Opublikowany przez: Kasia P. 2017-06-30 13:45:39
Autor zdjęcia/źródło: Freepik.com
Nie musisz z dnia na dzień stać się chemicznym ascetą. Ważne jest jednak pobudzenie wyobraźni w tym temacie, bo gdy dzieci więcej czasu spędzają w domu, tym więcej mają nietypowych pomysłów na psikusy i zabawy, które nie do końca są bezpieczne. Jak wiadomo samo mówienie nie wystarczy, bo zakazany owoc jest jeszcze bardziej ciekawy! Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie chemikalia goszczą w naszych domach, a ukrywają się w zwykłych produktach i wyglądają niewinnie.
Jest to znany czynnik rakotwórczy. Mało kto wie, że tak lubiany przez dzieci ryż zawiera zarówno arsen organiczny, jak i nieorganiczny. Warto zatem wybierając ryż, zwrócić uwagę na to jaką drogę do nas przebył. Bardzo ważne jest także odsączanie ugotowanego ryżu z wody.
Kolejny czynnik rakotwórczy, który może ponadto powodować reakcje alergiczne. Znajdziesz go w niektórych chusteczkach dla niemowląt, preparatach ułatwiających prasowanie, czy kosmetykach. Dlatego warto czytać, czy na etykietach kosmetyków pojawiają się: quaternium 15, bronopol (także jako 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol), diazolidinylomocznik, hydraminę DMDM, imidazolidinylomocznik i hydroksymetyloglicynian sodu.
Osłabia rozwój neurologiczny, a ostatnio mówi się także o jej wpływie na pojawienie się ADHD. Znajdziemy ją w dużych, drapieżnych rybach i starych termometrach. Warto unikać takich ryb jak: miecznik, rekin, makrela królewska oraz owoce morza Kobiety w ciąży powinny też zwracać uwagę na ilość tuńczyka w diecie. Stary termometr koniecznie wymień na nowszy model.
BPA wpływa na rozrodczość i hormony. Dzięki BPA plastik jest bardziej elastyczny. Uważaj na ten składnik wybierając butelkę czy kubek dla dziecka. Poważni producenci już dawno nie używają tego dodatku, choć nadal można go znaleźć w wyściółce puszek na napoje, płaszczach przeciwdeszczowych, plecakach, zasłonach prysznicowych, czy nadmuchiwanych zabawkach. Pamiętaj by nie podgrzewać butelek , czy pojemników plastikowych w mikrofalówce >>
Wpływa na umiejętności motoryczne, uczenie się i pamięć. Środki zmniejszające palność (PBDE) są niemal wszechobecne w meblach tapicerowanych, takich jak kanapy, poduszki, materace i wykładziny dywanowe. Ponieważ związki chemiczne nie są związane z pianką, mogą się uwolnić w kurzu w miarę starzenia się mebli. PBDE najprawdopodobniej znajdują się w produktach z pianki poliuretanowej wyprodukowanych przed 2005 r. Są one również obecne w niektórych urządzeniach elektronicznych. Pamiętaj by dziecko nie umieszczało w ustach pilota, czy telefonu komórkowego, a bardzo stare meble w końcu warto wymienić.
Jakiejś substancji zabrakło w moim zestawieniu? Być może masz na myśli wszechobecne pestycydy, ale o tym, że ważny jest wybór warzyw i owoców, a także ich mycie >> pisaliśmy nie raz. Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.