Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Opalanie w ciąży @ pixabay.com
Na początku ciąży, która przebiega prawidłowo nie ma zwykle przeciwwskazań do korzystania z letniego słońca. W późniejszych miesiącach, zaczynając od 5-6 miesiąca ciąży zbyt długie przebywanie na słońcu nie jest wskazane. Jednak planując urlop, w czasie którego zamierzasz dużo czasu przebywać na słońcu bez względu na to, w którym miesiącu ciąży jesteś powinnaś poradzić się lekarza czy nie ma przeciwwskazań do tego typu aktywności.
Promienie słoneczne pobudzają skórę do wytwarzania witaminy D, która odpowiada za przemianę wapnia, a więc wzmacnia nasze kości. Słońce wspomaga także wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia, które wprawiają nas w dobry nastrój i dodają energii.
W czasie ciąży organizm funkcjonuje zupełnie inaczej niż wcześniej. Zmienia się przede wszystkim gospodarka hormonalna, przyspiesza się oddech i krążenie krwi, skóra znacznie się rozciąga i staje się wrażliwsza. Te wszystkie czynniki mają wpływ na jakość opalania i wytrzymałość organizmu na promieniowanie UV. U kobiet w ciąży istnieje wyższe ryzyko udaru słonecznego i poparzeń.
Niestety opalanie w ciąży ma więcej wad niż zalet, dlatego powinnaś podchodzić do niego ostrożnie. Nie jest jednak zupełnie zakazane i przy umiejętnym korzystaniu ze słońca unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji. Zastosuj się do podanych poniżej rad, a opalanie w ciąży stanie się przyjemnością.
Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11-16 – w tym czasie słońce znajduje się najwyżej i jego promieniowanie jest najsilniejsze.
Stosuj krem z filtrem – najlepiej mineralnym, który stanowi naturalną barierę dla promieniowania słonecznego. Wybieraj kremy z wysokim filtrem minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50+ oraz ochroną UVA i UVB. Krem wsmarowuj dokładnie 15-20 minut przed wyjściem na słońce, aby miał czas na wchłonięcie się w skórę.
Nie używaj perfum – alkohol zawarty w nich może powodować przebarwienia. Uważaj też z kosmetykami kolorowymi, na plażę nie rób makijażu.
Zasłoń głowę – najlepiej kapeluszem lub chustką, ochroni Cię to przed przegrzaniem. Na plażę zabierz ze sobą parasol lub specjalny namiot plażowy, pod który się schowasz. Jeśli nie masz takich przedmiotów lub nie zabrałaś ich z domu poszukaj miejsca w cieniu.
Chroń oczy – Oczy w ciąży również są wrażliwsze niż wcześniej. Łatwiej ulegają wysuszeniu, a pod wpływem promieniowania i wysokiego naświetlenia pieką i łzawią, dlatego używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem.
Dużo pij – właściwe nawodnienie w ciąży to podstawa prawidłowego jej przebiegu. W czasie ekspozycji na słońce uważaj więc na odwodnienie i nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia co kilka minut sięgaj po wodę. Takie popijanie nawet małymi łyczkami zapewni utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Pij najlepiej czystą wodę mineralną niegazowaną. Słodzone oraz gazowane napoje wzmagają pragnienie i działają wzdymająco.
Opalaj się w ruchu – z dużym brzuszkiem leżenie plackiem na plaży nie jest zbyt wygodne, ani tym bardziej wskazane. Narządy wewnętrzne w takiej pozycji są zbyt uciśnięte i może cię rozboleć kręgosłup. Poza tym łatwiej wtedy o przegrzanie. Lepiej więc wybrać się na spacer po plaży lub posiedzieć na leżaku z podpartymi plecami. Gdy czujesz, że jest Ci za gorąco ochłodź się w wodzie, a twarz przemyj zwilżonym ręcznikiem lub nawilżanymi chusteczkami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.06.10 18:49
Mnie zawsze ostrzegano by osłaniać brzuszek przed nadmiarem słoneczka
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.