Opublikowany przez: Kasia P. 2015-10-06 14:45:51
Autor zdjęcia/źródło: rozwód a ustalenie miejsca zamieszkania dziecka @ pixabay.com
W sytuacji gdy małżonkowie mający nieograniczoną władzę rodzicielską, mając różne miejsca zamieszkania, miejscem zamieszkania dziecka będzie miejsce zamieszkania rodzica, u którego stale ono przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy na wniosek rodzica(ów). Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców stanowi tzw. istotną sprawę dziecka, która w przypadku braku porozumienia musi być rozstrzygnięta sądownie (art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – dalej k.r.o.). Problem ten dotyczy sytuacji zamieszkiwania małżonków w różnych miejscach. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej (tu rodzica) będzie miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.). Sąd ustali zatem, iż miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania danego rodzica.
Odnośnie kwestii ustalenia miejsca zamieszkania dziecka w związku z rozwodem rodziców należy podkreślić, iż Sąd musi obligatoryjnie w wyroku rozwodowym rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem stron oraz o kontaktach z nim (w przypadku braku zgodnego wniosku stron o nieorzekanie o takich kontaktach). Sąd orzeka także obligatoryjnie o alimentach, a w praktyce także o miejscu pobytu dziecka (art. 58§1 k.r.o.). Rodzice mają też prawo zawrzeć porozumienie w kwestii wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Sąd uwzględni porozumienie rodziców jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Nadto zwrócić należy uwagę, iż władza rodzicielska zostanie przyznana obojgu rodzicom tylko w sytuacji zawarcia wskazanego porozumienia.
Podsumowując powyższe, nie ma ustawowego obowiązku określania miejsca zamieszkania dziecka w wyroku rozwodowym, gdyż ma ono miejsce zamieszkania, w miejscu zamieszkania rodzica, któremu wyłącznie powierzono władzę rodzicielską. Natomiast w sytuacji gdy obojgu rodzicom pozostawiono pełnię praw rodzicielskich, Sąd w wyroku rozwodowym określi miejsce zamieszkania dziecka w miejscu zamieszkania jednego z rodziców.
Mimo, iż brak jest ustawowego obowiązku zamieszczenia orzeczenia o miejscu zamieszkania dziecka w wyroku rozwodowym, to w praktyce polskie Sądy zamieszają takie rozstrzygnięcia, które przybierają następującą treść "(…) ustalając każdorazowe miejsce zamieszkania małoletniego przy matce (bądź przy ojcu)". Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż miejsce zamieszkania dziecka, nie jest tu rozumiane jako dana miejscowość zamieszkania (zgodnie z art. 25 k.c.), lecz jako faktyczne miejsce pobytu dziecka przy danym rodzicu, bez względu na to gdzie rodzic ten zamieszka.
Powyższe ma swoje uzasadnienie zwłaszcza w sytuacji gdy rodzice nie planują zamieszkiwać wspólnie po rozwodzie. Istnieje zatem konieczność ustalenia jednego centrum życiowego dziecka, z uwagi na dobro jego rozwoju, wychowania np. uczęszczanie do jednej szkoły, związanie z rówieśnikami, etc. Wskazać dalej należy, iż w razie sporu między rodzicami, polskie Sądy do rozstrzygania tych kwestii zwykle posiłkują się opiniami specjalistów. W praktyce kluczowe znaczenie ma treść opinii psychologicznej z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego. Z treści tego dokumentu wynikać będzie, z którym rodzicem dziecko jest silniej emocjonalnie związane i który rodzic daje lepszą rękojmię prawidłowego wykonywania bieżącej pieczy nad małoletnim dzieckiem. Z kolei, w przypadku zgodnego wniosku stron odnośnie wychowania oraz kontaktów z dzieckiem, istotnym elementem wskazanego wyżej porozumienia jest ustalenie, przy którym rodzicu dziecko będzie miało miejsce zwykłego pobytu, a z którym rodzicem będzie się w określony sposób kontaktować.
