oczywiste jak zaczerwienienia na skórze, bo każdy opala się inaczej. Zatem dowiedz się więcej jak postępować z oparzeniami słonecznymi!
>>> Czytaj też: Oparzenia słoneczne u dzieci – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?
Oczywiste objawy oparzeń to czerwona, piekąca i swędząca skóra. Czasami dowiadujemy się jednak o oparzeniu po takich objawach jak ból głowy, mdłości, obniżony nastrój, zawroty głowy, ponieważ odczyn na skórze może pojawić się z kilkugodzinnym opóźnieniem. W takich przypadkach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Podsumujmy zatem:
TYPOWE OBJAWY:
NIETYPOWE OBJAWY:
- kaszel,
- zawroty i bóle głowy,
- mdłości,
- obniżony nastrój,
- częste u dzieci nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie, markotność,
DOMOWE SPOSOBY ŁAGODZENIA OPARZEŃ
WYCIĄG Z ALOESU
Jeśli nie macie uczulenia na aloes, domowy wyciąg z tej rośliny będzie idealnym rozwiązaniem. Najlepiej przygotować domowy, chłodny tonik z aloesu. W tym celu wyjmij wodę mineralną z lodówki i odmierz pół szklanki. Następnie do wody wyciśnij sok z liścia aloesu. Smaruj powoli wacikiem na oparzonych miejscach. Skuteczne będą też chłodne okłady.
DOMOWE SPOSOBY ŁAGODZENIA OPARZEŃ
POPULARNY NABIAŁEK
Wszyscy wiedzą, że maść z chłodnego kefiru, jogurtu, a nawet okład z chusteczki nasączonej mlekiem może zdziałać cuda. W przypadku niecierpliwych i markotnych dzieci polecamy chłodną kąpiel z mlekiem. Nie tylko poczują się wyjątkowo w mlecznej kąpieli, lecz także taki domowy zabieg na pewno dziecko uspokoi. Do zabiegu wystarczy pół kartonu mleka na całą wannę. Pamiętaj, żeby wbrew wszystkiemu woda była jedynie letnia.
WODA, WODA, WODA
Na oparzenia trzeba działać także od wewnątrz, ponieważ nadmierna potliwość i oparzenia związane są także z utratą przez organizm cennych elektrolitów. Dlatego jeśli w Twojej rodzinie zdarzą się oparzenia koniecznie zapewnij domownikom dużą ilość płynów. Najskuteczniejsza w wyrównaniu gospodarki wodnej organizmu będzie woda z cytryną. Możesz też przygotować jabłkowy kompot z miętą.
DOMOWY PEELING
Kiedy minie już pierwsza faza związana z pieczeniem i bólem, a pozostaje swędzenie i skóra zaczyna schodzić można jej pomagać domowymi peelingami. W ten sposób przyśpieszymy regenerację naskórka i skrócimy rodzinne męki. Dla dorosłych polecamy peeling kawowy do skóry dojrzałej, a dla dzieci peeling na cukrze lub z miodem. Przygotowanie peelingu może być dla dziecka miłą zabawą. Dodawaj do mieszanek zmrożony jogurt naturalny, który dodatkowo schłodzi i odżywi skórę.
Pamiętacie groźną, rodzinną przygodę ze słońcem? Jak się skończyła?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Basia Baya 2014.06.14 11:07
najlepiej zaopatrzyć się w pianke z pantenolem a wogóle to nie dopuszczac do poparzeń słonecznych, skóra bardzo na tym traci !
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.