Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-10-02 09:54:39
Postęp technologiczny i duże zainteresowanie tą dziedziną nauki spowodował, że prowadzi się coraz więcej badań przez większą liczbę ośrodków badawczych. Pozwala to na dynamiczny rozwój onkologii i odkrywanie nowych metod diagnostycznych i terapii przeciwnowotworowych, o których można przeczytać m.in. na http://www.foundationone.pl/. Ideą onkologii precyzyjnej jest dopasowanie terapii przeciwnowotworowej w oparciu o uwarunkowania genetyczne pacjenta.
Człowiek posiada układ odpornościowy, który dzięki wrodzonym procesom jest w stanie poradzić sobie z działaniem patogenów. W jego skład wchodzą wyspecjalizowane komórki, które biorą udział w reakcjach immunologicznych. Są to między innymi limfocyty T, których jedną z funkcji jest zwalczanie komórek nowotworowych. Świadczy to o tym, że organizm ludzki posiada naturalne mechanizmy obronne potrafiące zwalczać procesy nowotworowe.
Komórki nowotworowe w organizmie powstają na skutek zmian w strukturze kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) w komórce. W wyniku różnego rodzaju mutacji tracą one swoją pierwotną funkcję. Zaczynają namnażać się w niekontrolowany sposób i wędrować do innych narządów w ciele człowieka. Tam skupiają się, tworząc zmianę nowotworową. Dlatego nie zawsze limfocyty T są w stanie rozpoznać je jako zagrożenie i zniszczyć.
Immunoterapia precyzyjna zakłada, że leczenie raka powinno opierać się na pobudzeniu aktywacji układu immunologicznego pacjenta. Można to osiągnąć dzięki inżynierii i badaniom genetycznym. Do limfocytów T pacjenta mogłyby zostać wszczepione specjalnie dobrane geny, które umożliwiłyby im rozpoznanie i połączenie się z powstałą w organizmie konkretną komórką nowotworową. Aby tego dokonać, konieczne jest przeprowadzenie testów genetycznych tkanki nowotworowej. Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej ogłosiło, że immunoterapia precyzyjna będzie wkrótce dominowała nad innymi sposobami leczenia raka.
Wykonanie profilu genetycznego z tkanki nowotworowej to jej analiza pod kątem mutacji, które zaszły w DNA komórek. Wynik badania zawiera wskazanie biomarkerów oraz proponowaną terapię celowaną.
Test genetyczny FoundationOne może być zamówiony przez lekarza onkologa za pomocą strony internetowej http://www.foundationone.pl/. Badania genetyczne w diagnostyce nowotworów umożliwiają rozwój onkologii precyzyjnej, której założeniem jest dopasowanie terapii przeciwnowotworowej do specyficznych mutacji, które zaszły w DNA pacjenta.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.