Odmienne poglądy, które postulują odejście od określania miejsca zamieszkania dziecka tylko przy jednym rodzicu nie znajdują uznania. W doktrynie prawa rodzinnego wciąż silny jest pogląd wedle którego tzw. opieka naprzemienna polegająca na cyklicznej zmianie miejsca pobytu dziecka pomiędzy rozwiedzionymi rodzicami jest wbrew jego dobru. Rozwiązania takie powszechne są w krajach zachodnich. Jednakże, z uwagi na wskazywane uprzednio kardynalne znaczenie dobra dziecka, obecnie nie ma widoków na implementację opieki naprzemiennej w polskiej praktyce orzeczniczej.
Co istotne, orzeczenie o miejscu zamieszkania dziecka przy danym rodzicu nie ma powagi rzeczy osądzonej (res iudicata) albowiem w razie zmiany stosunków może zostać stosownie do okoliczności zmienione (art. 577 Kodeksu postępowania cywilnego – dalej k.p.c.). Znaczenie nadrzędne ma tu dobro dziecka. Tak więc, w sytuacji w której pierwotnie orzeczono, iż np. miejsce zamieszkania dziecka będzie przy matce, a następnie dziecko to wyraża wolę zamieszkania z ojcem, to istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę wcześniejszego rozstrzygnięcia w tym przedmiocie.
Kwestię uregulowania miejsca pobytu dziecka należy poruszyć w pozwie rozwodowym. Właściwym będzie wówczas Sąd Okręgowy (na podstawie art. 41 k.p.c.), który poprowadzi sprawę o rozwód. Opłata od pozwu o rozwód wynosi 600 zł.
Po orzeczeniu rozwodu kwestia regulowania miejsca pobytu dziecka przy danym rodzicu odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Wówczas wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka należy złożyć do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka (art. 569 k.p.c.). Wnioskodawcą jest rodzic starający się o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy nim, a uczestnikiem jest rodzic, przy którym dotychczas było ustalone miejsce pobytu dziecka. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.
Artykuł opracował apl. adw. Karol Kakowski, odbywający aplikację adwokacką w Olsztynie w Kancelarii Adwokackiej adw. Macieja Kazimierza Osowickiego
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
78.11.*.* 2019.01.22 16:27
A co w sytuacji kiedy dziecko ma ustalone miejsce zamieszkania u matki i wyprowadza sie do ojca po czym tak od nic sobie tatusiowi sie znudzila opieka i chce by odeslac dziecko spowrotem do matki ,jednoczesnie oskarzajac ja ze wyrzucila dziecko z domu
94.254.*.* 2017.01.09 10:01
Co w sytuacji gdy mi powierzono wykonywanie wladzy rodzicielskiej mezowi ja ograniczono. Moja praca wyglada tak ze nie ma mnie na miejscu gdyz pracuje w roznych miastach i zjezdzam raz na dwa miesiace. Chcialabym zeby corce ustanowic miejsce pobytu u jej babci. Co robic? Z mezem nie ma zadnych kontaktow nikt nie wie gdzie on obecnie przebywa..
83.1.*.* 2016.12.07 00:00
A co będzie ? jak mi ograniczono władzę rodzicielską zaraz po rozwodzie gdy córeczka miała 6 miesięcy??? Po 2 latach wywalczyłem prawomocny wyrok sądowy ustalający maje kontakty z córką, a mama wyjedzie o 500 km z córeczką i tam zamieszka? Co z moimi kontaktami z córeczką i kontaktami dziadków, oni też mają prawomocną decyzję o kontaktach z wnuczką? Za trzy tygodnie odbędzie się sprawa o nie wypełnianie przez matkę dziecka decyzji sądu w sprawie kontaktów i alienację córki. Czy mogę żądać pełni praw ojcowskich (co może zabezpieczy mnie przed dalekim wyjazdem Matki z córeczką). Mam wszelkie warunki, mieszkam w Warszawie mam duże własne mieszkanie 150m, mam wyśmienite warunki materialne, no i co jest bardzo ważne jeszcze mam dobry kontakt z córeczką. Czy tylko jedynym sposobem jest bym miał pełne prawa rodzicielskie i córeczkę która u mnie mieszka w Warszawie? Czy to możliwe?? Bo tego chcę. Nic złego nie zrobiłem, to matka wzięła rozwód, to matka nie chciała ugody, to matka robi wszystko by mnie córeczka nie pokochała, jej nienawiść do mnie to drugoplanowa rzecz. Co robić by widywać córeczkę???????
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.