Opublikowany przez: Kasia P. 2015-07-08 14:48:30
Kiedy jesteśmy w ciąży panicznie chowamy się przed słońcem, ponieważ w tym stanie upały są dla nas szczególna niedogodnością. Odwodnienie, czy przebarwienia sprawiają, że opalanie w ciąży nie należy już do przyjemności. Wokół przebywania kobiety ciężarnej na słońcu narosło wiele mitów. Warto jednak do tematu podejść spokojnie, dlatego mamy dla Was rady naszej Ekspertki Pani Małgorzaty Kwiatkowskiej. Opalanie w ciąży? To warto wiedzieć!
Czy zakazywanie kobietom w ciąży opalania jest mitem?
Typowe opalanie się jest w ciąży przeciwwskazane. Natomiast tak jak każda inna aktywność, przebywanie na słońcu w ciąży jest dozwolone, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Należy unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce, szczególnie w godzinach 11-15, konieczne jest również stosowanie ochronnych filtrów przeciw UV oraz odzieży.
Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna się opalać?
W ciąży ważne jest aby unikać przegrzania i odwodnienia. Kobiety ciężarne często źle znoszą upały. Mają one problemy z obrzękami kończyn i osłabieniem, szczególnie gdy przebywają w gorącym otoczeniu. Ponadto kobiety w ciąży mają większą skłonność do proliferacji i rozszerzania drobnych naczyń, tworzenia się przebarwień, a także do powstawania nowych lub zmian w obrębie istniejących przed ciążą znamion barwnikowych.
W jaki sposób opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku?
Opalanie może zaszkodzić dziecku tylko jeśli doprowadzi do odwodnienia lub przegrzania organizmu matki. Pozostałe negatywne skutki opalania dotyczą samych kobiet.
Kiedy już nie mamy innego wyjścia i jesteśmy narażone nadziałanie słońca, jak się chronić?
W sytuacji narażenia na promieniowanie słoneczne należy zawsze pamiętać o stosowaniu filtrów UVA i UVB o wysokim stopniu ochrony (minimum 30). Część nowych filtrów chroni dodatkowo skórę przed promieniowaniem podczerowonym (IR). Istotne jest, aby stosując filtry, kolejne warstwy aplikować na skórę nie później niż po upływie 3 godzin. Warto pamiętać, że cienka, letnia odzież nie jest sama w sobie wystarczającą ochroną przed intensywnym nasłonecznieniem. Na głowę warto założyć czapkę bądź kapelusz. Na wakacyjny spacer kobieta ciężarna powinna wybierać się z butelką wody mineralnej i dostosowywać planowany dystans do swoich rzeczywistej wydolności.
Jakie zmiany skórne powoduje opalanie w ciąży?
W ciąży zdecydowanie częściej dochodzi do powstawania przebarwień posłonecznych. Ostuda, melasma to ostro ograniczone przebarwione (najczęściej na brązowo) plamy występujące najczęściej na twarzy u kobiet w lub po ciąży. Ponadto narażenie na promieniowanie UV może spowodować powstawanie nowych znamion barwnikowych oraz zmianę wyglądu znamion uprzednio istniejących. Ocena dermoskopowa znamion na skórze opalonej jest również utrudniona. Powstające w trakcie ciąży nowe, drobne naczynia krwionośne (tzw. "pajączki") współistnieją z obrzękami, które z kolei nasilają się zwykle w upały.
Jak je leczyć?
Leczeniem przebarwień pozapalnych można zająć się dopiero po porodzie i zakończeniu karmienia piersią. Istnieje wiele metod usuwania przebarwień posłonecznych: od kremów wybielających, przez peelingi chemiczne do leczenia laserem. W przypadku zmian naczyniowych znaczna część ustępuje samoistnie po rozwiązaniu, te które pozostaną można usuwać metodą skleroterapii lub laseroterapii. W obu przypadkach terapia jest trudna i długa dlatego tym bardziej warto zapobiegać wystąpieniu choroby.
Za wywiad dziękujemy Pani
dr Małgorzacie Kwiatkowskiej
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista dermatolog. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry, włosów i paznokci. Posiada doświadczenie w wykonywaniu zabiegów kriochirurgicznych, elektrochirurgicznych oraz drobnych zabiegów chirurgicznych.
Za współpracę dziękujemy: VERITAMED Centrum Medyczne
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.07.17 15:50
Ja raczej słońca unikałam a i tak przebarwienia zostały.. a i brzuszek kazano mi chronić przed nadmiarem słońca..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.